Rodina

Jsem porodní asistentka a neměnila bych

Kde se dívky mohou připravit na povolání porodní asistentky? Diplomem vzdělání v tomto oboru jistě nekončí...
V současné době se porodní asistentky připravují na své budoucí povolání na vyšší odborné zdravotnické škole. Studium trvá tři roky a je ukončeno absolutoriem s diplomovou prací. To znamená, že uchazečka musí mít ukončenu střední školu maturitou. Nezáleží na studijním zaměření školy (zdravotnické, gymnázium). Dříve porodní asistentky dokončily čtyřletou zdravotnickou školu - obor porodní asistentka a v 19 letech nastoupily do zaměstnání. Pak došlo k reorganizaci a porodní asistentky studovaly dvouletou nástavbu na maturitu. Z toho je patrné, že toto povolání vyžaduje hluboké znalosti v oboru gynekologie, porodnictví i psychologie.
Od 1. 5. 2004 je naše republika členem Evropské unie, která má vysoké nároky na vzdělání středního zdravotnického personálu. Je na volbě každé z nás, jak si budeme dále zvyšovat svou kvalifikaci. Ale stávající podmínky ve zdravotnictví nás nutí investovat peníze do svého dalšího profesního růstu, protože pokrok i v tomto oboru jde mílovými kroky kupředu.

Proč dívky chtějí vykonávat povolání porodní asistentky? Co Vás samotnou k tomuto povolání motivovalo?

Odpověď je nasnadě. V každé ženě je více či méně zakořeněná potřeba pomáhat. A pomáhat při porodu - zrodu dalšího nového života je "úžasné dobrodružství". Já sama jsem se rozhodla rok po maturitě na gymnáziu. Uvědomila jsem si, že nechci sedět v kanceláři, potřebuji aktivní činnost. Chci pomáhat lidem, a to tehdy, mají-li bolesti, necítí se dobře. A volba byla velmi jednoduchá. Povolání porodní asistentky mi toto všechno přináší. Je to krásná práce plná radosti z nového života, ale také plná bolesti, strachu a slz. Mám svou práci ráda a ještě stále ráda chodím do práce. To dokazuje i fakt, že jsem "nezběhla" za většími penězi a stále zůstávám u stejného zaměstnavatele po 28 letech od maturity na zdravotnické škole. Jsou chvíle, kdy toho všeho mám také dost, ale ještě stále převažuje radost z krásného miminka a spokojených rodičů. Povolání porodní asistentky není o penězích, ale o lásce k lidem, o pochopení potřeb rodící ženy, o schopnosti komunikace s budoucím tatínkem. K tomu patří označení "dobrá porodní asistentka".

Jaké zručnosti a dovednosti mají mít porodní asistentky – ty předepsané a ty darem od přírody? Jaká má být?
Nároky se mohou lišit, ale základ by měl být stejný: odborně na výši, zručná, schopná rychle reagovat, předvídat, rozhodovat. K neméně důležitým nárokům vedle odbornosti patří i její vlastnosti dané jí do vínku od přírody: laskavost, schopnost empatie, hezké vystupování.

Je porodní asistentka spojena pouze s vlastním porodem?
Porodní asistentka nemusí vždy pracovat na porodním sále. Jsou oddělení rizikového těhotenství a šestinedělí, kde může pracovat jen porodní asistentka. Porodní asistentky mohou také vést kurzy předporodní přípravy či tělocvik v šestinedělí.

Kdo vlastně vede porod - lékař nebo porodní asistentka?
V porodnici nemusí vždy vést porod lékař. Porodní asistentka je k tomuto povolání velmi dobře vyškolena. Ještě před konečnou zkouškou musí mít odvedeno nejméně 30 samostatných porodů. O vedení porodu či medikaci vždy rozhoduje lékař a je i zodpovědný za porod vedený porodní asistentkou. Ale po stránce psychologické je neoddiskutovatelné první postavení sestry. Ta uspokojuje základní i ostatní potřeby rodičky. Ví o jejím strachu, bolesti a radostném očekávání potomka. Je mezičlánkem mezi lékařem a rodičkou, zajišťuje jejich dobrou spolupráci. Medicínské informace a postřehy předává lékaři.

Co vám osobně dalo (vzalo) za ty roky toto povolání?
Jak jsem již řekla, své povolání vykonávám 28 let. Léta zapracovala i na mně. Kupodivu v kladném slova smyslu. Jsem trpělivější, více chápu potřeby rodiček, jsem schopna se přenést i přes nepochopitelné chování některých lidí. Vím, že nemám bagatelizovat žádné obtíže těhotné. Dobrá porodní asistentka by měla být nadána intuicí. Měla by někde v podvědomí cítit, že tato žena si opravdu zaslouží maximální pozornost. A o tom to je.

A jaká jsem já? To by měli zhodnotit mé kolegyně a lékaři.
Vím však, co je v životě nejdůležitější.   

Za rozhovor a postřehy z povolání porodní asistentky děkuje paní Pavle Dvořáčkové

 
   
17.06.2004 - Těhotenství a porod - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [25] Gianna [*]

  Petique, emma, Žábina: jste slípky... vy nejspíš potřebujete vedení ve všem .

  superkarma: 0 17.06.2004, 23:14:42
 2. avatar
  [21] Bobi [*]

  Nějak mi uniká motivace některých sestřiček k výkonu tohoto povolání... protože když někdy nevěřícně sledujete, jakým otřesným způsobem jsou schopny (i dnes!) se chovat k maminkám, opravdu nevíte, proč si dotyčná vybrala zrovna toto povolání, když ji tak strašně obtěžuje někomu pomoci (byť pouhým přívětivým úsměvem)

  Neházím všechny PA do jednoho pytle, vím, že mezi nimi je mnoho těch, které jsou skutečně těmi správnými osobami na svém místě.
  Ale...

