Handicapovaní lidé mají stejné duševní i fyzické potřeby jako lidé bez handicapu. Cítí bolest, chtějí se bavit, chodit třeba do kina... a touží také po lásce. Zjišťovali jsme, jak jsou na tom handicapovaní s možností seznámení. Na internetu mají speciální seznamky.

vozíkDvě slova: lidé a handicap. V naší společnosti žije mnoho lidí s handicapem v různě závažném stádiu pokročilosti. Protože jsme společnost se sociálním cítěním, snažíme se těmto lidem pomáhat, ať už na státní úrovni, formou důchodů, nebo i dobrovolnicky, například přes různé organizace.

Kdo kdy měl cokoli dočinění s handicapovaným člověkem, ví, že jde o osobu se specifickými potřebami, které se týkají jejího handicapu, ale jinak má tento člověk úplně stejné touhy a přání jako většinová společnost. Mezi tyto touhy patří i láska. To, že je někdo třeba vozíčkář, neznamená, že má odstřižené city. Naopak.

Například vozíčkář Tomáš Lanc, se kterým jsem kdysi dělal reportáž, mi o životě s handicapem řekl: „Když je člověk na vozíčku od dětství jako já, je to pro něj psychicky snesitelnější, než když se mu stane úraz. Normálně říkám, že někam jdu, běžím...“ zkrátka žije docela normální život, a když jsem se ho zeptal na děvčata, jen se potutelně usmíval.

Jenže máte-li handicap, seznámit se je daleko těžší. Internet se v tomto ohledu zdá jako víc než vhodný pomocník. A skutečně jím je. Po chvíli zjišťování jsem vypátral, že v rámci klasických seznamek (například na serveru Lidé.cz, nebo Hypeinzerce.cz) jsou místnosti pro handicapované. A existují i seznamky pro lidi s konkrétním handicapem, například speciální seznamka pro Neslyšící na adrese www.neslysici.cz/seznamka.

Co mě překvapilo

Inzerce handicapovaných lidí je mnohem otevřenější než inzerce na klasické seznamce. Jako příklad uvedu jeden z inzerátů (samozřejmě s pozměněným jménem)...

Aleš (28 let)
„Jsem neslyšíce ale těžky o život.Jsem hodný než zlý.Já jsem moc smutny, bez holky.Já rád s tebou zábava (na kino, na disco, na ples, dát...) Já v práci koučím vždy ve 14 hodin a když přijdu domů tak se nudím, já chci chodit na zábavy, ale nemám s kým. Hlavní o život. Můj problém je, že mené Mámu vůbec neučila mluvit, protože pořád chlastala a dodnes mě to mrzí. Já mám radeji tátu než mámu, pro mně je hrozny jak pořád utraci peníze za cigarety a alkol. Ahoj prosím napis :-)“

Jestli vám připadá jazyk, kterým je vzkaz napsaný, trochu zvláštní, až komický, je to i tím, že český znakový jazyk je fakticky samostatně se vyvíjejícím jazykem, který má s češtinou jen málo společného. Gramatika je jiná a převést ho do češtiny není tak triviální, jak by se mohlo zdát.

Seznamování handicapovaných

Kontaktoval jsem sdružení Orfeus, které provozuje denní centrum pro handicapované, a v rámci něj i seznamku. Odpovídal mi Josef Slobodník...

Provozujete seznamku handicapovaných, s jakým úspěchem?
Myslím, že pravdivá odpověď je 50 na 50. Všechny úspěšné i neúspěšné zájemce neznáme, je to intimní. Zpětnou vazbu dávají jen někteří a my dále nepátráme. Někteří se ozvou, že to nevyšlo, a chtějí to zkusit znovu. Takže usuzujeme, že je to zhruba těch padesát procent.

Jaké páry dáváte dohromady? Rozumí si lidé s různým handicapem?
Za tu dobu, co seznamka funguje, nemají problémy vůbec lidé, kteří mají drobné tělesné postižení, s lidmi, kteří, jsou zrakově či sluchově postižení. Trochu nadneseně lze také říct, že slepý hledá hluchého - já ti pomohu vidět, ty mně slyšet. U více tělesně postižených, již ležících lidí, funguje seznámení na bázi dopisového přátelství, ale ne partnerství. Nejhůře jsou na tom mentálně postižení lidé, tam je velký problém na obou stranách, tedy u lidí, kteří mají zájem seznámit se, i u lidí, kteří chtějí zájem opětovat. V tu chvíli je to na poradnu. Ale když se to podaří, je to pro nás velký úspěch.

A co handicapovaní s nehandicapovanými?
Je to zejména oblast tělesně postižených. Z této strany je zájem o lidi, kteří by byli nejen partnery, ale i ochotní pomoci. Na druhou stranu ale musím říct, že za čtyři roky, co seznamku provozujeme, máme jen dva nebo tři nehandicapované lidi, kteří měli zájem o seznámení s člověkem s handicapem.

Čtěte také...

Reklama