V neděli 8. prosince to bude třicet tři let, co opustil tento svět (nikoliv však hudební) John Lennon, zakladatel skupiny The Beatles a neúnavný bojovník za lepší zítřky. A i když si hrál občas na tvrďáka, jeho muzikálnost a silné sociální cítění byly to nejlepší, co tu po sobě zanechal.

Beatlemánie

Narodila jsem se v době, když už se nad patrně NEJSLAVNĚJŠÍ hudební skupinou vznášela pachuť nezvratitelného rozkolu, přesto na mě Beatlemánie nepřímo dolehla v podobě druhé vlny, kterou rozpoutalo - jak už to tak u slavných osobností bývá - úmrtí jednoho člena, lehce kontroverzního Brouka.

John Lennon, Double fantasy

Moje nejmilejší album ze sólové dráhy

Ten den si pamatuji, neboť naše soudružka učitelka (připomínám, že se psal rok 1980) uronila nečekaně slzu a místo občanské nauky nám vyprávěla, jak se jako mladá vydala za svým idolem až do Londýna.

Bohužel NEJVĚTŠÍ dojem na frontmana úspěšné kapely udělala koncem šedesátých let Japonka Yoko Ono, takže naší vyučující zbyly jen vzpomínky, jak si fanynky lehají na kapotu auta, aby aspoň na chvíli zahlédly fenomenálního Johna Lennona.

Jak už to tak u pravých legend bývá, dodnes vycházejí knihy, nejrůznější výběry na CD i DVD toho NEJLEPŠÍHO, co skupina The Beatles vyprodukovala (nebo někdo o ní :-)).

 • Už Karel Gott zpíval: Ringo, George, Paul, John, pak mě chytlo taky to „ou jé...“.

Pojďme si připomenout jednu ne úplně typickou skladbu o Vánocích, ať jsme aktuální. I když otázkou zůstává, co je pro The Beatles typické, a hned mě napadá, že možná právě to, že každé jejich album bylo úplně jiné, že se vyvíjeli a neustrnuli u toho počátečního „ou jé“.

Nevánočně znějící Christmas Time (Is Here Again) od The Beatles

Co NEJVÍC ovlivnilo život Johna Lennona

 • příchod na svět při ničivém náletu na Liverpool (1940)
 • dětství u přísné, ale milující sestry jeho matky, jež vešla do dějin The Beatles jako teta Mimi
 • úmrtí matky, u které sice nežil, ale údajně ji velmi miloval
 • seznámení s Cynthií Powell, jeho první ženou
 • narození syna Juliana, z kterého se stal také muzikant (nazpíval například Too Late For Goodbyes)
 • utajování rodiny před obdivovatelkami
 • seznámení s Yoko Ono - zlí jazykové tvrdí, že právě ona zasadila NEJVĚTŠÍ a zřejmě osudovou ránu do budoucnosti skupiny
 • narození syna Seana, z kterého byl natolik nadšený, že se stáhnul „na mateřskou“

George Harrison: Vzpomínka na Johna Lennona

Asi všechny zde víte, že John Lennon byl zastřelen v New Yorku pomateným fanouškem před domem, v kterém toho času bydlel. Fanoušci byli šokováni. Násilná smrt tak výrazného pacifisty se zdála skutečně neuvěřitelná.

 • V den úmrtí ho ještě fotografovala Annie Leibovitzová, fotografka prestižního časopisu Rolling Stone.
 • Ve stejný den se také podepsal svému budoucímu vrahovi na obal posledního alba Double Fantasy.

Happy Xmas (War is Over) - jedna z nejznámějších vánočních písní vůbec

Lennonova zeď v Praze

Známá zeď plná vzkazů a obrázků se nachází v Praze nedaleko Karlova mostu. Možná si pamatujete, jak byla za totality pravidelně přemalovávána barvou, neboť zde lidé ve své víře, že bude lépe, vyjadřovali své názory a protesty proti komunistickému režimu.

Vědělo se, že místo bylo sledovanou policií, a tak jeho návštěva byla symbolickým bobříkem odvahy.

Zeď je stále vyhledávanou turistickou atrakcí, zejména zahraničních návštěvníků Prahy - má svou pohnutou historii, která je dodnes aktuální, ale to je zase jiná kapitola...

Pro inspiraci:

 • Až ti bude v životě nejhůř, otoč se čelem ke slunci a všechny stíny padnou za tebe.
 • Netrhejte motýlům křídla, vždyť oni pak pláčou. Nešlapte po kytkách, vždyť tak krásně voní. Nezabíjejte lásku, vždyť láska je křehká jako ty kytky, a hlavně nezabíjejte lidi, vždyť lidi se mají rádi.
 • Utrhl jsem květinu a zvadla mi. Chytil jsem motýla a umřel mi v dlaních. Pochopil jsem, že krásných věcí se lze dotýkat jen srdcem.

A co vy, milé čtenářky, jaký je váš vztah k člověku, který mimo jiné říkal, že „Život je to, co se děje, když se zabýváme jinými věcmi,“ na což já osobně si vzpomenu nejčastěji...

Přečtěte si také:

Reklama