  Během svých pobytů v porodnicích jsem měla štěstí na obě sorty těchto sestřiček. některé byly tak vlídné ochotné a vstřícné, že se člověku chtělo brečet. Ale nad chováním těch druhých někdy stydla krev v žilách. A brečet se chtělo ještě víc...

  Když se žena ocitne poprvé v životě v porodnici a prožívá něco tak ohromného, jak je porod dítěte, potřebuje oporu, potřebuje pomoct, povzbudit, potěšit... nepotřebuje pomáhat řevem, rozkazy, příkazy, zákazy, nepotřebuje kolem sebe vidět otrávené pohledy, nezajímají ji osobní problémy personálu, který se o ni stará, není zvědavá na něčí jedovaté výlevy...

  Za všechny stávající i budoucí maminky bych chtěla z celého srdce tyto sestřičky požádat, aby opustily povolání, které je netěší a neuspokojuje, a šly třeba prodávat do sámošky. Tam ten otrávenej ksicht ustojím spíš...

  superkarma: 0 17.06.2004, 18:39:35
 3. avatar
  [17] Žábina [*]

  Suzanne: ona i příroda je někdy bezmocná, myslím tím např.předčasný porod, který jsem bohužel absolvovala třeba já...tak potom mě podobné slovíčkaření přijde hodně ...

  superkarma: 0 17.06.2004, 13:45:43
 4. avatar
  [16] *daisy* [*]

  emma: a myslis, ze si to MonikaW precte? Myslim to, do jakych mezi ji odkazujes?

  Jinak ano, verim, ze byli jsou a budou doktori hulvati, ale chci verit, ze se pomalinku rozrusta pocet tech "hodnych" porodnich asistentek a doktoru I kdyz i moje zname (protoze ja sam jsem jeste neabsolovala tuto zkusenost ) maji samozrejme nektere relativne hororove historky z porodnice

  superkarma: 0 17.06.2004, 13:14:00
 5. avatar
  [15] emma [*]

  MonikaW: jsi s tim už do ele!!!

  superkarma: 0 17.06.2004, 12:56:40
 6. avatar
  [12] Ladia [*]

  Já se chtěla po škole hlásit na porodní asistentku, nicméně nám řekli, že máme mizivou šanci, že dávají přednost holkám z gymplu než nám se zdravotní školou

  superkarma: 0 17.06.2004, 10:57:07
 7. avatar
  [11] Žábina [*]

  moc hezký a pravdivě napsaný článek...por.asistentka je opravdu takový prostředník mezi rodičkou a doktorem...

  Gianna: Suzanne: .

  superkarma: 0 17.06.2004, 10:43:49
 8. avatar
  [10] emma [*]

  PERSEFONA: Alena Pechová je autorka rozhovoru, ne ona porodní asistentka

  superkarma: 0 17.06.2004, 09:27:42
 9. avatar
  [8] PERSEFONA [*]

  Mě by zajímalo, jestli paní Pechová má děti, protože já být, porodní asistentka a vidět denně rodit x maminek, asi bych hrůzou do žádného miminka nešla.

  superkarma: 0 17.06.2004, 09:12:37
 10. avatar
  [7] emma [*]

  Petique: dopijou colu, típnou cigárko a jdou si lehnout

  superkarma: 0 17.06.2004, 09:01:45
 11. avatar
  [6] emma [*]

  Suzanne, Gianna: no a právě té asistenci se říká vedení porodu. jasně, můžeš rodit zcela sama, ale není dobrý třeba i předcházet nějakým komplikacím - třeba natržení hráze - to prostě nejsi schopná ovlivnit sama a šikovná porodní asistentka ti tomu vhodnou pomocí může zabránit. nebo i "polohování" miminka, když leze ven - taky zase usnadňuje porod, sama to nezvládneš a možné komplikace (dušení atd.) jsou zde mnohem závažnější...
  nikdy přece ženy nerodily samy, vždy měly alespoň porodní bábu

  superkarma: 0 17.06.2004, 09:01:08
 12. avatar
  [3] Petique [*]

  Gianna: a jak si to tak přibližně představuješ? Maminka rodí a sestřičky s doktorama sedí naproti na pohovce, jí popcorn a koukají a čekají, jestli nebude komplikace??? Komplikace nejsou, dopijou colu, típnou cigárko a jdou si lehnout???

  superkarma: 0 17.06.2004, 08:16:34
 13. avatar
  [2] clarCa [*]

  Gianna: čoveče, já byla docela ráda, že se do mého porodu "pletla" sestra s doktorem... Zvlášť ta sestřička (porodní asistentka?), která mě, vyjukanou, dokázala během chvilky rozesmát a příjemně naladit.... s doktorkou mi neustále vysvětlovaly, radily, fandily... nevím, jak bych to zvládala jen "s přírodou".

  superkarma: 0 17.06.2004, 04:08:31
 14. avatar
  [1] Gianna [*]

  Porod přece vede příroda, a ne lékař nebo sestra (ačkoliv by rádi, a snaha plést se do toho přírodě se jim nedá upřít)... do přirozeného děje by měli zasahovat jen v případě nebezpečných komplikací, jinak je jejich "pomoc" spíš překážkou zdárného průběhu porodu.

  superkarma: 0 17.06.2004, 01:12:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme