A máme tady jeden příspěvek od čtenářky s nickem Renapla, která se hrdě hlásí k cholerikům. Až si ho přečtete, možná se na ně budete dívat jinýma očima.

Ač jsem v anketě zaškrtla, že jsem sangvinik, po krátkém přečtení povahových rysů jsem zjistila, že toto označení mé povahy není zcela přesné. Zjistila jsem totiž, že jsem cholerik.

I když tento název povahy se zdá hanlivý a i tekutina, která tuto povahu ovlivňuje - žluč, je brána jako negativní, můžu za sebe říci, že se za svou povahu nestydím. Pravdou je, že jako každý temperament/povaha má svoje zápory. Věřím, že nás choleriků je víc než, uvádí průzkum, jen to označení našeho temperamentu nám nepřipadne adekvátní. Naše povaha nebývá tak výbušná, jak si může většina představit pod názvem cholerik nebo ve spojení z žlučí. Jen považte, nebýt nás choleriků, nešel by pokrok tak dopředu, nebyli bychom vedeni k větším výkonům.

Ztotožnuji se s rysy choleriků a mnohé z nich mi připadají víc jako klady než jako zápory. Mám svoje zásady a plním svoje sliby. Ano, nemám ráda, když nemám pravdu. Jsem vůdčí typ, který neumí vysadit ze svého pracovního tempa, dobře zvládám krizové situace a - nejsem moc tolerantní ke slabostem ostatních. Bývám nevrlá a nepříjemná zejména, když se setkám s pomalými nebo nerozhodnými lidmi nebo lidmi, kteří nevyužívají naplno své schopnosti. Moje reakce se mému okolí zdávají přehnané, ale umím se rozčílit a za chvíli jsem připravená se bavit normálně a debatovat, což některé mnohdy mate.

Dosahuje svých cílů, i když často s velkým úsilím. Musím přiznat, že často jsem příliš přímočará, vstřícná a optimistická. Mám tendence pomáhat ostatním s jejich úkoly a nejde mi o to, abych se ostatním zalíbila. Ráda překovávám překážky a nepotřebuji k tomu přátele ani diváky. Mám dobrou intuici a odhad dané situace nebo i osoby a obvykle mám pravdu. Často bývám oporou v těžkých situacích a mnozí toho zneužívají.

Setkávám se s tím, že lidi nejsou nadšení z mého vedení, rychlosti, přímočarosti a nesnáší, když mám většinou pravdu.

Ale! Upřímně, kdo by přes veškeré nedostatky, které cholerik má, nechtěl mít jednoho vedle sebe? Jsme rychlí, rozhodní a máme dobrý úsudek. A jedno další důležité plus - můžete nám věřit.

Vaše čtenářka, Renapla

Pozn. red.: text nebyl redakčně upraven.

Ano, vy jste určitě cholerik s dobrými vlastnostmi, ale nejsou takoví všichni. Představte si sebestředného cholerika, který si nevidí na špičku nosu.

Chcete se také vyjádřit k dnešnímu tématu, milé ženy-in? Máte ještě šanci, naše téma bude končit až za hodinu. Napište nám také svůj názor na lidské povahy? Co vás štvě, akterou vlastnost naopak oceňujete?

Své příspěvky posílejte na adresu: redakce@zena-in.cz

 

 

Reklama