Zdraví

Jmelí: Stejným dílem jed i lék

Jmelí známe jako klasickou součást adventní výzdoby. Své využití ale nachází i v lékařství. Snižuje krevní tlak, tlumí činnost srdce a je stále zkoumáno jako možný lék proti rakovině. Syrové jmelí je ale silný jed.

Jmelí, muří noha, posel bohů. Ve skutečnosti je to parazit, který roste na stromech s měkkým dřevem, nejčastěji na borovicích a jedlích. Jsme zvyklí si v období adventu jmelím zdobit své příbytky. Věděla jste ale, že má i léčivou moc?

jmelí

Ochrana před radiací

Měřením bylo zjištěno, že jmelí se vyskytuje hlavně v oblastech se zvýšenou zemskou radiací. Jmelí, které svému hostiteli odjímá vodu a v ní obsaženou sůl a minerály, se mu odměňuje tím, že ho ochraňuje před účinky radiace. Věděli to už Keltové, kteří věřili, že 12 nocí následujících po zimním slunovratu (21. prosince) ze země vylézají démoni (zemské záření). A vzduchem létají čarodějnice (záření kosmické). Jako ochranu rozvěšovali jmelí ve svých obydlích.

Proti vysokému tlaku i rakovině

Jmelí též snižuje krevní tlak, tlumí srdeční činnost a pomáhá při kornatění cév. Ale v neposlední řadě se stále zkoumají jeho účinky při léčbě rakoviny. Obsahuje totiž viskotoxin, který se pokládá za vhodný na protirakovinovou terapii.

Téměř dvě desítky vědeckých studií zatím nepřinesly přesnou odpověď na to, jak jmelí v boji proti rakovině účinkuje a jak jej správně použít. Některým onkologickým pacientům totiž s nemocí pomohlo, jiným ne. Přesto ale jeden pozitivní účinek mělo u všech. Cítili se po jmelí mnohem lépe.

Pozor, jmelí je jed!

Pokud vás teď napadlo, že zkusíte ochutnat kousek adventní výzdoby, zadržte. Syrové jmelí je silný jed, který může způsobit velmi nepříjemné těžké otravy. Mluví-li se o jmelí jako o léku, vězte, že jde o speciálně vyrobený lék podávaný nejčastěji nitrožilně. Pokud byste si zkusila ze jmelí udělat čaj, nejspíš vás také zklamu, dosud totiž nebylo podloženo, že se účinné látky do těla z trávicího traktu dostanou.

   
05.01.2011 - Alternativně - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] blesksoft [*]

  na vánoce ho musím mít

  superkarma: 0 04.11.2012, 09:29:14
 2. [5] FAXÍK [*]

  Altamora — #3 je to pravda, ve Valašském Meziříčí jsou stromy hustě obalené jmelím.

  superkarma: 0 04.03.2012, 11:36:50
 3. avatar
  [4] átéčko [*]

  OlgaMarie — #1 Tak u nás asi je ta radiace...

  superkarma: 0 15.02.2011, 19:30:14
 4. avatar
  [3] Altamora [*]

  Na trati mezi Valašským Meziříčím a Frýdlantem jsou stromy velice moc zajmelené. Že by tam fakt něco bylo? Nebo je to tím, že to je chudý kraj, ptáci se živí bobulemi jmelí víc než v úrodnějších krajích, kde mají větší výběr, a tím roznášejí semena? Sml80

  1. na komentář reaguje FAXÍK — #5
  superkarma: 0 05.01.2011, 11:26:50
 5. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  superkarma: 0 05.01.2011, 07:56:25
 6. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Výskyt v oblasti se zvýšenou zemskou radiací? V Burgunsko jsem viděla doslova obalené stromy!

  1. na komentář reaguje átéčko — #4
  superkarma: 0 05.01.2011, 07:13:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme