Zdraví

Jsem obézní , protože...


Základní rovnice je vždycky stejná, avšak řešení už se liší. "Za obezitou nebo nadváhou je vždycky nerovnováha mezi příjmy a výdaji. Člověk v jídle přijme více energie, než pak vydá třeba pohybem," konstatuje psycholožka Iva Málková ze společnosti Stop obezitě. Tohle platí pro všechny stejně, nicméně dále už to je hodně individuální. Předevčírem jsme ZDE psali o tom, proč je tak důležité vědět, jak člověk k nenáviděným oblinám přišel - právě díky tomuto poznání by s nimi měl dokázat bojovat.

Příběh první, Markéta aneb kila po dětech

"Když šla moje dvojčata ve čtyřech letech do školky, měla jsem o poctivých dvacet kilo víc než v době, kdy jsem s nimi otěhotněla," přiznává mladá žena. Sobě i okolí tvrdila, že je to daň za těhotenství s dvojčaty, ale nakonec si musela - i díky své osvícené gynekoložce přiznat, že je to trochu jinak. "Kila, která jsem nabrala do porodu, jsem mohla mít dávno pryč, kdybych se snažila. Jenže to já ne...," přiznává Markéta. A přidává líčení toho, jak o sebe kvůli péči o děti přestala dbát, jak se vymlouvala, že nemá čas na cvičení, ačkoli ji manžel nabízel hlídání, jak po nich dojídala každou kaši a jak si sama vyvářela, protože měla pocit, že hezká a štíhlá už stejně nikdy nebude. K tomu, aby Markéta vůbec začala hubnout, byla potřeba radikální změna jejího životního stylu. Loni na podzim proto úplně překopala svůj jídelníček, nasadila spoustu zeleniny a rozhodla se, že se bude více hýbat. S jídlem se jakž takž drží, s pohybem to ale zatím žádná sláva není - jelikož není kvůli obezitě dvakrát obratná, stydí se chodit cvičit, nicméně zjišťuje, že procházkami s dvojčaty nezhubne. Uvažuje proto o tom, že se letos na jaře přihlásí do kursu hubnutí, kde budou ženy s podobnými problémy, jako má ona.

Příběh druhý, Linda aneb kila ze stresu

Lindě je pouhých dvaadvacet, jenže s váhou měla problémy vždycky. Pochází z rodiny, kde se jídlu přikládala velká váha, právě ono bylo odměnou za různá příkoří, a tak není divu, že do dospělosti už Linda vstupovala s nadváhou. Tu se jí dařilo více či méně krotit, ale poslední dobou jsou čísla na digitální váze týden od týdne vyšší. Příčina je přitom nad slunce jasná - Linda jí, jakmile se nervuje, jedno zda v práci nebo ve vztahu s přítelem. Ví o téhle své neřesti a ví už také to, že jen trochu přidat na pohybu jí nestačí. Co s tím? Momentálně uvažuje o návštěvě psychoterapeuta, protože má pocit, že sama se jinak než jídlem stresové situaci řešit nenaučí.

Příběh třetí, Alice aneb pomalý metabolismus

Alice ví o hubnutí první poslední. Však se o ně také mnohokrát pokoušela. A jelikož byla opakovaně neúspěšná, je jasné, že někde dělá chybu. Přesněji řečeno, chybou jsou už samotné opakované pokusy o hubnutí. "Je mi jasné, v čem je problém - tím, že opakovaně tělo nutím hladovět, naučila jsem ho vyjít s málem a dneska naberu kilo i z pěti deka zeleninového salátu," říká s nadsázkou. Princip svého trápení jménem jo-jo efekt však popisuje vcelku přesně. Jak z toho ven? Alice se bude muset v prvé řadě více hýbat, protože i to pomáhá nastartovat metabolismus. Měla by se snažit, aby část její tukové hmoty nahradily svaly, protože ty mají samy o sobě vyšší energetickou spotřebu.

Příběh čtvrtý, Lucie aneb zdravotní potíže

Lucčin příběh není zrovna typický. Na zdravotní potíže se vymlouvá mnoho lidí s nadváhou nebo obezitou, ale ve skutečnosti jen málokdo na to má skutečně nárok. "Trpím docela těžkým astmatem a léky, které mi jako jediné zabírají, mají bohužel negativní vedlejší účinek, přibývám na váze," konstatuje Lucie, sedmadvacetiletá knihovnice. Aby bylo jasno, nejde o to, že by Lucie vážila nějak o moc víc, než by se slušelo, ale jen ona ví, kolik je za tím úsilí. "Jím hodně zdravě, snažím se v rámci možností daných mými zdravotními omezeními sportovat." Potíže s váhou mohou mít na svědomí různé druhy zdravotních trablů, například potíže se štítnou žlázou, užívání některých léků, ale třeba také potíže s vaječníky - po zdravotních potížích se proto vyplatí pátrat v případě, že váha začne jít nekontrolovatelně nahoru, aniž by k tomu měla nějakou zřejmou příčinu. Pozor ale, dědičnost obezity jako takové a zdravotních potíží jí způsobených patří spíše do říše legend. Když už, dědí se mizerné stravovací návyky.

Příběh pátý, Tomáš aneb kila z nedostatku času

Tomáš má skoro pořád hlad. Takže má pocit, že jí jen tehdy, když už vážně musí, aby se nasytil. Jenže, ono je to trochu jinak. Tenhle mladý muž, jehož postava se nyní před třicítkou začíná zakulacovat, si neumí uspořádat svůj den, a tudíž ani svůj jídelníček. Pracuje v počítačovém studiu a od rána do večera se nezastaví. Tomu odpovídá i jídlo, které se ocitne na jeho talíři, přesněji řečeno na jeho stole. Většinou totiž zhltá z papíru nebo plastikové misky něco, co si koupí přes ulici v čínském bistru nebo fast foodu. Sice tak splňuje podmínku, že jí teprve v momentě, kdy pociťuje hlad, jenže pak toho sní mnohem více, než by bylo zdrávo.  Navíc nejí v klidu a jí příliš rychle, což obojí hubnutí zrovna nesvědčí. Už proto, že tak jen těžko pozná moment, kdy se nasytil a měl by s jídlem přestat. Nehledě na to, že Tomáš si s klidem dopřeje pořádnou večeři třeba v deset večer, ať už doma nebo v restauraci.

Příběh šestý, Milan aneb nadbytečný energetický příjem neodpovídající výdeji  

Dobré a hodně vydatné jídlo zapíjené pivem na dobré trávení. A někdy i více pivy, to už spíše pro dobrou náladu. Tak lze shrnout důvody, které mohou za Milanovu počínající obezitu. Je mu lehce přes čtyřicet a po pravdě řečeno, nijak zvlášť ho to netrápí - v jeho věku vypadá přece podobně spousta mužů a možné zdravotní problémy, kterými ho straší jeho žena, se mu zdají jako naprostá utopie. Vždyť kdo ví, co bude za dvacet let. Jenže, lékaři mají jasno - Milan si zadělává na vážné problémy se srdcem a cévami, a pokud nezačne hubnout tím, že bude jíst zdravěji a více se hýbat, bude mu za pár let reálně hrozit infarkt. Nebo také cukrovka.

Našli jste v příbězích i sami sebe? Už víte, kde si musíte ubrat a kde naopak přidat?  

