Co by byly Vánoce a adventní čas bez svíček? Světlo čtyř svíček postupně zapálených o adventní neděli má nahrazovat ubývající světlo dne. Světlo svíček působí magicky a navozuje sváteční atmosféru.

ssvicky

Možná ve mně dřímá skrytý pyroman, ale nemůžu si pomoct, mám ráda oheň. Miluji jeho teplo, proměnlivost, barvy, ale i nebezpečí. Ráda se do něj dívám, uklidňuje mě stejně dobře jako pohled na tekoucí řeku. A to jsem, prosím, ve znamení ryb, takže bych se měla ohně spíš bát. Ale je to jinak. Oblibou ohně si jako vodní znamení kompenzuji nedostatek tohoto živlu ve svém nativním horoskopu, říká Míša. Oheň v magii znamená vášeň.

Oheň mě prostě nabíjí energií a potřebuji ho.

Líbí se mi, když venku padá sníh nebo prší a oheň plápolá v krbu, ale v pražském bytě mi to není dopřáno, tak si alespoň zapaluji svíčky. A nemusí být zrovna Vánoce. Svíčky můžou hořet kdykoliv. Kupuji si všelijaké svícny a kahánky a rozmisťuji je po místnosti. Všichni se mi smějí, že jsem svíčková bába, ale z toho si nic nedělám.

Připomínají mi dětství, kdy babička při bouřce zapalovala hromničku a dávala ji do okna. Nebo černé hodinky s tatínkem, který nám při svíčce vyprávěl pohádky a různé strašidelné příhody a my hráli stínové divadlo. Mihotavý plamének svíčky vzbuzoval fantazii a dětskou představivost. Světlo svíček působí magicky, svátečně až posvátně.

I místnost, kde je chladno, se světlem svíček zútulní a působí mnohem přívětivěji.

A řekněte, co by byl advent a vánoční čas bez svíček? Dokážete si to vůbec představit? Já ne. Světlo čtyř svíček má postupně nahrazovat ubývající světlo dne. Správná barva adventních svíček by měla být liturgická - fialová, ale ta je příliš smutná a zádumčivá a lidé dávají přednost červené.

adventní věnec

Letos jsem si koupila krásný adventní věnec  z červených ohýbaných větví a k němu oranžové svíčky. Kombinace vskutku ohnivá, ale zároveň elegantní. Jenomže adventní svíčky se zapalují jen o adventní neděli, a to mi nestačí. Nakoupila jsem tedy další červené svíčky, abych navodila tu správnou sváteční atmosféru.

A co myslíte, že mi dělá společnost při psaní a zároveň alespoň pocitově zahřívá zkřehlé prsty?


Zítra si na ženě-in v rubrice Domácnost můžete přečíst návod, jak si můžete svíčku vyrobit vy sama.

Reklama