Rodina

Jsem kojič teoretik, sám děti nemám

Před pár dny jsme vás informovali o nové knize nizozemského vědce Pieta de Vries s názvem Umění mužského kojení, která u nás má vyjít 28. ledna. A slíbili jsme vám rozhovor s tímto zajímavým spisovatelem. Tak tady ho máte!

V knize Piet de Vries tvrdí, že mužské kojení je léty prověřená metoda. „Já jsem ji pouze zkoumal z antropologického hlediska a pokusil jsem se ji medicínsky popsat. Jsem přesvědčen, že každý muž je schopen kojit, každý muž může být hrdina.“ V rozhovoru jsme se Pieta de Vries ptali i na další věci.

Pane de Vries, jak dlouho jste knihu psal?

Překvapivě kratší čas, než by se mohlo zdát. Před napsáním knihy jsem měl vše dobře rozmyšleno, a proto mi i přes hloubku a komplikovanost tématu samotné psaní nezabralo tolik času.

kojeni

Kdy Vás napadlo téma mužské kojení? Přece jen to není běžná záliba mužů... Jak jste se k němu dostal?

Typická záliba mužů to určitě není a poprvé jsem se s mužským kojením setkal v norském národním muzeu, kde jsem zjistil, že severské mýty jsou kojícími muži doslova protkány. Ostatně, svému prvnímu setkání s mužským kojením jsem věnoval celou kapitolu ve své nové knize.

Píšete, že muži kojili už v antickém Řecku. Z kterých knih jste to zjistil? Já jsem marně pátrala, ale Lanakreona a Justiniána z Efesu jsem nikde nenašla. Bohužel jsem nikde nenašla ani „známé“ osoby odkojené mužem, které figurují na vašem webu ke knize. Kde je najdu?

Zdroje ve své knize uvádím vždy a například u Justiniána z Efesu čerpám z knihy „Nero, hrdina či ztroskotanec?“ (v anglickém překladu „Nero, hero or zero?“).

Vy sám jste své děti kojil? Jaké to bylo? (Já sama jsem děti taky kojila a někdy bych uvítala, kdyby mi je nakrmil manžel.)

Neodkojil, jelikož děti nemám. Bohužel. Příroda to tak chtěla. Jsem tedy takový kojič teoretik a metodik.

Myslíte, že budou mít muži zájem o kojení? Nevím, nějak si je nedovedu představit s dítětem u prsu...

Přiznám se, že přesvědčit muže o výhodách, které mužské kojení přináší, je velmi obtížné. Asi nejpřesvědčivějším argumentem jsou pro ně jejich vlastní děti. Představa, jak pozitivní vliv to na jejich potomky má, je totiž občas silnější než zažité předsudky a stereotypy o naší společnosti.

Jak prakticky učíte muže kojit? Máte nějaké besedy, konzultační hodiny apod.?

Ano, mám. A v brzké době se chystám na turné po České republice. Z podstaty věci ale vyplývá, že muži dosahují největších pokroků při soukromých hodinách, kdy jdou stud a předsudky stranou. Víte, ono rozkojit muže je spíše psychologický než fyziologický problém. Všichni kojit umíme, jen jsme to my muži zapomněli. To máte podobné jako s plaváním, také ho máme nějak zakódované, umíme ho, aniž bychom to věděli. Proto nás kdysi učili plavat tak, že nás hodili do vody. Věděli, že se neutopíme. No a podobné je to s kojením, všichni jsme to uměli, všichni to máme v hlavě uloženo a jde jen o to najít správný spouštěč, správné „vhození do vody“.

V brzké době se chystáte do České republiky. Byl jste tady už někdy? Pokud ano, jak se Vám tu líbilo?

V České republice jsem byl pouze jednou a bohužel jen krátce, ale Pražský hrad a večerní procházka podél řeky ve mně zanechaly krásné vzpomínky.

Více informací o tomto tématu najdete také tady:

 

   
23.01.2013 - Děti - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] ekleinovka [*]

  ToraToraTora — #6 Tak ten byl dobrejSml30Sml30Sml30Sml30, ale zase malýho naučil znakovou řeč

  superkarma: 0 23.01.2013, 22:07:19
 2. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Florencie — #5 Sml52Sml52 Koukám, že to bude také stejnej psychouš jako filmovej fotr-lotr. 

  1. na komentář reaguje ekleinovka — #7
  superkarma: 0 23.01.2013, 14:55:07
 3. avatar
  [5] Florencie [*]

  ToraToraTora — #2 To bude varianta A) přesná kopie prsu jeho matky. Aneb Jeho fotr to je lotr. Sml52

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #6
  superkarma: 0 23.01.2013, 14:37:31
 4. [4] Trefa [*]

  Trefa:ja to nechapu muzi a kojit?to snad ne?ze hlidaji deti a zena chodi do prace to ano.a berou materskou.

  superkarma: 0 23.01.2013, 14:02:22
 5. [3] Martyska [*]

  No,kdyby za mnou přítel přišel,že chce kojit naše dítě,řekla bych mu,ať je taky těhotnej.Vždyť je to proti Ženskosti!To by pak na ženskou opravdu zbylo jen vařit,prát,uklízet,vydělát.....přece by jí chlapi nevzali ty příjemné chvilky na mateřské dovolené...Dobré by to mohlo být leda jako záložní zdroj.

  superkarma: 1 23.01.2013, 13:27:58
 6. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Z výše uvedeného nechápu,¨zda jde o skutečnou produkci vlastního mléka, nebo jen metodu, kdy je umělá výživa podávána tak, aby dítě mělo intenzivní pocit výživy z prsu.

  Ať tak či tak, autor by měl nechat kojení ženám, jelikož například v prvních dnech má kojení velký vliv na správné a rychlé zavinování dělohy a tímpádem i čištění. Nechme ženám, co je jejich. Já také netoužím po ranní erekci a pleši, byť by to bylo asi genderově fér.

  1. na komentář reaguje Florencie — #5
  superkarma: 7 23.01.2013, 09:30:52
 7. [1] lidicka [*]

  Kojící muži??? Sml30Sml52Sml30

  superkarma: 0 23.01.2013, 05:42:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme