Genderové stereotypy tvrdí, že muž jakožto macho, rozsévač a dobyvatel má na sex chuť vždy a všude. Realita ovšem může být i opačná. Přečtěte si příběh studentky Karolíny, která má výrazně větší milostné touhy než její druh.

sex

Když muž prahne po častém milostném spojení, je považován za nadsamce a milovníka. Ovšem když po stejné rozkoši touží příslušnice jemnějšího pohlaví, je považována buď za promiskuitní, nebo dokonce nymfomanku. Dlouhá řada všech možných diskuzí donekonečna probírá tématiku akrobatických milostných poloh, erotických překvapení, afrodisiak i frigidity. Jak si ale poradit s tím, když sex neodmítá ani znuděná manželka, ani čerstvá matka, ale mladý zdravý kluk?

Karolína je mladá pěkná vysokoškolačka a s přítelem Radkem žije už víc než 3 roky v malém pronajatém bytě. Vztah jim, až na malé občasné hádky kvůli Radkově vlezlé sestře, pěkně funguje. Problematickou stránkou je však sex, konkrétně jeho nedostatek.

Karolínina zpověď

Nevím, kde začít, tak do toho asi říznu: Trpím nedostatkem sexu! Mám stálého přítele, kterého upřímně a vroucně miluji. Dává mi skoro všechno, až na dostatečné sexuálního uspokojení. Už na začátku našeho vztahu mě překvapil, když mu v období největší vášně stačilo milování jen jednou denně či obden. Z předchozích vztahů jsem byla zvyklá na jinou frekvenci, ale nijak významně jsem to neřešila.

Nenapadlo mě, že bude našich milostných chvilek rychle ubývat, až by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Nejprve jsem zkoušela různá okořenění jako svůdné prádlo, vášnivý striptýz či erotické hry, ale vždy se chytil jen ten večer (pokud vůbec), ale jinak vše beze změny. Milujeme se tak dvakrát do měsíce, a to ještě vždy z mé iniciativy.

Zdravotní problém v tom, myslím, nebude - velmi často vstává s ranní erekcí. Stejně tak si nemyslím, že by za tím byly nějaké problémy ve škole nebo zaměstnání, protože o tom všem se doma bavíme a nic zvláštního nezmiňoval. Poslední možností, která mě napadá, jsou pak potíže ve vztahu, nebo rovnou existence milenky, ale ani tomu nevěřím.

Nejvíc se bojím, že má Radek zkrátka snížený sexuální apetit. Popravdě jsem z toho dost zoufalá, protože sex mám ráda a hrozně mi chybí. Jasně, je to malá věc ve srovnání s problémy jiných lidí, ale neřekla bych, že je to malichernost. Jsme oba mladí a hledáme si životního partnera. Radek je úžasný, zodpovědný a byl by to prostě pan dokonalý, kdyby... Nedovedu si představit, kam se to může posunout, až budeme mít rodinu a přijdou další starosti. Představa, že se budeme milovat o Vánocích a na narozeniny, mě děsí.

Karolína

Jak Karolíně poradila psycholožka Zdeňka Sládečková?

Každý máme v sexu nějaké síly, někdo jich od pánaboha dostane víc, někdo méně. Je to jako se zrakem, někdo vidí líp a někdo zase hůř. Domnívám se, že každá žena musí vážit to, jestli hodnota partnerství s konkrétním mužem je taková, že to vyváží oblasti, ve kterých naopak dokonale neuspokojuje její potřeby.

Je to stejné jako s výškou. Říkal mi nedávno jeden chlapec, že hledal dívku k seznámení přes inzerát a zjistil, že všechny dívky chtějí chlapy nad 190 centimetrů, jinak ať ani nepíšou. Záleží tedy na tom, jak má kdo uspořádaný hodnotový rejstřík.

Karolína si musí problém v sobě sama zvážit a rozhodnout se, jestli s takovým partnerem být, nebo ne. Vybrala si chlapa, který je hodně citlivý. Muži, kteří jsou citliví a zodpovědní, vydávají hodně energie na to, aby zajistili ženu, aby obstáli, byli pracovití. Dávají do toho zajištění života hodně energie. A protože jsou takoví, vyčerpává je to fyzicky i psychicky. Vyčerpají zkrátka i ten díl energie, který by měli na „ejchuchu“ - na ten sex. Čím jsou pracovitější a zodpovědnější, tím dávají do tohohle méně. A je pravděpodobné, že se to časem bude „zhoršovat“, tedy že sex odsune zcela na druhou kolej, aby zajistil rodinu.

Další cesta je štvát chlapa na sexuologii a nechávat mu předepisovat nějaké podpory erekce, ale to není dobrá cesta. Ženy mají pocit, že musí chlapa do sexu natlačit, což je nepříjemné oběma a nedělá to službu, jakou by mělo. Všechny vnitřně chceme, aby milování bylo spontánní a aby muži měli stejnou potřebu jako my. Nadopovanému chlapovi snižujeme sebedůvěru i sebevědomí a i v našich očích ztrácí.

Je nutné říct, že se málokdy sejdou páry, kde by každý ze svých tužeb a ideálů nemusel něco slevit. Je tedy otázka, jak moc je pro Karolínu tahle potřeba důležitá. Každý pochopí, když řekne, že takhle žít nechce.

PhDr. Zdeňka Sládečková

Zdeňka Sládečková

poradenská psycholožka

Kam dál?

Reklama