                                         
   
12.01.2006 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [123] medved [*]

  Vivian: ja kdybych vecer nejedla, tak jsem slank za mesic ja se pres moc nejim a vecer teprve nastane klidek a tim padem prilezitost k obzerstvi nejhorsi varianta stravovani

  superkarma: 0 15.01.2006, 19:25:10
 2. [122] rozina [*]

  ivusa: já vím ivuško, je tO sajrajt , ale mám autoimUnitní onemocnění a prý bez kortikoidů to nejde nechat- co o tom víš, napiš. aHOJ rOZÁRKA

  superkarma: 0 13.01.2006, 14:49:19
 3. avatar
  [121] Markýza [*]

  peguša: mož ná pozdě, přesto odpovím - tenhle smajlík pro mne a většinu používajících, znamená ušklíbnutí, těžkou ironii. navíc jsem se o tomtéž bavila o kousek víš s meander - stačí pořádně číst

  takže znovu a naposled - nemám ráda univerzální pravdy a babské řeči a zaručené recepty a tipy -- teď už ti to vysvětlení postačuje.

  superkarma: 0 13.01.2006, 08:52:14

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [120] Vivian [*]

  Agathe: co tě na tom tak vyděsilo?

  superkarma: 0 12.01.2006, 21:16:10
 2. avatar
  [118] Vivian [*]

  damanka: no ale zase na někoho to funguje Včera jedna holčina na Hubnutí říkala, že se jí nejlíp podařilo zhubnout právě tím, že večer už nic nejedla...
  Já myslím, že hlavně neexistujou žádný univerzální pravdy, nějaký pravidla, který by se daly napasovat na všechny lidi bez rozdílu. Nic není obecně platný a v hubnutí obzvlášť. Co na jednoho zafunguje, druhému prostě nezabere Každý je individualita, každý to má trochu jinak, každý je obézní z jiného důvodu...

  superkarma: 0 12.01.2006, 16:32:55
 3. avatar
  [115] peguša [*]

  a....: Anorektičky mají víc problémů. Zejména sotva otěhotní, neboť přestanou díky podvýživě menstruovat.

  superkarma: 0 12.01.2006, 15:57:45
 4. avatar
  [114] peguša [*]

  Markýza: Promiň, ale ty ses stavěla za to, že ty s velkým zadkem lépe rodí. Já ti na příkladu sebe samé ukázala opak. A ty mi na to odpovíš, že :"o tom, sakra, mluvíš?" Asi jsem to špatně pochopila.

  superkarma: 0 12.01.2006, 15:56:00
 5. [112] a.... [*]

  dost velká kravina, že ty"fortelnější" líp roděj ne??? Já mám kilo 52( na 164 cm) a dceru jsem porodila po 20 minutách na sále(a 4 hodinách od začátku ztahů)
  jen věřím tomu, že anorektičky můžou mít trochu problém

  superkarma: 0 12.01.2006, 14:57:09
 6. avatar
  [111] Markýza [*]

  peguša: dyť o tom sakra mluvím

  superkarma: 0 12.01.2006, 14:55:56
 7. avatar
  [110] peguša [*]

  Markýza: Mmch, druhá dcera přišla na svět pohodlně a bez nástřihu. Pouze s jediným stehem. Po první mě "drátovali" asi hodinu.

  superkarma: 0 12.01.2006, 14:55:46
 8. avatar
  [109] peguša [*]

  Markýza: Ani lepší porod není zásluhou velikosti zadku. Já sama mám prdel dost velkou a při prvním porodu jsme málem zařvaly obě. Dcera i já. Nemohla se dostat ven a moc nechybělo a začala se dusit, díky tomu, že si ramenem přimáčkla pupečník o mou stydkou kost. Dr. mi hupsnul na břicho, vyrazil jí ven, ale tak mě to rztrhalo, že jsem div nevykrvácela a byla nezbytná transfuze. Jestli tomu říkáš "líp rodit" .......
  Tím chci říct, že u každýho je to jiný a že hůž kojej prsatý, to je prostě fakt, ale ne pravidlo, stejně jako u všeho ostatního.

  superkarma: 0 12.01.2006, 14:50:44
 9. avatar
  [108] gerda [*]

  damanka: jojo, na tyhle moudra museli tak dlouho studovat...

  superkarma: 0 12.01.2006, 14:24:13
 10. avatar
  [107] Žábina [*]

  gerda: díky...
  Bridgetj: já měla v těhot. skoro 9 a dnes mám kolem 4,5
  tohle je manželovo výsledek, nechával si ho teď měřit, bylo to na nějaké akci o zdravém život.stylu...

  superkarma: 0 12.01.2006, 14:22:14
 11. avatar
  [106] Markýza [*]

  damanka: Meander: a taky mě děsně sere, když doktoři, jakmile mě uvidí, jaksi automaticky předpokládají, že mám vysoký cholesterol, vysoký tlak, cukrovku .... a pak se strašně diví, že nic

  superkarma: 0 12.01.2006, 14:19:39
 12. avatar
  [105] Markýza [*]

  Meander: já vím, ale univerzální pravdy mě strašně štvou


  damanka: jo mě může vytočit, když mě řekal, že lékama se to srovnalo, ty hodnoty hormonů, tak už bych měla hubnout jak to dopadlo, jsem psala

  superkarma: 0 12.01.2006, 14:17:43
 13. avatar
  [103] Meander [*]

  Markýza: Jo, to je přesný
  Já mám taky o deset kilo víc, než byc podle tabulek měla mít. Ale vyjma dmoucích ňader to na sobě jaksi nepozoruju. A nejen já Akorát s těmi prdelatými to není tak jednoznačné.

  superkarma: 0 12.01.2006, 14:14:00
 14. avatar
  [101] gerda [*]

  Žábina: našla jsem toto - Zdraví a zdravý životní styl
  ... můžeme udělat sami Pro udržení normální hladiny cholesterolu můžeme hodně udělat sami, a ... rizikový: 200/115 mm Hg • Cholesterol - Ideální: pod 5 mmol/litr krve • - Normální: do 5,2 mmol/litr ... mmol/litr krve • - Lehce zvýšená hladina: 5 až 6 mmol/litr...

  superkarma: 0 12.01.2006, 14:10:07
 15. avatar
  [99] Markýza [*]

  to je zas chytrých - jasně "těžké" kosti neexistují, štítka není příčina tloušťky, velké kozy mají málo mlíka, prdelaté dobře rodí

  takže mám skorem 120 kilo, když si mě prohlídne někdo, kdo mě nezná - včetně zastupujícího lékaře, řekl by že mám maximálně 95 - 100 kilo - takže ten zbytek je kde? - nejspíš mám někde všité závaží, mám nemocnou štítku - doktor mi furt brblal, že nehubnu - až jsem se naštvala - a protože v té době jsems epokoušela hubnout "vědecky" a VŠECHNO co jsem snědla, jsem si psala, tak jsem mu to omlátila o hlavu - obrazně, dlouho študoval, počítal a přemýšlel - od začátku "vědevkého" hubnutí jsem přibrala tři kila, nakonec rezignoval a nechal mě žít - jím co chci, pravidelně a jsem v pohodě - za měsíc a něco mám dole sedm kilo
  prsa mám jak airbagy a nikdy jsem netrpěla nedostatkem mlíka - naopak, ještě si ke mě jaedna chodila s bandaskou, mlíko není o velikosti prsou.
  jediné pod co se podepisuju, je, že "prdelaté" líp rodí

  superkarma: 0 12.01.2006, 14:03:47
 16. avatar
  [98] Žábina [*]

  nevíte někdo jestli je 5,51 vyšší cholesterol?

  superkarma: 0 12.01.2006, 14:01:27
 17. avatar
  [97] soptice [*]

  Bridgetj: Heduš a Ludánek to je krásný

  superkarma: 0 12.01.2006, 13:55:14
 18. avatar
  [95] gerda [*]

  peguša: jen si holky vzpomeňte na televizní film Malý muž a velká žena - Růžičková se Zindulkou coby manželé krásně harmonizovali a měli se rádi. Vůbec tam tělesný nepoměr neřešili, intimní styk jistě probíhal jak měl, když čekali miminko. Možná si tady fůra lidí láme zbytečně hlavu.

  superkarma: 0 12.01.2006, 13:31:15
 19. avatar
  [94] kaatja [*]

  Dása: neprehlidla, taky to samozrejme beru s nadsazkou. taky ten muj smailik na konci uplne nevyjadruje ton odpovedi. melo to byt spis + +

  superkarma: 0 12.01.2006, 13:31:07
 20. avatar
  [93] soptice [*]

  No takhle se mně líbíte holky jedny bláznivý . Ale taky jsem ještě před dvouma rokama bláznila s hubnutím.....a dařilo se . Jen jsem byla trošku na nervičky a byla mně furt zima

  superkarma: 0 12.01.2006, 13:30:34
 21. avatar
  [92] peguša [*]

  Bridgetj: To je pěkný "prdel je dohoní a přisedne si". Naštěstí jsem vždycky chodila rovně a tak je to dodnes.
  A co se týká partnera, tak mám taky doma "macíka". Jsem vlastně ráda, vedle hubeňourka bych si asi připadala trapně, ale na druhou stranu, možná by mě to donutilo zhubnout. Kdo ví? Takhle mě nic nenutí.

  superkarma: 0 12.01.2006, 13:27:37
 22. avatar
  [91] Dása [*]

  kaatja: Asi jsi přehlídla toho smailika na konci mé poznámky

  superkarma: 0 12.01.2006, 13:23:49
 23. avatar
  [90] Vivian [*]

  gerda: já to znám "na každou pikslu se najde víko"

  superkarma: 0 12.01.2006, 13:18:48
 24. avatar
  [89] gerda [*]

  soptice: v televizním pořadu Vypadáš skvěle byly přece dvě hodně prostorově výrazné holky, dívala jsem se na díl s tou policistkou. Měla dost přes metrák, pod dohledem hubla a krásněla a už na začátku své přeměny prý dostala nabídku, že se do ní nějaký divák zamiloval! Na každý hrneček se najde poklička. Lidi jsou různí a je to tak dobře.

  superkarma: 0 12.01.2006, 13:16:28
 25. avatar
  [87] soptice [*]

  A vo tom to je!

  superkarma: 0 12.01.2006, 13:14:20
 26. avatar
  [86] soptice [*]

  No holky!!! Já třeba, když si mám vybrat chlapa, tak mám slabost pro udělanější postavy. Nemám ráda vyzáblinky s maličkatou prdelkou. To není pro mně.
  A vždycky se tím utěšuju, že chlapi mají také různé vkusy
  A když se budete mít rády, takové jaké jste. Bude to z vás vyzařovat a každý chlap se otočí.
  Mám kamarádku, která váží 95 kg. A je to nádherná baba. Když jdeme někam, vždycky má spoustu nápadníků

  superkarma: 0 12.01.2006, 13:13:11
 27. avatar
  [85] kaatja [*]

  Dása: jeziiis ja nikomu do niceho nekecam. jenom jsem popsala svou zkusenost s tim, jak jsem si taky myslela, ze uz to nejde zhubnout kolem boku. jen pro info - pred rokem jsem pri 163cm vazila 68(takze nadvah), miry 90-72-105. o hubnuti taky neco malo vim a nejde prece o to, kdo zhubl 10 kg z 120 nebo 68???

  superkarma: 0 12.01.2006, 13:12:27
 28. avatar
  [84] *Kotě* [*]

  Mám nemocnou štítnou žlázu, ale svou tloušťku na ni nesvádím. Jsem tlustá proto, že neumím se svou nemocí vyjít a patřičně se omezovat.

  superkarma: 0 12.01.2006, 13:09:28
 29. avatar
  [83] Vivian [*]

  damanka: moje ségra je taky úplně jiná než já v těhotenství nabrala pro mě šílených 22 kg a pár měsíců po porodu už byla zase jako nudle já nabrat tolik kilo, tak si to jdu hodit, protože už x let nemůžu shodit blbých deset

  superkarma: 0 12.01.2006, 13:00:15
 30. avatar
  [82] Dása [*]

  damanka: Pak jde asi o to, čemu říkaš prsatá
  kaatja: Ty nám tady do toho teda máš co kecat

  superkarma: 0 12.01.2006, 12:58:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme