Myslíte, že sociální inteligence či empatie jsou jedním z předpokladů pro úspěšnost? Zapomeňte! Profesně úspěšní bývají naopak ti, kteří mají zažité sexistické vnímání světa. O americké studii, která to dokazuje, píše server BBC News.

 

Průzkumu Floridské univerzity se zúčastnil na podobné akce nebývale vysoký počet lidí – 12 686. Vyplynulo z něj, že ti, kteří chápou ženu vhodnou jen pro roli matky, kuchařky a milenky, si dokáží vydělat průměrně o 8500 dolarů ročně více než ostatní.

 

Vědci z toho usuzují, že bezohledná dominance, která k těmto názorům náleží, je výhodná v pracovním procesu, zejména ve vedoucích pozicích.


Zajímavé je, že ženy, které se průzkumu zúčastnily a ztotožňovaly se se sexistickým rozdělením rolí ve společnosti, naopak vydělávají méně (průměrně o 1500 dolarů ročně méně) než ty s modernějšími názory.

 

Úspěšní (a sexističtí) Češi

(aneb platí to i v Česku)

 

Mirek Topolánek, premiér

„Žena se může svobodně rozhodnout děti nemít¨, a pak jsem přesvědčen, že má stejné příležitosti uplatnění jako muž.”

Projev v divadle Archa u příležitosti zahájení Evropského roku rovných příležitostí.

 

Jiří Čunek, šéf KDU-ČSL

„Mě to ani nepřekvapuje, protože paní Parkanová je žena, že?”

Pořad ČT Otázky Václava Moravce, odpověď na otázku, proč si myslí, že Vlasta Parkanová nahrála onu nechvalně proslulou proamerickou píseň.

 

Petr Bílek, bývalý šéfredaktor časopisu Reflex

„Ženská témata jsou dána biologicky – menstruace, porod, laktace… s tím, co je biologicky dáno, se pak žena vyrovnává v módě… stravování…“

Výrok v pořadu ČT24 „Média a svět“.

 

Miloš Zapletal, pořadatel soutěží Miss ČR

„Já nejsem příznivcem těchto soutěží… Myslím si, že dívky jsou tu od toho, aby na nás působily svým vzhledem, ty mají být krásné. My muži máme naopak spíš soutěžit třeba ve sportu, nebo v myšlení…“

V pořadu Všechnopárty na dotaz, co si myslí o soutěži Muž roku a podobných soutěžích, kde se posuzuje vzhled mužů.

 

Radovan Gipsy Banga, rapper, zpěvák

„Od ženských chci v první řadě respekt, klid a psychický zázemí. Nesmí mě stresovat, unavovat, nesmí se hádat. Musí pochopit, že jsem dominantní. Holka musí být podřízená mně, ale není služka - musí to brát jako svým způsobem čest. Být zdvořilá, slušná, pokorná.“

Rozhovor v magazínu MF Dnes.

 

Dušan Chrástek, stylista

„Líbila by se mi žena ze začátku devatenáctého století, tehdy byly slečny vedeny k tomu, aby byly ženské. Byly uváděny do společnosti, vychovávány v úctě k mužům, vedeny k tomu, že tohle mohou a tohle ne, žena byla učena ženskosti.“

 

Zvolte si svého letošního sexistu

 

Už dva roky běží (anti)soutěž Kyselá žába, kterou pořádá sdružení Žába na prameni. Jejím cílem je kromě jiného upozornit na jevy, výroky a situace, které nejsou vůči ženám nebo mužům fér.

 

I vy se můžete zúčastnit a posílat svoje nominace do 6. prosince 2008 v těchto kategoriích:

+ Sexistická/ý politička/ politik
+ Sexistická/ý novinářka/ novinář
+ Sexistická osobnost ze světa kultury, vědy, sportu
+ Sexistická situace ze života

 

O Kyselé žábě více zde.

Reklama