Rodina

Jsem laktační poradkyně

 

Většina z těch, které jsou na mateřské dovolené, jednoho dne zjistí, že péče o dítě je nádherná, ale i náročná, jak časově, tak psychicky. První na řadě jsou vždy potřeby dítěte, ale nesmíme zapomínat i na sebe. Maminky na mateřské (potažmo rodičovské) dovolené, musí být především samy v pohodě, nesmí mít pocit, že jejich potřeby nejsou důležité, i ony mají právo se realizovat.

 

Pětatřicetiletá Michaela Nováková se před několika lety rozhodla, že svůj volný čas věnuje pomoci nastávajícím maminkám i těm, které již v náruči chovají své dítě. Smysl našla v poradenství týkající se kojení. Sama je mámou tří dětí, je na mateřské, ví tedy, že činnost laktační poradkyně, pro niž se rozhodla, je důležitá.

 

První informaci o tom, co obnáší práce laktační poradkyně, najdete na serveru věnovaném kojení, jež provozuje Laktační liga www.kojeni.cz Najdete tam informaci o podmínkách kandidatury i vlastní proces přípravy na poradenství, včetně vzdělávání. Pro ty z vás, které naopak chcete využít služeb laktační poradkyně, je důležitý seznam poradkyň. Hledejte samozřejmě podle místa bydliště.

 

Jak vás vůbec napadla myšlenka stát se laktační poradkyní...

Úplně prvotní impulz dozvědět se o kojení něco více vycházel z mých vlastních potřeb. První dítě jsem měla v roce 1997, absolvovala jsem kurz předporodní přípravy, rodila ve velké pražské porodnici, kojit dítě jsem chtěla, a přesto jsem nebyla připravená na to, že mohou přijít problémy, ani jsem nevěděla, jak je řešit. Dítě jsem nakonec kojila 18 měsíců. Ale bylo to náročné období provázené mnoha nejistotami, správné rady jsem získávala poměrně obtížně, pokud vůbec. Navíc jsem poznávala, že v tom zdaleka nejsem sama. Většina maminek dítě kojit chce, téměř všechny kojit mohou, ale pokud nastanou nějaké komplikace, neumějí je řešit.

Kojení patří u lidí mezi chování naučené, ne vrozené a dnešní ženy zpravidla nežijí ve velkých rodinách, nemají kolem sebe maminky, babičky a jiné příbuzné, které kojením prošly a mají vlastní pozitivní zkušenosti. Naše maminky nekojily, protože žily v době propagace náhradní mléčné výživy. Proto jsem uvítala možnost absolvovat kurz laktačního poradenství a pomoci maminkám ve svém okolí prožívat své mateřství bezstarostněji a ve větší pohodě.

 

S jakými problémy se na vás obracejí nastávající maminky a „čerstvé“ maminky?

Nastávající maminky se na nás často neobracejí (pokud nemají špatnou zkušenost s kojením prvního dítěte) a je to škoda. Před porodem nevyžadují prsa žádnou zvláštní péči, výjimku tvoří ženy, které mají vpáčené bradavky, těm se doporučuje nosit od 6. měsíce těhotenství speciální formovače. Každá maminka by se však ještě před porodem měla seznámit se správnou technikou kojení, důležité je znát různé polohy, umět správně dítě přiložit, poznat, že dítě dobře saje. Maminky by měly vědět, jak zvýšit tvorbu mléka, kdy a jak mléko odstříkávat, jak ho uskladnit, měly by se seznámit s možnostmi alternativního dokrmování – dokrmování lahví většinou vede k odstavení.

 

Měly by vědět, jak se pozná, že dítě prospívá a naučit se pracovat s percentilovými grafy ve zdravotním průkazu dítěte. Jestliže tyto informace nezískají v rámci předporodní přípravy, doporučuji obrátit se na laktačního poradce ještě před porodem a nespoléhat se na to, že je vše naučí v porodnici. Pokud zvolená porodnice nepatří mezi BFH (Baby Friendly Hospital - nemocnice přátelská k dětem), maminka se  nemusí dozvědět vše, co by mohla k úspěšnému kojení potřebovat. Také pediatr nemusí mít všechny potřebné informace a často ani nebývá v jeho časových možnostech věnovat se řešení technických problémů při kojení nebo sledovat nejnovější trendy v oblasti kojení a výživy do hloubky.

Pokud se kojení nedaří, většinou řešíme s maminkou právě různé technické problémy. Nesprávně přiložené dítě velmi rychle poškodí mamince bradavky, kojení je pak neefektivní a bolestivé. Dítě je hladové a mléko se v prsu hromadí, což vede následně k poklesu tvorby mléka. Často maminky trápí i ucpaný mléčný kanálek nebo zánět prsu, který však patří již do rukou lékaře. Důležité je vědět, že všechny tyto problémy jdou řešit, včetně nedostatku mléka, pokud má maminka správné informace. Dále maminky konzultují kdy, čím a jak začít přikrmovat, případně jak postupovat při odstavování.

Kontaktovat nás mohou samozřejmě i maminky, které nekojí a potřebují poradit se zaváděním příkrmu.

 

Jak takové poradenství v praxi vypadá?

První kontakt s maminkou je zpravidla po telefonu, v případě potřeby si poradce domluví s maminkou návštěvu v domácím prostředí, kterou je podle charakteru problému někdy třeba i několikrát opakovat. Mnozí poradci také fungují při různých mateřských centrech a dětských klubech. Zájemkyně z Prahy 10 a okolí bych ráda pozvala do nově vzniklého klubu dětí a maminek – Klub K2, Hřibská 2102, tel: 723 824 703 – kde každou první středu v měsíci od 12h30 do 13h30 probíhá formou individuálního poradenství i přednášek program zaměřený na kojení a výživu malých dětí. Vítáni jsou zde všichni, i babičky a tatínkové, kterým není správná výživa jejich ratolestí lhostejná, a samozřejmě i maminky nekojící.

 

Jak činnost laktační poradkyně zvládáte a jak vás naplňuje?

Já sama provozuji třikrát týdně telefonní linku: 776 235 537 - Po, St, Pá 17.00-19.00, příležitostně přednáším v mateřských klubech. Samotné poradenství bývá poměrně časově náročné, délka telefonního rozhovoru se pohybuje mezi 5-30 minutami, osobní návštěva trvá zhruba 2 hodiny. Zájem maminek o naše služby však svědčí o tom, že činnost laktačních poradců rozhodně není zbytečná.

 

 

Míšo, velmi vám děkuji za podnětný rozhovor.

 

***

 

Pro ty, jež se chtějí více dozvědět o činnosti Laktační ligy, máme tip:

 

Setkání členů a přátel Laktační ligy se uskuteční 8. 12. 2005 od 10 hodin v Emauzském klášteře, Vyšehradská 320/49, Praha 2.
Bude to zároveň předvánoční posezení. Každý může přinést malý dáreček i něco malého na zub s sebou.

Na setkání s Vámi se těší MUDr. Anna Mydlilová

Doprava: metro C, I. P. Pavlova, tramvaj č. 16 a další na zastávku Moráň, Metro B- stanice Karlovo nám.

   
06.12.2005 - Těhotenství a porod - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [22] *Kotě* [*]

  no... mně teda laktační poradkyně akorát přivodila depresi a ztrátu sebevědomí, protože já jsem byla ten jeden případ z mnoha, která jsem fakt neměla laktaci, potvrzeno i lékařským vyšetřením, vyzkoušela jsem všechno možný a nemožný a ona mi jen zopakovala ty jejich poučky o tom, jak každá matka může kojit a jak se dost nesnažím a dělám to blbě....

  superkarma: 0 06.12.2005, 23:33:49
 2. avatar
  [21] medved [*]

  Janulicek: mlada ma pres sest a je to nemlich to samy ...no uplne stejny to neni...ja ji nikdy flasku ani nic jinyho nenutila, protoze mam odpor k odstrikavani a davat ji umely nechci, kdyz to neni nutne
  udelej to jako my...ber ji s sebou, vcera byla s nama vecer na bowlingu

  superkarma: 0 06.12.2005, 23:27:12
 3. avatar
  [20] Dewey_Dell [*]

  Janulicek: Jsme na tom stejně i když náš malej z flašky umí, takže už jsme byli i ve městě a babička hlídala

  superkarma: 0 06.12.2005, 21:09:10
 4. avatar
  [19] Olynth [*]

  Janulicek: já taky

  superkarma: 0 06.12.2005, 20:36:08
 5. avatar
  [17] Olynth [*]

  medved: tak to já začínám odpadávat i fyzicky. Navíc začínám mít pocit, že to kojení po jeden a půl až dvou hodinách není tím, že by měla hlad, ale že si mne usurpuje jen pro sebe

  superkarma: 0 06.12.2005, 17:52:55
 6. avatar
  [16] Dewey_Dell [*]

  linde: Tak to mi něco připomíná. Naštěstí mně takhle chtěli radit, jak kojit, až když mrněti byly skoro 3 měsíce a měli jsme to spolu už vychytaný. Bylo to v nemocnici, malej řval a já nemohla přijít na to proč (nakonec se ukázalo, že kvůli vedlejším účinkům léku, ale to už je fuk), a přišla se na něj podívat mladá doktorka, která sama ještě evidentně děti neměla. Taky mi ho tak umělecky "přiložila" (čti zkroutila), prcek na ni koukal s výrazem "Takhle mám pít? Dyť si při tom ukroutím hlavu", a mně asi tak za 5 minut ztuhly ruce, jak jsem ho držela. Tak k druhýmu prsu jsem si ho už dala zase po svým a byl klid.

  superkarma: 0 06.12.2005, 17:42:29
 7. avatar
  [13] medved [*]

  khanka: mam to uplne stejne, ale chodici zombie nejsem spis me to tak jako otravuje psychicky, hlavne v noci...ale fyzicky v tom neni problem
  laktacni poradkyne bych osobne na pockani...jejich rady moc holek malem dostaly do blazince me nastesti ne, pac jsem odolna a radsi jsem se nikdy na zadnou neobratila

  superkarma: 0 06.12.2005, 16:49:03
 8. [11] Rikina [*]

  Nedávno tady byly dobré rady, jak počít, teď zase laktační poradkyně. Lidstvo patrně brzo vymře, protože, jak se alespoň zdá podle těchto článků, již zdegenerovalo natolik, že není schopno se normálně rozmnožovat bez návodů a poradců všeho druhu

  superkarma: 0 06.12.2005, 12:43:02
 9. avatar
  [9] catcat [*]

  Jejda, já se začínám divit, jak jsme mohly být bez laktační poradkyně...

  superkarma: 0 06.12.2005, 11:41:16
 10. avatar
  [8] Helik [*]

  Tak tenhle článek mi měl dát někdo přečíst před 6-ti lety.Co já se tenkrát nabrečela, že mám málo mlíka.Dnes už vím že to byla jen špatná technika a u druhé jsme to vychytali a mlíka je najednou habaděj.

  superkarma: 0 06.12.2005, 10:22:51
 11. avatar
  [7] Gabi [*]

  blondy_k: spíš bych řekla, že to záleží na tobě, zda ti to takto vyhovuje nebo ne Mě se osvědčilo pomalé omezování kojení od cca 1 roku (ale žádná křeč, tak jak to vyhovovalo dětem a jak se to "semlelo"), po několika měsících se mi děti odstavily samy. Žádný pláč, žádné se sápání po mléce ... A poslední kojení, které zbylo, bylo to večerní mazlicí a usínací - to zas někteří "rádci" doporučují zrovna tímhle kojením začít ...

  superkarma: 0 06.12.2005, 09:01:00
 12. avatar
  [6] Linde [*]

  tak kojení mi "krásně" znechutili přímo v porodnici.Dceru jsem kojila tak, jak jsem uznala za vhodné-aby pila a mě to nebolelo.Vždy přiběhly sestry, zkroutily mi ji v náručí do nepřirozené polohy a otočily pusou jinak,že tak kojit mám a né jinak.Mně to pak děsně bolelo a taky mně bolely ruce od toho nepřirozeného držení.Neměla jsem sílu se s nimi hádat, byly všechny stejně naučené, jak musí dítě ležet a v jakém úhlu MUSÍ být přisáto, bez ohledu na potřeby a pohodlí matky....Každé kojení bylo pro mně utrpení a když mi po dvou dnech museli nasadit léky a zakázali mi kojení, tak mně to na jednu stranu hodně mrzelo kvůli výživnému mléku pro dceru, ale na druhou stranu jsem si hrozně ulevila od bolestí a stresu z dalšího kojení...Mléka jsem měla strašně moc a musela jsem odstříkávat do kýble a pak se to vylévalo..

  superkarma: 0 06.12.2005, 08:54:13
 13. avatar
  [4] LBU [*]

  Kde jste byly před 15ti lety . Co já se nabrečela, že nemůžu kojit svého syna . Tak snad v příštím životě.

  superkarma: 0 06.12.2005, 08:19:53
 14. avatar
  [3] Gabi [*]

  Fiona: já jen něco přes 3 roky . Informace o kojení v porodnicích jsou stále velmi nedostatečné a diametrálně se liší podle toho, na koho (s jakými zcela indivduálními názory ) narazíte. Stále je pro porodnice problém ujednotit názor svého personálu. Spousta maminek vzdává kojení při první krizi - dítě pláče, pediatr doporučí částečnou umělou výživu a už to jede Také se spousta žen stále spoléhá na to, že vše kolem porodu a kojení se dozvědí přímo v porodnici . Na oblíbenou zaklínací větu: "nemohla jsem kojit, protože jsem měla málo mléka" jsem docela alergická. Laktační lize rozhodně fandím.

  superkarma: 0 06.12.2005, 08:12:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme