Jsem mladý smrček původně ze zahradnictví kdesi z okresu Beroun. Mám nebývalé štěstí, neb si právě hovím na zahradě lidí, kteří jsou pevně rozhodnuti mě zjara příštího roku najít nějaký pěkný flek na okraji lesa…

Vyrostl jsem v květináči.

k

Ne, prozatím není těsný, ale patrně by brzy, s přibývajícím časem, byl. Proto se velice těším, až okusím, jaké to je, moci roztáhnout do šířky své kořeny a užívat si svobody.

Doufám, že se příští rok nenajde nějaký jouda, který by mi podřízl nohu.

Do OBI, kde si mě vybrali ti, kdo obývají dům a zahradu, u jejíhož plotu si právě vychutnávám čtvrteční ráno, jsem dojel náklaďákem. Bylo nás tady spousta. Byl tu i strýc. Toho koupili před týdnem. Snad se dostal do dobrých rukou.

Když jsem uviděl tuhle paní, klepala se stejně jako ten pes, co mi chvíli před tím pomočil větev, doufal jsem, že to není někdo z těch lidí, o kterých jsem slyšel vyprávět horory kamarády v zahradnictví.

Uviděla mě a pochválila, že jsem rovný. Chudák se zvrátila dozadu a dosedla tvrdě na chodník, když se mě pokusila trhem zvednout ze země.

Jakýsi člověk jí pomohl a dopravil mě ke kase, kde jsem chvíli postál, než koupila sníh na okna. Do auta mě nesl pokladní.

Jízda se mi nelíbila – chtělo se mi z těch zatáček a pohybů opadat. Ale vydržel jsem.

Vlekla mě po zemi až tomuto plotu.

k

A pak zavolala menšího člověka a dali mi jméno. Byl to zvláštní pocit.

Nejsem už jen smrček – jsem Karel. Karel Smrček.

Z vděčnosti jsem přijal i druhé jméno. Karel Smrček-Kudláček. A s touto identitou doufám zůstanu ještě dlouhé roky. Sním o tom, že pode mnou jednou vyroste i houba.

Vzhledem k tomu, že mi osud byl od semene nakloněn, nemám proti lidským Vánocům vůbec žádné výhrady a netíží mě ani špatné vzpomínky. Trochu se bojím tepla, které bude patrně u lidí v bytě, protože oni si tam, kde žijí, topí, ale určitě to zvládnu, neb jsem zdravý a odolný.

Všem lidem přeji tedy veselé Vánoce a  svým kolegům hodně štěstí.

K. S. K.


Za chvíli se podíváme na nějakou soutěž, abyste měli pěkně do příští editace dvě a mohli si vybrat. Logicky bude borec a chcípák a ještě plno veselých veselých věcí na zahřátí.

Na redakce@zena-in.cz mi dnes prosím pište všechno, co se týká vašeho vánočního stromku, oblíbenosti druhů různých jehličnanů a i o tom, co vás jiného k tématu napadne.

Přeji všem příjemný čtvrteční den!

Reklama