Bulvár

Jsem odmalinka kočičí máma

Já jsem odmalinka kočičí matka.

Zajímavé rozdíly mezi milovníky psů a koček: ten, kdo má psa, se tím nijak netají a hlasité dialogy o lumpáctví jejich čtyřnohých miláčků nejdou přeslechnout, jeden trumfuje druhého. Kočičáři jsou trošku tajemnější - muži jakoby se báli, že láska ke kočkám je něco zženštilého, jsou na slovo skoupí. Ale když se rozvykládají, rozzářené oči je prozradí stejně. Kočka je prostě něco... a jak jsme přišli my k naší kočičce?

To bylo před cca 4 lety. Na jednom kočičím serveru jsem objevila nabídku opuštěných kočiček a jednoho starého plachého kocourka, který by se jinak těžko umísťoval, nám domů přivezli. Nabídku ,,dodání až do domu" jsme uvítali, protože v tu dobu jsme ještě neměli auto a útulek byl pro nás příliš daleko. Ten kocourek nám vyhovoval, byl nám doporučen jako klidný, hodný... a starší, 10 let. To jsme spíš uvítali, protože v naší malé domácnosti na nějaké divočiny ani moc prostoru není a 10 let pro kočku, to je zkrátka jenom zralý věk, žádné velké stáří.

Jak jsem předpokládala, kocour po otevření přenosky zajel pod kuchyňskou linku, odtamtud za sporák a tam se zabydlil. Vůbec jsme o něm nevěděli, jedl v noci, na záchod chodil sice vzorně, ale taky tajně. Protože ze své sluje odmítal vylézt, nezbylo nám, než za ním všemožně dolézat a stalo se navyklou praxí ležet podél linky na podlaze a kocourka hladit pod ní. Dal si to líbit, vrněl, vždycky mi přirazil hladicí ruku, jak vytrčil hřbet. Vleže jsem ho hlasitě chválila, ba mu i zpívala všelijaké oslavné písničky :).

Postupně se osměloval, v noci se odvážil zkoumat kuchyň a občas si vylezl na židličku. Dál nikdy. Pak se natolik ochočil, že vylézal, když jsem vařila, a zezadu se mi otíral o nohy čumákem. Už jsme byli skoro kamarádi, dal se hladit po zádech, ovšem nikdy mi nedovolil ho zvednout do náruče. To jsem zkusila jen jednou a byl z toho šílený úprk. Dělalo mi to starost, protože jsem tušila, že případná návštěva veterináře nedopadne dobře, pokud ho nebudeme schopni ulovit do přenosky!

A na mé obavy došlo, hodně brzo. Byly Vánoce a kocourek začal mít problémy s močením. Bylo jasné, že je nějak ucpaný a že je potřeba to řešit. Nachystala jsem přenosku, domluvila to telefonicky s veterinářem - prý máme ihned přijít. No jo, ale jak chytit kocoura? Určitě si ťukáte na čelo, že to není žádný problém a že jsme zbabělá nemehla. Možná jsme, kocour se zašprajcoval u zdi pod linkou, my na něj nedosáhli, všichni včetně chudáka pacienta nervózní a ten už hrůzou začal prskat a syčet.

To už jsem brečela, že kvůli nám umře. Ale v poslední chvíli jsem si uvědomila, že jsme ho přebírali se smlouvou, ve které stálo, že při nějaké komplikaci máme kontaktovat útulek. Hned jsem tam tedy volala a oznámila kritický stav. Přiznala jsem se k naší neschopnosti a prosila o pomoc. Macek dostal ještě hodinovou šanci na vyčurání se, a když to nepůjde, máme zavolat znovu. Byla skoro půlnoc, když jsme volali znovu. Představte si, že slíbili pro kocourka přijet!!!!

Obětavost o to větší, že se jednalo o dálku skoro 300 km. Čekali jsme na ně ještě nějaký čas, pak se nám ozvali, že už jsou na kraji našeho města, my je po telefonu navigovali a nakonec ve tři ráno dorazili. Bez spánku, bez odpočinku, ten den zachraňovali plovoucí (povodeň) černošický útulek. Kocourka odborně do svetru polapili, posadili do přenosky, rozloučili se s námi a odjeli zpět ku Praze. Pořád jsme si připadali jako ve snu: obyčejný, starý nemocný mourek, a najdou se dobrovolníci, co kvůli němu jedou přes půl republiky!

A o tomhle hrdinství se nedočtete nikde. Další den jsme se dověděli, že kocourkovi na tamní veterině pomohli, měl ucpaný močovod a byl tak statečný, že ho na čištění ani nemuseli uspávat. Protože jsme si na další podobnou akci netroufli, souhlasili jsme, aby kocourek zůstal v Čechách, protože my jsme na něj nestačili a ověřili si, že musíme mít kočičku zvladatelnější. Byl to pro mě hrozný týden - stačilo podívat se na opuštěné misky a už jsem měla slzy v očích. Jako po pohřbu.

Bylo jasné, že bez kočky to nepůjde. A osud se nade mnou smiloval. Za týden jsem šla, byla to sobota, z pohotovosti, držely mě zuby. Děsně. Leden, pár dní před mými narozeninami. Všude sníh, mrzlo jen praštělo. Docházím k paneláku, hrabu v tašce klíče, stojím už u dveří a náhle vedle mě něco mňouklo. Podívám se... přesně ten samý mourovaný kožíšek, co měl ten nešťastný kocourek! Stála tam kočička, klepala se zimou a hladem, očima prosila o pomoc. Neváhala jsem ani vteřinu, chňapla ji do náruče a nesla si ji domů jako ten nejkrásnější dárek k narozeninám.

Máme ji dosud a k ní jsme si podobnou cestou pořídili i kamarádku. Nelitujeme, lepší společnice bychom nenašli. Teprve s kočkou je domov domovem!

Gerda


Děkujeme za nádherný příspěvek.

Je pěkné vidět, že jsou i lidé, kterým na zvířátkách opravdu záleží...

redakce@zena-in.cz

 

   
07.11.2006 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Vera.Macík [*]

  Někteří "pejskaři" to prostě nikdy nepochopí, že kočička (i kocourek) dělá byt domovem. Sice si občas někam škrábne, no ale co? Láska je láska. V bytě občas něco zdevastují i naše lásky největší - dětičky.

  superkarma: 0 07.11.2006, 17:32:58
 2. avatar
  [4] Winnie the Pooh [*]

  Jo, jo, s plachými kočičkami je potíž. Nedávno se k nám domů vloudilo "venkovní" polodivoké kotě a krmilo se z misek našeho domácího kocoura. Já jsem o něm nevěděla, jinak bych byla opatrná. Takhle se mě příšerně leklo a místo ven zamířilo do kuchyně, kde se chtělo oknem (bohužel zavřeným) prodrat ven - proběhlo se chudák po vzrostlém kaktusu, dva květináče shodilo na zem a pak v děsu zamířilo dále do hloubi bytu a schovalo se v obýváku pod gauč. Když jsem ho chtěla opatrně vyšťourat, vzalo zase směr k oknu a vyšplhalo po zácloně až ke stropu ke garnýži. Tam se v touze najít nějaký úkryt hlavičkou zapasovalo přesně do miniaturní mezery vymezené záclonovou tyčí, ozdobným kanýrem a dvěma záclonovými žabkami. Nemohlo tam ani zpátky a když jsem se mu chtěla pomoci (ve stoji na špičkách na opěradle sedačky), syčelo a prskalo. Hrozně jsem se bála, že se udusí. Nakonec to vyřešily lyžařské rukavice a košíček, kterým jsem visící kotě podebrala. Bylo to docela drama a oddechla jsem si, když jsem vyděšené kotě v pořádku vypustila venku.

  superkarma: 0 07.11.2006, 14:54:11
 3. avatar
  [3] Kadla [*]

  To je nádherný příspěvek. To s lapáním kocourka úplně chápu. Když jsem si vzala z útulku Casey, dostala jsem ji s tím, že je plachá a v důsledku plachosti neochočitelná až agresivní. Ona totiž byla jako kotě týraná a pak ji odebrali bývalému majiteli. Podle slov paní v útulku na sebe nenechala 4 roky sáhnout, až mě, když jsem si tam byla pro našeho kocoura Rikyho. Strašně se mi líbila a současně jsem se jí trochu bála. Sekala packou, jak jen to šlo. Tak jsme jí dali čas (naštěstí vůbec nestonala). Teď ji máme třetím rokem a je to mazlíček. Ale trvalo dva měsíce, než jsem ji směla pohladit a skoro rok, než jsem ji směla vzít do náruče..

  superkarma: 0 07.11.2006, 14:13:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme