Už od mládí, ani nevím, jak raného, trpím děsným zlozvykem. Je to nějaké rodinné prokletí, protože takto postižené jsme tři. Moje sestra, moje teta a já. A bohužel, už jsem při tom několikrát načapala i jednu ze svých dcer. Ono je to snad dědičné. Hrůza. Nebo to ode mne okoukala, což je možná ještě horší, protože se tomu dalo předejít.

Kdybych s tím včas přestala. Ale to nešlo, nejde a asi nepůjde. Je to silnější než já. A i když se intervaly mezi jednotlivými „záchvaty“ prodlužují, zbavit se toho úplně je nemožné.

Jste napnuté, co je to za nešvar? Musím se přiznat, že to záměrně oddaluji, protože se trochu stydím, je to příliš osobní… Tak dobře.

Okusuji si tváře zevnitř. Okusuji si tu jemnou kůžičku jak akvarijní ryba řasy na stěně akvária. Vždycky to začne velmi nenápadně. Sedím, přemýšlím a už mi jde huba šejdrem. To by ještě nebylo tak strašné. Spousta lidí si všelijak okusuje a špulí rty, když hledá myšlenku, ale u mě to jde do extrému.

Když už všechno okoušu a mám sliznici jak struhadlo, pořád je mi to málo. Kloubem ukazováku přitlačím tvář proti zubům… Kdybyste mě viděly. Vypadám při tom jak příšera z obludária. Ale ani to mě neodradí od této autokanibalistické vášně.

Někdy se mi to povede, když se hodně kontroluji. Můžu mít klid třeba rok, ale stačí jednou kousnout a jedu v tom znovu.

Tak a je to venku.

Dana Svobodová

Dano, nejsi sama. Pomáhají bonbony a žvýkačky.

Každý z nás má svůj zlozvyk. Dnes se můžete svěřit ostatním, protože právě o zlozvycích si budeme celý den povídat. Napište nám o tom svém. O tom, jak vás (ne)trápí, zda vás nějak omezuje, nebo na vás naopak není vůbec znát. Napište nám o svém odvykání kouření, zda se vám to povedlo, či nikoli. Vzpomínáte si na nějaký hodně neobvyklý zlozvyk? Měla jste nějaký, který jste se odnaučila? Napište nám, jak jste toho dosáhla. Jaký zlozvyk má váš partner či vaše děti? Připadá vám to roztomilé, nebo vás to vytáčí? A jak se staví vaši blízcí k tomu vašemu?

Na vaše příspěvky k tématu zlozvyky bude ve virtuální poštovní schránce číhat redaktorka Eva. Pište na již notoricky známou adresu

redakce@zena-in.cz

Došlá psaníčka budeme v průběhu dne zveřejňovat a ty nejzajímavější samozřejmě nemine zajímavá odměna.

Reklama