Styl

Jsem (prý) léto, a vy?

Před lety jsem si s nadšením koupila, tehdy na našem trhu nevídanou, publikaci o barevné typologii. Autoři-vizážisté a poradci v oblasti image přišli s revoluční teorií rozdělit populaci podle přirozeného zabarvení pleti, vlasů a očí do čtyř typů podle ročních období: JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA.

woman

Konečně nás ti západní stylisté naučí, jak se stát krásnými a ještě krásnějšími. Konečně se z nás, šedých myšek vyloupnou krásné labutě a konečně pochopíme, jak to ty italské, francouzské či skandinávské turistky dělají, že jsou tak zatraceně šmrncovní. 

I začetla jsem se do té chytré knihy, abych byla ještě chytřejší než moje kamarádky a mohla jim zasvěceně radit

Stala jsem se dobrovolně pokusným králíkem a začala s určováním typu u sebe.

Pěkně podle návodu. Odlíčit, hodit přes ramena „neutrální“ ručník, aby nerušil, a zkoumat se v zrcadle s přiloženým vzorníčkem u obličeje. Po důkladném barevném rozboru své pleti, očí, vlasů, obočí, řas a bělma jsem dospěla k  závěru, že jsem nejspíš ZIMA.

Pár detailů mi sice nesedělo, ale nebudu přece takový „hnidopich“.

Vrhla jsem se do probírky svého šatníku. Ani mě nepřekvapilo, že moc barev zářivé zimní palety nemám, protože jsem povahou spíš introvert, a jedovatá cyklámenově růžová či královská modrá by mne „překřičely“.

Nebyl zakopaný pes v mém sebevědomí? Nemohla jsem přece být krásná, když jsem preferovala spíš neutrální barvy, a měla bych nosit ty jasné, výrazné až vyzývavé, tolik charakteristické pro zimní typ.

To se musí změnit! Vyzbrojena vzorníčkem a nově nabytými znalostmi jsem vyrazila na nákupy. Pořídila jsem si pár křiklavých kousků v domnění, že mi prozáří mou nudnou image. Ale zázrak se nekonal. Hadříky jsem párkrát provětrala, bez valné odezvy okolí, a pokorně je zasula hluboko do skříně.

Kde se stala chyba, co jsem udělala špatně?

Asi to neumím správně určit. Vypravila jsem se tedy za odbornicí v oblasti barevné typologie, kterých se v krátkém čase vyrojilo jak hub po dešti.

Vyklopila jsem nemalý peníz a dáma mě jednoznačně určila jako LÉTO.

Tato „diagnóza“ mě jen utvrdila v tom, že všechen ten humbuk, to balábile kolem barevné typologie, je jen mazaný reklamní tah, jak z nesebevědomých, naivních a krásy chtivých žen vylákat peníze. Sama jsem toho zářným důkazem.

No uznejte, jaký výsledek může mít dogmatické lpění na barevné škále, když stokilová dáma jarního typu smí nosit pouze jemné pastely? Bude vypadat jak pochodující mísa ovocného salátu.

Nebyla by škoda odmítat trendové barvy jenom proto, že se nevyskytují v naší paletě?

Nikomu ale nevnucuji svůj názor.

Určitě se mezi čtenářkami najdou horlivé stoupenkyně barevné typologie, ženy, které se tímto „diktátem“ řídí léta a naprosto jim vyhovuje.

Jak jste na tom vy, milé ženy-in? Také jste si koupila knihu o barevné typologii? Věříte této teorii? Jste jaro, léto, podzim, nebo zima? Sedí to na vás stoprocentně, nebo váháte? Jste spíš „studený“, nebo „teplý“ typ? Začala jste se podle toho líčit či oblékat? Cítila jste se krásnější? V čem vám typologie pomohla, a v čem vás naopak zmátla?

Napište mi o svých zkušenostech, pozitivních i negativních. Na vaše příspěvky se těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Autorka nejzajímavějšího příspěvku získá knihu od Blanky Matragi „Jedu dál“

cena

   
30.09.2011 - Krása - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Eva_CZ [*]

  Nemam sajn a nosim, co chci.Sml24

  superkarma: 0 01.10.2011, 19:54:22
 2. avatar
  [12] kareta [*]

  jsem typickej podzim...

  superkarma: 0 01.10.2011, 11:00:48
 3. [11] anina4 [*]

  jsem zima a nejvíc nosím černou a bílou,občas to rozářím nějakou barvičkou,ale nee zase tak moc,všeho s mírou

  superkarma: 0 30.09.2011, 17:06:55
 4. [10] pathatique [*]

  Pokud je vám 18, tak tohle řešit není potřeba.

  Když už jste starší, tak velmi rychle poznáte vy i vaše okolí, pokud jste barevně tzv. sáhla vedle. Takže je dobré znát alespoň to, které barvy vám nejdou k pleti. Pokud jste zoreintovaná v tom, které vás naopak rozzáří, tak to je velké plus. Minimálně nevypadáte unaveně......

  Jestli nejste "odvážná" ve volbě barev, tak to už je jiná věc....

  Z šedé myšky  femme-fatale nikdy neuděláte.

  Většina na to lety většinou přijde sama, co vám sluší.

  Někdo potřebuje možná poradit.

  Takže ANO pro barevnou typologii. Sml16

  superkarma: 0 30.09.2011, 15:30:16
 5. avatar
  [9] navia [*]

  Já nikdy nepoznám co jsem... a u kosmetičky jsem si to nikdy zjišťovat nenechala..vlastně jsem u nějaké byla párkrát. Holt o sebe nedbámSml15

  superkarma: 0 30.09.2011, 13:21:22
 6. [8] macamala [*]

  Jsem zima jak vyšitá

  superkarma: 0 30.09.2011, 10:01:40
 7. [7] Dana Haklová [*]

  o. u. — #6 Máte pravdu, že člověk se věkem mění. Ale jeho barevný "charakter" zůstává, i když není už tak snadno určitelný.

  superkarma: 0 30.09.2011, 09:18:20
 8. avatar
  [6] o. u. [*]

  Zkoušela jsem se určit sama, ale vím jediné - nejsem zima (což by se mi docela líbilo, protože v zimě jsem se narodila a v pubertě jsem si dost vyslechla o tom, že se chovám jako ledová královna :-))

  Takže, jaro , léto, podzim - všechno má něco do sebe a možná že jak se mění roční období, měníme se postupným zráním i my ... Sml22

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #7
  superkarma: 0 30.09.2011, 09:03:38
 9. avatar
  [5] Dante Alighieri [*]

  Mně jedna kadeřnice od boku střelila, že budu asi léto. Ale spoléhám se na svůj cit pro výběr barev, ať už jsem jakékoli roční období. Sml30

  superkarma: 0 30.09.2011, 08:45:49
 10. avatar
  [4] kobližka [*]

  Anime Otaku — #2 Nevím,co jsem....teda samozřejmě,že vím,že jsem "z gruntu hodná ženská" Sml30Sml30Sml30,ale jinak mě barevná typologie nechává klidnou.Řídím se svým citem a myslím,si,že to není špatné.

  superkarma: 0 30.09.2011, 08:05:10
 11. avatar
  [3] hannah58 [*]

  Já jsem léto, ovšem jestli mi to dnes, po mém příspěvku, nerozhodíte, tuto jistotu. :-))Sml59

  superkarma: 0 30.09.2011, 08:04:01
 12. [2] Anime Otaku [*]

  Jo mě pokaždé každá kosmetička určila jinak. Tak se držím toho, že mám základní barvy - černou šedou a bílou a ty doplňuji barvami, které mi v obchodě sednou a kupodivu až na pár koupí za hodně levno (trička na doma) mi včechno ladí se vším a nemám moc starostí.

  1. na komentář reaguje kobližka — #4
  superkarma: 0 30.09.2011, 08:01:12
 13. avatar
  [1] Midsummer [*]

  Jsem léto a setsakramentsky se mi vyplácí, že to vím. V obchodě jak s oblečením, tak s látkami okamžitě vím po čem sáhnout a vždy se mi to hodí úplně ke všemu ostatnímu co mám ve skříni. Platí i pro doplňky a bižuterii. takže nic nekoupím zbytečně.

  superkarma: 0 30.09.2011, 07:43:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme