Styl

Josephine Baker - přírodní živel


Živel, který ve 20. letech minulého století doslova smetl jako divoká vichřice všechny dosavadní idoly Paříže. Proč o ní psát? Narodila se sice před sto lety, ale zaslouží si naši pozornost i dnes, protože tato pružná čokoládová kráska udělala pro popularizaci černé rasy víc než kdejaký politik a černošský aktivista desítky let po ní.

Ale nepředbíhejme. Josephine Bakerová, vlastním jménem Freda Mc Donald se narodila roku 1906 v St. Louis ve státě Missouri. Škola nebyla nic pro ni, už od devíti let vystupovala jako zpěvačka a tanečnice v nočních klubech v Harlemu. Po desetileté zkušenosti vzala útokem Paříž. Oděná jen do své vlastní kůže a banánové sukénky zapůsobila jako zjevení. Nechala za sebou takové hvězdy jako byla Sarah Bernhardt, či tenkrát velice populární Ďagilevův ruský balet a stala se okamžitě miláčkem publika.


Ostatně francouzské hlavní město mělo pro její vpád připravenou půdu. Africké umění a estetika nalézaly stále nové příznivce a obdivovatele, byly něčím novým, neokoukaným, vzrušujícím a moderním. Černí muzikanti hráli ve vybraných klubech, jakými byly Bal Negre a Boul Noire, a ani ti nejváženější občané se nezdráhali tančit black bottom. Ale teprve Josephine Baker dala černému umění tu správnou šťávu a sexappeal, a když v roce 1926 vstoupila na jeviště v Revue negre, ležela jí Paříž u nohou.

Byla ve správný čas na správném místě a ovlivnila vkus a estetické vnímání lidí tehdejších i příštích generací. Byla to Josephine Baker, která přes noc změnila všechny dosavadní představy o kráse.


Najednou byl novým idolem "black beatiful" explozivní černošky. Snědá pleť, vyholené podpaždí a vlasy nagelované vaječným bílkem. Opalování, které se před tím považovalo za sprosté a nepatřičné, se stalo trendem a podnítilo i vznik úplně nového výrobku - oleje na opalování, s kterým poprvé přišel na trh Jean Patou.

Byla vzorem mnoha žen a tím, že se stala hvězdou Paříže, inspirovala celý svět.

Tak, jak bylo bouřlivé její mládí, tak pestrý byl i její soukromý život. Byla pětkrát vdaná a adoptovala dvanáct dětí. Zůstala věrná Paříži, kde také po velké párty na její počest v roce 1975 zemřela. Není bez zajímavosti, že se stala první Američankou, která měla pohřeb se všemi vojenskými poctami.

   
08.06.2006 - Krása - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] benynka [*]

  jsem o ní před lety viděla životopisný film

  superkarma: 0 08.06.2006, 15:23:36
 2. avatar
  [5] Beruška1 [*]

  Ať byla jakákoliv, nedá se jí upřít zásluha na tom, že adoptovala 12 dětí a slyšela jsem, že dokonce bylo každé z jiného koutu světa, jiné rasy či náboženského přesvědčení. Před tím smekám klobouk.

  superkarma: 0 08.06.2006, 10:34:14
 3. avatar
  [4] paviocko [*]

  Byl o ní pěknej článek v sobotní MF

  superkarma: 0 08.06.2006, 09:37:45
 4. [1] tanecnice [*]

  Teda, na ten pohreb koukam, to musela byt udalost, i kdyz mi to nedava moc smysl, to mela generaly za milence

  superkarma: 0 08.06.2006, 02:13:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme