Domácnost

Jsem praštěná koňským kopytem

Miluji všechna zvířata, ale pro jeden druh mám obzvlášť slabost. Jsou to koně. Lásku k nim jsem zřejmě zdědila po obou dědech.

V dětství se mi vryl pod kůži zvonivý tlukot kladiva o kovadlinu a pach pálené rohoviny. Děda kovář byl přísný drobný chlapík s hitlerovským knírkem a od koní mě spíš odháněl. Věděl, co dokážou jejich kopyta i zuby. Ale právě proto mi zakázané ovoce tolik chutnalo a tajně jsem utíkala do stájí. Byla jsem vděčná za každou chviličku strávenou v přítomnosti těchto impozantních zvířat. Ano impozantních, protože první koně, na kterých jsem kdy seděla, byli obří tahouni s hřbetem jak otoman. Hnědka a Jiskra. S bušícím srdcem jsem vždycky čekala, až přijede kočí pan Břicháček z polí, sundá jim chomout, zkrátí opratě a nechá mě jezdit. Vypadala jsem jak vosa na bonbonu a tetelila se štěstím.

Kaskáda

Kolem puberty mě koňské šílenství chytalo nejvíc. Ve třídě jsem měla jednu spřízněnou duši, taky se jmenovala Dana a spolu jsme vymetaly stáje v okolí: „Jo, děvčata, potřebuju zkušený rajťáky, na učení nemám čas,“ řekli nám v jediné jízdárně v okolí. Vlezly jsme tam v nesprávný čas, když obsedali dvouročky. I ten zkušený rajťák měl plnou hubu písku, když se s ním ze svíčky převrátil mladý hřebeček. Musely jsme uznat, že tady nám pšenka nepokvete.

Našly jsme si stáj s vysloužilými kostnatými koňmi, kde jsme se za práci mohly vozit  v zahradě. Jednou jsme se na kobylu vydrápaly obě, a to se jí zatraceně nelíbilo. Vyburcovala v sobě všechny stařecké síly, hodila pár hrbů a katapultovala nás do shnilých švestek. A volná jak pták trádá domů, vlítla na dvorek mezi slepice a batolící se děti a my měly po ježdění. Tak takhle neslavně skončila moje jezdecká kariéra.

Pak přišla škola střední, vysoká a jiné starosti. Ale mezitím dorůstala moje neteř, kterou jsem asi nakazila koňštinou, když jsem ji jako novorozeňátko vezla z porodnice. S ní jsem se na stará kolena ke koním vrátila. Je mojí kamarádkou, rádkyní i učitelkou. Tou nejlepší.

Orion

A aby toho nebylo málo, před rokem jsem si koupila koně vlastního. Šestiletého anglického plnokrevníka, kterého ze zdravotních důvodů vyřadili z dostihů. Jmenuje se Orion a je to moje koňská hvězda.

Napište nám na redakční  e-mailovou adresu:redakce@zena-in.cz svoje zajímavé postřehy a zábavné příběhy a historky, které jste s nimi prožili. Svoje texty můžete doplnit i obrázkem vašeho „kámoše“.

Těšíme se na vaše příspěvky, které budeme v průběhu celého dne zveřejňovat, a ty nejzajímavější samozřejmě odměníme. Dnes je ve hře značkové tričko spolu se šamponem na rovnání vlasů Gliss kur – Asia straight a knížka Richarda Waterse z nakladatelství Metafora Fobie odhalené a vysvětlené, věnovaná mimo jiné i ne zrovna oblíbeným tvorům z živočišné říše.

 

   
19.11.2009 - Zvířátka - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] denkas [*]

  Vždy jsem toužila svést se na koni! Ale nikdy se nenašla příležitost a teď sem už stará a když vidim ,jak je ten kůň vysokej! Tak vim ,že se už nikdy nesvezu!!Sml16

  superkarma: 0 13.12.2009, 20:57:55
 2. avatar
  [3] KatherineDickinson [*]

  Dana Svobodová — #2 no, to není jakože bych se nevyškrábala :-D já se vyškrábu a trocha si i zaklusáme, ale kvůli kyčlím jsem musela přestat jezdit závodně Sml22

  superkarma: 0 20.11.2009, 10:53:44
 3. [2] Dana Haklová [*]

  KatherineDickinson — #1 Tak to nevím, jak bych přežila, kdybych si nemohla sednout na koně. Až ten čas jednou přijde a nevyškrábu se, poznám, že už jsem straráSml16

  1. na komentář reaguje KatherineDickinson — #3
  superkarma: 0 20.11.2009, 07:48:40
 4. avatar
  [1] KatherineDickinson [*]

  Rozumím :) taky jsem do koní blázen! Pár let jsem i jezdila, ale ze zdravotních důvodů jsem toho musela nechat...ale ke koníčkům si vždy ráda zajdu - odpočinout si se hřbílkem ;-) Sml67

  1. na komentář reaguje Dana Svobodová — #2
  superkarma: 0 19.11.2009, 17:49:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme