Bulvár

Jsem Romka a jsem na to hrdá!

Dobrý den všem,

chtěla bych Vám napsat o menšinách. Já sama do jedné patřím.

Jsem Romka a jsem na svůj původ hrdá.  Moji rodiče mi dali do života tu nejlepší výchovu a především spoustu lásky. Vadí mi, jak každý nás Romy odsuzuje a hází nás do jednoho pytle. Mezi Romy stejně tak jako mezi každým národem jsou lidé dobří i zlí.

Já znám spoustu skvělých Romů, jsou to lidé, kterých si vážím. My Romové to máme v životě docela těžký, ono není jednoduché každý den žít s tím, že se najde někdo, kdo vám dá ťafku jen za to, že jste tmavší, že vás prodavačky pozorují, jestli náhodou něco neukradnete, a tak vás hlídají a chodí za vámi jako pejskové.

Už delší dobu žiji v Praze, kde se cítím celkem dobře, protože tady si lidé nejsou jisti, jestli jsem Romka či cizinka, tak si nedovolí mne podezírat, i práci si tu najdu bez větších problémů. Jsou zde lidé, kterým nevadí, jakou mám barvu pleti, a je škoda, že to takhle není všude.

Protože vím, jak je nepříjemné žít s nálepkou: jsi jiný.Neodsuzuji ani jiné menšiny či kohokoliv, kdo je jiný, a život je hned hezčí. Posuzuji každého podle jeho charakteru a jestli je to dobrý člověk.

Mám štěstí, že mám spoustu skvělých přátel z většinové společnosti a to mě hřeje na srdci. Chtěla bych podotknout, že jsem nevěřila, že by v SuperStar mohl vyhrát Rom a vidíte, Vlastíka obdivoval celý národ. A takových Vlastíků je mezi námi spousta, spousta slušných lidí se srdcem na dlani.

 

R2


Děkuji za Váš e-mail a buďte hrdá dál!

Posílám Vám CD Semifinále Top 10, kde zpívá také Sandra Ferková.


editorka Mira

Jste jiné národnosti a chcete se vyjádřit k našemu tématu?

Dnešní téma

Jaký máte vztah k menšinám?
Vadí Vám děti cizinců v našich školách?

Xenofobie a rasistické skupiny - víte o nich?
Jaký je váš názor na smíšená manželství?

Registrované partnerství homosexuálů, souhlasíte s ním?
Co nebo kdo jsou podle Vás menšiny?
Pište, nejzajímavější příspěvky odměníme dárečky!

redakce@zena-in.cz

   
15.11.2005 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. [19] Anai [*]

  Romská problematika mě vždy zajímala z psychol. hlediska. Nejsem v žádném případě rasistka a mám tendenci mít ráda každého, ale přiznávám, mám z nich strach! Několikrát mě dokonce skupina romských mladíků "vyhodila" ze sedadla v MHD (jednou tram, jednou metro, jednou jsem si místo "uhájila", podruhé radši vstala) to rozhodně nepůsobím divně či nenormálně ... pracuju bohužel blízko jedné části jedné pražské čtvrti, kde se romské rodiny koncentrují, U Zvonu, na pražském Smíchově a tisknu kabelku, jakmile je spatřím (taky už jsem v tram před časem přišla o peníze a "jedou" v tom oni, to vím dobře, byli viděni).

  superkarma: 0 16.11.2005, 08:26:00
 2. avatar
  [18] Gita [*]

  Kačena1: Souhlasím 100%. Hezky napsané

  superkarma: 0 16.11.2005, 08:23:28
 3. avatar
  [17] Evča [*]

  Meander: jo to tedy jo

  superkarma: 0 16.11.2005, 07:32:14
 4. avatar
  [16] Kačena1 [*]

  Máš pravdu, mezi každým národem jsou lidé dobří a zlí. Jenomže mezi některými národy jsou spíš lidé zlí a dobří. Třeba jako Romové . Ty buď hrdá, že jsi Romka, máš zatraceně na co . Protože překonat tu propast a dostat se z romské necivilizovatelné většiny na Tvoji úroveň, to je zatraceně obdivuhodná věc ! Ať už je to jenom Tvoje práce, nebo rodiny, smekám a hluboce se skláním, jen houšť a víc takových .

  superkarma: 0 16.11.2005, 07:10:33
 5. avatar
  [15] karlik [*]

  Zkrátka vyjímka vždy potvrzuje pravidlo.

  superkarma: 0 15.11.2005, 18:50:48
 6. [14] mamoutek [*]

  Milá R2, tvůj příspěvek mě zaujal, píšeš to hezky, určitě je mezi "Vámi" spousta jak ty píšeš Vlastíků, já jsem proti vám nikdy nic neměla, dokud se do vedlejšího bytu nepřistěhovala jedna "vaše" rodina, bohužel, opravdu musím říct bohužel, oficiálně je jich tam přihlášeno asi 15, ale v létě jich tam bylo nepočítaně, hluk a špína, to už skoro neřešíme, spíš to vadí lidem pod nimi a nad nimi, družstvo nic neřeší, policajti si u nich podávají dveře, nejen kvůli jejich dětem, hrůza, přesto vás dál neházím do jednoho pytle, i mezi námi jsou lidé, kteří se neumějí chovat, mají potíže ze zákonem, ale na vás je asi víc vidět..., přeji hodně štěstí

  superkarma: 0 15.11.2005, 18:31:34
 7. avatar
  [10] Kerridaenn [*]

  Vždycky jsem si myslela, že se dokážu dívat na Romy bez předsudků. Znám spoustu těch, kteří jsou opravdu hodní, pracující, milí a vůbec jsou to prostě lidi, u kterých jsem moc ráda, že je můžu považovat za kamarády. Ale po té, co mě několikrát ošklivě slovně napadli, našla jsem jejich ruku ve svém batohu a podobně, tak se nedokážu zbavit předsudků. Ale jsem vždycky moc ráda, když se seznámím s někým, kdo mi potvrdí, že jsou i mezi Romy moc milí lidé.

  superkarma: 0 15.11.2005, 16:46:07
 8. avatar
  [9] Meander [*]

  Když napíšu, že jsem Češka a jsem na to hrdá, předpokládám, že toto prohlášení bude vnímáno s rasistickým podtextem.

  superkarma: 0 15.11.2005, 16:43:59
 9. [7] apina [*]

  Lowel: fuj to je hnus velebnosti!!

  superkarma: 0 15.11.2005, 16:15:53
 10. avatar
  [5] svetluszka [*]

  .. ...moc hezky napsaný, máš opravdu být na co hrdá. Nemáte to jednoduchý, to je pravda. Jak píše " aha ", to podvědomí dělá hodně. Bohužel. Držím palce, ať lidí co jim je potřeba dokazovat, že ne všichni romové jsou stejní jenom ubývá... ..

  superkarma: 0 15.11.2005, 16:12:05
 11. [4] apina [*]

  Já tomu věřím, ale bohužel v našem městě hojně potkávám romy co jen kradou, poflakují se, jsou sprostí.... Mám i jedny za sousedy. V jednom bytě žijí 3 - 4 dospělí lidé, sourozenci. Ani jeden z nich nikdy!!!! nepracoval. Jen je vidim jak se potácé domu podnapilí as pak dělají brajgl v domě. Já bohužel neznám žádné romy jako jsi ty!

  superkarma: 0 15.11.2005, 16:06:48
 12. avatar
  [3] aha [*]

  Milá R2, já ti to věřím, že to není jednoduchý, žít s nálepkou a taky věřím v to, že kromě špatných Romů je i dost dobrých, ale na druhé straně, je jaksi více slyšet o těch, kteří čekají každý měsíc na sociálce, kteří prostě nikdy pracovat nebudou, těch, kteří se nechtějí zařadit do většinové společnosti... atd. Ano, já soudím lidi podle charakteru, ale moje podvědomí a můj dojem z Romů je prostě takový jaký je a můžou si za to sami, bohužel.

  superkarma: 0 15.11.2005, 16:03:34
 13. avatar
  [2] Susina [*]

  nemáš se přece za co stydět..

  superkarma: 0 15.11.2005, 16:03:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme