Zdraví

Jsem po laserové operaci očí a užívám si zimní sporty

Aktuálně možná řešíte stejný problém – nosíte brýle nebo čočky a sportujete. Milujete lyžování, pěší horské túry nebo si jen užíváte zimní radovánky s dětmi na sněhu.

oči

Problém s brýlemi:

Každý, kdo nosí dioptrické brýle, se s tímto nepříjemným jevem zejména v zimě setkává. Dioptrické brýle se zamlží vždy v nejnevhodnější okamžik – při vstupu do restaurace, apre ski baru, při dosednutí do zahřáté kabinky, nebo prostě po náročném sjezdu. A co teprve při pádu! Sice nejsou zamlžené, ale plné sněhu - pokud je ovšem v tom prašanu vůbec najdete. Navíc očím samotným a nejbližšímu okolí očí hrozí při pádu nebezpečné úrazy v podobě poškození rohovky oka či dokonce průniku cizího tělesa do oka, což může způsobit i ztrátu zraku.

Problém s čočkami:

Při celodenním nošení v mrazu a často i větru mohou kontaktní čočky nepříjemně oko dráždit. Leckterý sportovec je překvapený, proč jej čočky tak „řežou“, když normálně je celý den snáší. Vysvětlení je jednoduché – při mrazu a větru rohovka oka ztíženě „dýchá“ a více osychá a proto ji kontaktní čočky, které dále v příjmu kyslíku brání, více dráždí. V běžných podmínkách kanceláře či domova stačí v takovém případě nakapat umělé slzy, v horším případě čočky vyjmout. Ale na svahu to tak jednoduše nejde.

Zeptali jsme se jedné kamarádky, o které víme, že je vášnivá lyžařka, a zároveň podstoupila laserovou operaci očí, jak se jí nyní sportuje.

sníhBrýle jsem začala nosit v první třídě, v té době jsem ale aktivně a pravidelně žádný sport neprovozovala, proto mi brýle tolik nevadily – možná i díky tomu, že jsem zpočátku měla málo dioptrií. S věkem a různými zájmy mi ale samozřejmě brýle začaly vadit a vadily mi čím dál víc.

Pamatuju si, jak hloupě jsem se cítila v sedmé třídě, kdy jsme odjeli „na lyžák“. V té době už jsem měla čtyři dioptrie a bez brýlí to nešlo. Protože jsem předtím s rodiči nelyžovala, maximálně jsem znala běžky, moje vybavení nebylo nic moc, a o nějakých lyžařských brýlích jsem si mohla nechat zdát. Stejně bych je neužila, protože jsem měla svoje dioptrické brýle, a kvůli nim by žádné jiné nešly používat.

Moje brýle se mi samozřejmě pořád mlžily, a když jsem se trochu rozjela, neviděla jsem vůbec nic. Bylo to k vzteku a zachránila mě asi jen náhlá obleva, která nám lyžařský výcvik „překazila“ – a mně udělala radost.

Na gymnáziu už jsem začala nosit kontaktní čočky a při občasném lyžování jsem je využila v kombinaci se slunečními brýlemi – to už šlo. Ale stejně to byl stres, měla jsem pořád takový až iracionální strach, že čočky během jízdy ztratím, že je vzduch nějak vytlačí z oka nebo se odplaví se slzami… Nakonec jsem, hned jak jsem si našetřila ze svých prvních výplat, podstoupila laserovou operaci očí a problém byl nadobro vyřešený.

Dnes lyžuji velmi ráda a užívám si nošení lyžařských brýlí i to, jak krásně vidím. Nic mě neomezuje a řekla bych, že i díky tomu lyžuju dobře. Lyžování si užívám. Pokud vás trápí dioptrie a přemýšlíte o laserové operaci, pak ze své zkušenosti vím, že je to dobré řešení.

Doporučení redakce: Laserový zákrok je vysoce bezpečný a se zaručenými výsledky. Na Oční klinice NeoVize v Brně a na Oční klinice DuoVize v Praze nabízí moderní způsob léčby dioptrických vad femtosekundovým a excimerovým laserem - zákrok NeoLASIK HD, který je zárukou nejvyšší kvality zraku.A co je pro sportovce u těchto metod nejdůležitější? Výkon je nebolestivý, rekonvalescence probíhá velmi rychle a k pravidelným sportovním aktivitám se vrací po krátké přestávce.

Více informací na www.neovize.cz a www.duovize.cz.

   
07.02.2013 - Oči - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [11] JumbiS [*]

  No stát by se to asi teoreticky mohlo, ale to se nedozvíš pokud nepujdeš na vyšetření takže bys měl prvně podstoupit to a pak uvidiš co a jak. Nevim neznám v okolí nikoho kdo by na operaci nebyl vhodný kandidat…

  superkarma: 0 29.07.2015, 22:52:19
 2. [10] Lukaško [*]

  A muže se stát, že nemusim byt vhodný kandidat na operaci?

  superkarma: 0 27.07.2015, 23:09:19
 3. [9] Klarušee [*]

  Dotaz jak probíha vstupní vyšetření a jak dlouho trvá díky.

  superkarma: 0 26.07.2015, 21:21:40
 4. [8] Bosorka68 [*]

  Dobrej zasah. Skvěly oftalmolog takovou věc klídně zvladne :)

  http://www.znamylekar.cz/hodnoceni-lekaru/ocni-lekarstvi

  superkarma: 0 16.10.2013, 00:06:07
 5. [7] jithule [*]

  Trefa — #3 tupozrakost nelze vyléčit. Má ji můj syn a bohužel neexistuje žádná operace.

  superkarma: 0 14.03.2013, 10:49:47
 6. [6] NiLit [*]

  Jo jo, na laser nedám dopustit, toť svatá pravda, díky němu už nejsem slepáSml67 Metoda Lasik je fajn

  superkarma: 0 08.03.2013, 00:23:59
 7. avatar
  [5] tajnostii [*]

  ZajímavéSml22

  superkarma: 0 20.02.2013, 00:36:18
 8. [4] HankaHanice [*]

  a zkoušel jste oční výživu???Mě pomohl ocutein brillant, brala jsem výživu tri měsíce,ale uz po mesíci jse cítila zlepsení. Manzel pouzívá od ocuteinu kapky,jsou v tom velkém balení výzivy zdarma.Sml16

  superkarma: 0 08.02.2013, 12:35:32
 9. [3] Trefa [*]

  Trefa:mam tak zvanou tupozrakost,ale jeste mi nikdo nedoporucil operaci.

  1. na komentář reaguje jithule — #7
  superkarma: 0 07.02.2013, 22:12:28
 10. avatar
  [2] Hanula [*]

  Sml16já už 15 a jsou to nejlépe investované penízeSml67

  superkarma: 0 07.02.2013, 11:23:21
 11. [1] lidicka [*]

  Taky jsem už pomalu 2 roky po laserové operaci očí, a užívám si to. Před operací jsem bez brýlí neviděla ani na krok.Sml22

  superkarma: 0 07.02.2013, 05:40:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme