Vztahy

Jsem starší než moje tchyně


Starší partnerky mužů už dnes nejsou tabu a v naprosté většině případů nad takovým párem ani nikdo neohrne nos. Možná je ale trochu neobvyklé, když je žena starší než její tchyně. Jak se takovému páru žije a co na to jejich rodiny?

Lenka brzy oslaví pětačtyřicáté narozeniny. Jejímu příteli Lukášovi je třiadvacet. Už rok spolu žijí a oba svorně tvrdí, že jsou šťastní. Přesuňme se však v čase více než dva roky zpět. Tehdy Lenka se sedmiletým synem Matějem už nějaký čas bydlela sama a právě bylo úředně rozvedeno její druhé nepovedené manželství. Tuhle událost šla „oslavit" v rodinném kruhu do místního bowlingového klubu. „Bratr, který mi tehdy byl velkou oporou, si s sebou přivedl kolegu a kamaráda - Lukáše. Nejprve jsem se zlobila. Vyčítala jsem mu, že do rodinného setkání tahá nějaké hádě z práce, které mi už několikrát nabízel jako náhradu za manžela. Ale bráška pro mě moc znamená a Lukáš se navíc ukázal jako celkem fajn kluk. Nakonec jsme se dobře bavili," vypráví Lenka.

„Abych se přiznala, bratr mi Lukáše chtěl dohodit už dříve. Tvrdil, že si vždycky vyhledával starší přítelkyně, že si určitě budeme rozumět." Jenže Lenka se bránila. Nechtěla znovu zklamat sebe a svého syna, nechtěla se jen pobavit a pak jít dál svou cestou a úplně ze všeho nejvíc ji odrazovalo pomyšlení, co by si o tom všem pomyslelo okolí. Lenka začala chodit na bowling s bratrem častěji, užívala si svobodu, kterou v manželství nepoznala. Několikrát se tam potkala i s Lukášem, který hru také miloval. Ale vztah s mladším mužem zavrhla jako něco, co absolutně nepřipadá v úvahu Přesto ji kamarádky, kolegyně a dokonce i matka podporovaly. „Vzpomínám, jak mi máma do telefonu řekla: Nebuď hloupá aspoň si užiješ. Konečně normální chlap a ty ho nechceš?"

Ale ona ho chtěla. Několikrát se přistihla, že po cestě do klubu doufá, že i on tam přijde. Při jednom z dalších setkání si uvědomila, že se snaží představit si, jaké by to s Lukášem bylo. Rozhodla se, že už nebude vzdorovat. „Pak už to šlo ráz na ráz. Možná právě proto, že byl Matěj zrovna u táty, jsme s Lukášem z bowlingu odešli společně ke mně domů. A já doufala, že to nebude jen známost na jednu noc," říká Lenka. Zůstali spolu celý víkend, během kterého si oba ujasnili, co vlastně chtějí. Ani Lukáš prý nechtěl známost na jednu noc. „Já se hlavně divím, že se hned nesbalil a nezmizel po těch našich rozhovorech," směje se.

„Po dvou manželstvích s nedobrým koncem je pro mě nejlepší si nemalovat nic růžově. Proto jsem mu hned na začátku řekla, že oba spolu chceme teď být, ale počítám s tím, že časem bude chtít nějakou mladší slečnu a mít s ní vlastní rodinu. Až bude chtít s jednou takovou odejít, nebudu mu bránit. Možná se to zdá hloupé, ale já jsem potřebovala, abychom si tuhle věc hned na začátku ujasnili. Pořád vlastně žijeme přítomností. Na budoucnost ani jeden z nás nemyslí. Užíváme si to, co je teď a budoucnost plánujeme, když už na to přijde, jen v řádu několika týdnů."

Lukáš pravidelně navštěvoval Lenku se synem. Matěj si na něj zvykl rychle. Bral ho spíš jako kamaráda, než jako náhradního tatínka a už jim nebránilo nic v tom, aby se stali partnery oficiálně. Po několika měsících vztahu, který vypadal stále tak pěkně jako na začátku se Lukáš začal k Lence postupně stěhovat. Lenčin bratr to věděl dávno, aby bylo třeba s tím obeznámit i jejich rodiče. „U mojí maminky to bylo v pohodě. Od začátku mě podporovala a Lukáše přijala s otevřenou náručí. Jeli jsme za ní přes půl republiky na víkend. Když jsme se loučili, strčila mi do kapsy peníze, že prý si za to mám koupit nějaké prádélko," směje se Lenka. „Z rodičů Lukáše jsem měla strach. Přeci jen jsem o dva roky starší než moje skorotchyně. Myslím, že byli trošku v šoku, ale snažili se, abychom nalezli společnou řeč," dodává.

Není divu, že si Lenka připadá jako v sedmém nebi. Poprvé v životě má vážný vztah s mužem, který nepije, nehraje automaty, je vzdělaný, soběstačný a finančně nezávislý. Mladší muži podle názorů psychologů ženám svědčí. Takový partner jim velmi lichotí a po jeho boku vždy o mnoho omládnou. Nejinak je tomu i v tomto případě. A co přináší Lukášovi starší partnerka? „Rozhodně v ní nehledám něco jako druhou mámu. Jedna mi stačí. Lenka je mladá duchem a to na ní mám rád. Nedávno jsme všichni vyrazili na zorbing a bylo to fajn. Už tu padlo, že jsem si i dřív hledal starší partnerky. Abych to řekl upřímně, mně mladé slečny v mém věku připadají jako taková rozjařená telátka. Mám rád, když žena má se životem nějakou zkušenost a ví dobře, co od něj chce," dodává.

Podle jejich slov spolu žijí jako každý normální pár. Chodí do práce, vychovávají malého Matěje, vyráží na společné výlety a o domácnost se také starají společně Jejich život je po všech stránkách (sexuální především) mnohem pestřejší. „Až tohle jednou skončí, tak mě to opravdu raní. Jsem přesvědčená, že rozchod je nevyhnutelný, ale nemyslím na to. Žijeme prostě teď, vnímáme současnost a jsme tak šťastní. Svatbu ani děti rozhodně neplánujeme," uzavírá Lenka.

Umíte si představit život s mužem mladším o dvacet let?
   
03.11.2008 - Láska a vztahy - autor: Eva Soukupová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [44] prece ja [*]

  ted jsem potkala docela sympataka. Bohužel je mu o 20víc a to je už pro mě moc. Za to s klukama ve věku mýho syna si teda fakt rozumím, ale jako partnery? to asi ne.

  superkarma: 0 04.11.2008, 08:53:34
 2. avatar
  [43] ifulinkaa [*]

  pakliže by tomu muži byl rok,tak si s ním vztah představit nedokážu-20 let je celý můj život

  superkarma: 0 04.11.2008, 06:56:50
 3. avatar
  [42] Renia [*]

  Že je ve 23 letech normální chlap? Pochybuju.

  superkarma: 0 04.11.2008, 00:35:07
 4. avatar
  [41] trdlo [*]

  Hladici smajlik se tam vyskytuje omylem.

  superkarma: 0 03.11.2008, 22:35:57
 5. avatar
  [40] trdlo [*]

  Bejvalymu je o 16 let min jak mne, a rozesli jsme se z uplne jineho duvodu, nez je vekovy rozdil
  Rikina: znam horsi veci nez par hezkych let a nulovou perspektivu.

  superkarma: 0 03.11.2008, 22:35:12
 6. [39] mindulinka [*]

  risina: no být v tom vztahu starší já - tak mně by to vadilo,jak proti němu vypadám starší - když by jsme spolu byli v posteli - čistě hypoteticky to beru.

  superkarma: 0 03.11.2008, 21:26:14
 7. avatar
  [38] femme [*]

  měla jsem několik let přítele mladšího o skoro 19 let, fungovalo to v poho do té doby, než začal nahlas mluvit o svatbě, o naší svatbě

  superkarma: 0 03.11.2008, 20:16:28
 8. avatar
  [37] Vivian [*]

  Ne, neumím si představit život s "mužem" mladším o dvacet let, poněvadž by mě zavřeli.

  superkarma: 0 03.11.2008, 20:05:30
 9. avatar
  [36] risina [*]

  mindulinka: Já měla přítele o 23 let staršího. Ten rozdíl na kůži a na těle byl samozřejmě znát - a nejen v posteli - ale ani jednomu z nás to nevadilo.
  I když já sama jse vždycyk byla spíš na starší muže a nějak si neumím představit, že bych měla mít přítele ve věku svého syna (no dobře, tak o rok staršího), veřím, že jsou lidi, kterým to vyhovuje. A kdyby mi syn přivedl představit "kamarádku" v mém věku - co bych mohla dělat? Třeba bych na ni i žárlila a nechala se od ní inspirovat ke změně stereotypů .

  superkarma: 0 03.11.2008, 18:40:38
 10. [35] mindulinka [*]

  Mně by vadil ten fyzický rozdíl - když jsou pak v posteli - na kůži a těle těch 20 let musí být znát. Jinak, ať si každý žije, jak mu vyhovuje.

  superkarma: 0 03.11.2008, 16:12:23
 11. avatar
  [34] OlgaMarie [*]

  Nyotaimori: To já mám jednodušší. Ten můj by měl už plnoleté děti. A co se starým chlapem i kdyby byl o 20 let mladší?

  superkarma: 0 03.11.2008, 16:11:20
 12. avatar
  [32] vládík [*]

  Představit si život s mužem mladším o 20 let si fakt nedokážu, protože onomu "mužovi" by bylo 10 let

  superkarma: 0 03.11.2008, 15:53:08

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [31] Rikina [*]

  prece ja: zaručeno to nemáš nikdy, jen je dobře si to uvědomovat. Já proti takovým vztahům nic nemám, nakonec můj syn má partnerku o 10 let starší, než je sám, a funguje jim to.

  superkarma: 0 03.11.2008, 15:39:02
 2. avatar
  [30] prece ja [*]

  Rikina - máš pravdu, ale kde máš zaručeno, že když si najde stejně starého muže, bude s ní až do smrti, žádný vztah nemá 100% jistotu. je lepší být alespon nějakou dobu štastná než si pak vyčítat, že mohla být.

  superkarma: 0 03.11.2008, 15:33:49
 3. avatar
  [29] prece ja [*]

  jednoduše. žít se má ted a nepřemýšlet, co bude někdy ...časem...možná.
  no nevím, jak bych se tvářila, kdyby mi syn přivedl svojí partnerku v mých letech, ovšem pochybuji, že se bude ptát, jestli může žít za něj přeci nebudu a když s ní bude spokojený
  a třeba aon dáma bude mít taky syna ....a mě se mladší líbí.

  superkarma: 0 03.11.2008, 15:31:12
 4. avatar
  [27] átéčko [*]

  Já jsem to zažila a je to nevyjádřitelné.
  Mladší partner, který je rozumnější, než většina mých vrstevníků
  Držím palce takovým párům

  superkarma: 0 03.11.2008, 14:49:45
 5. [26] Rikina [*]

  Umím si takový život představit teď. Jinak ale naprosto chápu přesvědčení vyjádřené v posledním odstavci - je to jen dočasné. Pár hezkých let, a nulová perspektiva. Jednou bude dámě o 20 let víc, a bude důchodkyně, zatímco její přítel v té době bude čerstvý čtyřicátník. A podle toho, co mám příležitost kolem sebe sledovat, pánové po čtyřicítce zhusta opuštějí své dosavadní partnerky... z mnoha různých důvodů. Tudíž je vysoce pravděpodobné, že to nastane i v tomto případě. Nedělala bych si iluze. Do té doby to ale může být zábavné.

  superkarma: 0 03.11.2008, 14:42:12
 6. [25] Anai [*]

  SENSITIVESKIN: Kdyby si některý z mých synů přivedl o 22 let starší, tak bych se snažila o totéž, jako kdyby si přivedli úplně jakoukoliv: mít jí ráda a být s ní kamarádka!

  superkarma: 0 03.11.2008, 13:48:11
 7. avatar
  [24] KatherineDickinson [*]

  tak mladšího vůbec těm dvěma to přeju maminka ma taky mladšího přítele (ne o tolik!) a klape jim to parádně..záleží na duševním věku
  já osobně jsem na starší chlapy
  kdybych měla o 20 let mladšího přítele...bylo by mu právě mínus půl roku

  superkarma: 0 03.11.2008, 13:28:06
 8. [23] Atid [*]

  Naprosto souhlasím :o)Má se žít!Tzn.právě teď a ne přemýšlet co bude nebo nebude.Jak se říká "Člověk míní,život mění."Nikdy jsem si nedovedla představit vztah s mladším mužem.Je mi 39 a před 6 lety,kdy jsem se rozváděla,jsem se úplně nechtěně a náhodou dala dohromady s o 10 let mladším a o 10 let starším než moje dcera :o)Měla jsem stejné pocity-nikoho jsem momentálně nechtěla a už vůbec ne mladšího,ale taky jsem se neubránila :o)Měla jsem z toho 3/4 roku"depku",myslela jsem si,že nás každý pozoruje.Nakonec jsem přišla na to,že ve srovnání s bývalým,který byl o 2 roky starší než já,to je naprosto vyzrálý chlap,s jasnými životními cíli a cestou,jak si je plnit.Neskutečně moc mě naučil a to ve všech směrech ;o)Je pravda,že jsem duševně mladá,prý i vypadám mladší,ale myslím si,že je to hlavně o stejné vlně a tomu nedefinovatelnému,co se slovy nedá vyjádřit.Rozumím si i s kolegou,který je o 17let starší,ale pohybuje se mezi mladými a podle toho taky vypadá a duševně mladý je,ve společnosti se s ním nikdo nemusí stydět.Naopak druhý kolega,který je jen o 7 let starší,je v podstatě duševní důchodce a do společnosti bych s ním nikdy nešla.A není to vizáži,ta je nepodstatná.Je to o pocitech.Buď je mi s někým dobře,mám si s ním co říct a krásně se mi s ním třeba i mlčí,a nebo to prostě nefunguje.Takže na věku opravdu nezáleží,je to jen datum v občance.Člověk by měl být vděčný za každou krásnou chvilku,zvlášť když mu osud předtím moc nepřál.Třeba i pro krásně vzpomínky za pár let.Pořád lepší než nemít na co vzpomínat.Moc držím palce,aby to vydrželo co nejdéle a nikdo z nás tedˇ neví,jestli to nevydrží třeba napořád.

  superkarma: 0 03.11.2008, 12:30:38
 9. avatar
  [22] Juana [*]

  Dokážu si to představit, teda mít mladšího přítele. Dokonce znám jednoho dvacetiletého kluka, kterého bych hned brala . V létě jsme byli na vodě s pár mladšími kluky, se kterými se známe z jedné onlinovky, a tenhle kluk tam byl s námi, takže jsme se seznámili přece jen trošku víc než jen přes chat. Akorát mám menší překážku v podobě manžela .
  Jsem totiž taky nějak psychicky mnohem mladší než moje fyzické tělo a asi to tím bude. Starší pánové mi nikdy moc nepřitahovali, až na výjimky jako Sean Connery.

  superkarma: 0 03.11.2008, 12:24:03
 10. avatar
  [21] ToraToraTora [*]

  Sorry, jsem na starší, ti alespoň vědí, co mají dělat

  superkarma: 0 03.11.2008, 12:18:52
 11. avatar
  [20] Prskoletka [*]

  Já osobně jsem byla vždy na starší muže 5-10 let více než mě,ale proč ne,je to každého věc.

  superkarma: 0 03.11.2008, 11:06:29
 12. [19] Tini [*]

  Tak ja preji hodne .
  Ja osobne mam rada muze starsi. Pokazde kdyz jsem to zkousela s nekym, kdo byl maldsi nebo stejne stary.... nikdy to nevyslo! Muj pritel je o 11 let starsi a konecne to krasne klape

  superkarma: 0 03.11.2008, 10:46:20
 13. avatar
  [18] malá paní [*]

  O dvacet mladší? Teď je mu třináct to by mě zavřeli

  superkarma: 0 03.11.2008, 10:39:42
 14. avatar
  [17] floo [*]

  Ťapina: To jo .

  superkarma: 0 03.11.2008, 10:25:34
 15. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Možná, že mladší tchýně je ještě ta nejlepší možná

  superkarma: 0 03.11.2008, 10:21:02
 16. avatar
  [15] Heduš [*]

  No tak mi kluci dovedou "kamarádku", co já vím. Třeba budou na chlapy, hlavně, že je uvidím šťastné a spokojené! Mně se líbí starší vyzrálejší chlapi.

  superkarma: 0 03.11.2008, 09:45:35
 17. avatar
  [14] SENSITIVESKIN [*]

  Proboha, jen to ne, to už tady taky bylo a nedovedu si představit, že si můj 23 lety syn přivede 45 letou "bábu". To už mi přijde jako úchylka. Pouze v případě, že by na něj přepsala pořádnej majetek a prachy, abych už nemusela chodit do háku

  superkarma: 0 03.11.2008, 09:33:04
 18. avatar
  [13] Meander [*]

  Toto mě zaráží "Až tohle jednou skončí, tak mě to opravdu raní. Jsem přesvědčená, že rozchod je nevyhnutelný, ale nemyslím na to."

  superkarma: 0 03.11.2008, 09:29:12
 19. [12] Anai [*]

  Já si naopak nedovedu představit vztah s jiným, než s o 20 let mladším

  superkarma: 0 03.11.2008, 09:08:44
 20. avatar
  [11] *daisy* [*]

  A coby ne Ja zatim na ten rozdil dvacet let nedosahnu (pokud nechci mit problemy se zakonem ), ale rozhodne jsou mladi kluci v pohode

  superkarma: 0 03.11.2008, 09:04:31
 21. avatar
  [10] Evikus [*]

  Ať si užívají a klape jim to
  Pokud si on pak najde nějakou mladší, ona bude mít aspoň na co vzpomínat

  superkarma: 0 03.11.2008, 08:32:24
 22. avatar
  [9] floo [*]

  Tak já osobně si představit nemumím, líbí se mi starší muži...Ale nevidím na tom nic divného, však ať si každý žije jak je mu libo, ne?
  OlgaMarie: Aspoň tchýně nebude prudit ...

  superkarma: 0 03.11.2008, 08:29:56
 23. avatar
  [8] Pentlička [*]

  Popravdě si neumím představit, že by si můj 21letý syn našel 40tiletou ženu. A u sebe si taky neumím přestavit nějakého 20tiletého klučíka. Ale takového pěkného pětatřicátníka, to zase jo.

  superkarma: 0 03.11.2008, 08:29:31
 24. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Stačí mi matka a to bych měla mít ještě snachu starší než jsem já? To abych měla stále rezervované lůžko někde na psychině.

  superkarma: 0 03.11.2008, 08:00:50
 25. avatar
  [6] kareta [*]

  dovedu si představit fakt spoustu věcí

  superkarma: 0 03.11.2008, 07:41:44
 26. avatar
  [5] evelyn [*]

  Kdyz jim to vyhovuje, proc ne. Sama za sebe bych do toho nesla. Vyzkousela jsem, nic pro me

  superkarma: 0 03.11.2008, 07:36:21
 27. avatar
  [4] aninas [*]

  Léthé: kdes byla tak dlouho?
  Jinak samozrejme, je to na tech dvou. Mnohdy je dvacetileta starena a zase naopak sedesatileta mladice, vid?

  superkarma: 0 03.11.2008, 04:41:35
 28. avatar
  [3] Meander [*]

  Suzanne: Léthé: No co, v redakci jsou starší paní, které tohle nedávají. Není nutno je soudit, je třeba je politovat

  superkarma: 0 03.11.2008, 01:13:14
 29. avatar
  [2] Léthé [*]

  Já nevím co pořád máte s tím věkovým rozdílem? Záleží na pouze jen těch dvou. Pokud to nevadí jim, tak není co řešit .

  superkarma: 0 03.11.2008, 00:57:23
 30. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Proč ne? Hlavně to musí vyhovovat těm dvěma

  superkarma: 0 03.11.2008, 00:45:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme