Rodina v tradičním pojetí je pro ně pasé. Nechtějí pečovat o manžela a už vůbec ne o děti. O domácnost se jim starají uklízečky a v práci tráví až 12 hodin denně. To je nová generace žen, které svůj život zasvětily práci.

Mají pohádkové platy, vysoký životní standard a v šatníku ty nejlepší značkové kousky. Nechybí jim ale partner, o kterého by se mohly opřít?

woman„Dělám na vysoké pozici v telekomunikační firmě. Trvalo mi roky, než jsem se dostala až sem. Vydělávám třikrát víc než rodiče, ale oni na mě pyšní nejsou. Radši by mě viděli jako ženu v domácnosti. Jak vychovávám kupu dětí a peču o víkendech koláče. To ale není můj sen, já chci být úspěšná,“ říká manažerka Lucie, která tvrdí, že ji tento životní styl naprosto naplňuje.

A i když by se mohlo zdát, že je osamělá, ona to tak rozhodně necítí. „Mám přítele, s kterým se intimně stýkám, ale nechodíme spolu. Ani jeden z nás se nechce vázat. Nebydlíme spolu, nic neplánujeme, jen spolu dvakrát ročně jedeme na dovolenou,“ přiznává Lucie.

„Já si vlastně ani nemůžu dovolit mít vážný vztah. Zkoušela jsem to, ale moji expartneři prostě nezkousli to, že jsem pořád v práci a nemám na něj čas. Navíc jsem byla úspěšnější než oni, a to byla pro jejich ega naprostá katastrofa,“ uvádí Lucie, která je smířená s tím, že v její budoucnosti zřejmě nebude žádná rodina ani děti.

„Prostě to cítím tak, že se v práci realizuji a nepotřebuji se realizovat jako matka. Že je to pro někoho nepochopitelné? Já ale našla něco, v čem jsem fakt dobrá, a je pravda, že jsem vždycky byla hodně ambiciózní. A realizovat se jako matka a manželka, to prostě není můj sen. Mám hodně peněz, krásné bydlení a jezdím na luxusní dovolené. Co jiného by mi mělo scházet?“ ptá se Lucie.

A co na tento životní styl říká psycholožka? „Předchozí generace byly vychovávány v duchu hesla „rodina je vše“. Dnešní mladí lidé se ale chtějí seberealizovat a žít po svém. Otázkou je, zda tento styl je trvale udržitelný,“ říká psychložka Markéta Hubínková.

Čtěte také:

Reklama