K zubnímu tématu se musím dneska přidat. Snad proto, že momentálně je to můj strašák číslo jedna…

Medové zuby – to u nás prosím ne! Nebo jo????

Je to pár dnů, co jsme se vrátili od zubařky z jeden a půl leté prohlídky. V kolonce Kazy zaškrtnuto Ano. A já se z toho pořád nemůžu dostat.

Nebudu popisovat, co to je za trápení, když zuby rostou, to zná každá maminka, a tak jsem jako správně zodpovědná osoba od prvních zoubků čistila malýmu zuby dvakrát denně. Vyzkoušela jsem prstové kartáčky (k ničemu, nebo jen na dásně) a miliony dětských (ty z obchodu jsou pekelně tvrdé, letěly do koše, a ty z lékárny konečně měkké, ale jeden stojí skoro 70,- Kč a roztřepí se asi za dva týdny, takže spotřeba velká). Nic z toho mě neodradilo, to nejlepší řešení se najít dá. Takže šup s bylinkovou pastou bez fluoru pro mimina a šudlala jsem zuby, co jsem nejlíp mohla. A kdo to někdy zkusil, ví, že stoprocentní to nikdy není. Dítě se vzpírá jednou hodně, jindy méně, jindy se u toho radostně směje….

Měla jsem dobré svědomí do doby, než se jeden zoubek uloupnul a trochu naprasknul. Kdy a kde nevím... Pak ještě trošku a pak trochu zešedl. Zpanikařila jsem, že to je kaz, a známá mě uklidnila, že to je jenom šedé zbarvení mrtvého zoubku. Bude muset na něj dávat pozor a bude to dobrý….

Jenže to fakt byl kaz, jak tvrdila zubařka po velmi, velmi zběžném prohlédnutí. Rychlost její diagnózy mě zaskočila, ale co… má zkušenosti, viděla kazů už stovky. Dostala jsem poučení, jak lépe čistit, jak stírat mrskajícímu se batoleti plak ze zubů mokrým ručníkem… Ne, že bych to předtím nezkusila, ale zkuste si přejet po zubech vlhkým froťákem – nejspíš vyskočíte z kůže. Takže jsme alespoň nakoupili fluoridové pasty, a to je vše.  Pro lepší čištění chci co nejdřív pořídit dětský elektrický kartáček, třeba s ním bude lepší manipulace. A čistíme třikrát denně.

Připadala jsem si jako nezodpovědná matka, co neumí čistit dítěti zuby. Naše dítě neochutnalo čokoládu, sladká jídla nechce, pravda, občas pije džusy, sladkou přesnídávku ze skleničky a hlavně kojení, a to i v noci… asi ta zásadní chyba… Jenže tohle Laktační liga nikde nepíše. Řekněte sakra všem maminkám, že je dobré dítě odstavit nejpozději v roce, protože pak je kojení víceméně ukrutnou závislostí, která může mít za následek právě zkažení zubů. Fajn, je to dobrý stimul, od této chvíle v noci radši řvát a řvát, prostě mlíko nebude.

Projela jsem na internetu moře stránek, dozvěděla jsem se, že mléčné zuby mají méně kvalitní sklovinu, která se snáz odírá (neodřela jsem mu ji kartáčkem, proboha?), a i když se první zkazí či jsou jinak nekvalitní, ty druhé pak mohou být úplně bez kazu a krásné...

Anebo taky ne. Jen zdravé mléčné zuby mohou být podkladem pro zdravé stálé zuby… A jakýkoliv kaz na mléčném chrupu je VŽDY CHYBA MATKY!!!! Jsem nezodpovědná a řadím se k těm, které strkají děcku dudlík namáčený medem na noc, krmí je čokoládou, dorty a na zuby kartáčkem ani nesáhnou. Lhostejno, že to tak u nás není, výsledek je stejný. Poetické MEDOVÉ ZUBY!!!!

Nebo jsem svoje dítě nakazila já tím, že jsem mu ochutnala jídlo jeho lžičkou – zubní kaz je totiž infekční. A infekční matka nesmí své dítě ani políbit, natož mu ocucávat lžičku.

Jsem v rodině za exota, že čistím děcku už první zuby, naše matky to nedělaly. A je mi to všechno prd platný! Asi mě brzo odvezou do blázince, prohlížím mu zuby při každým zívnutí a hroutím se z toho, že se mi zdají našedlý snad všechny!!!!!! Představuju si horory, jak se trhají a vrtají dvouletýmu děcku zuby, a to vše jen mojí vinou. Vzteky a lítostí jsem bez sebe!

Mně tentokrát zubařka nic nenašla, škoda, sama bych si nechala vyvrtat půl huby, jen kdyby… však víte…  
Ta
k vám přeju odolnější sklovinu, všem…

Nezodpovědná matka R.


Díky za příspěvek. Hluboce s vámi cítím! Už dávno jsem přišla na to, že co se zubů týče, není na světě žádná spravedlnost. Někdo se o ně stará úplně vzorově, a přesto je v zubařském křesle málem štamgast, a jiný se k nim chová s odpuštěním jako čuně - a nic. A u dětí to nebude jiné... Například moje děti si začaly čistit zuby až tehdy, když to zvládly samy - a první kazy se jim objevily až na základní škole.

Držím vám palce, nenechte se odradit. I když to vypadá, že vaše úsilí nemá žádný efekt - nikdy nemůžete vědět, jak by to vypadalo, kdybyste se na to vybodla úplně.

Reklama