1. celonárodní zábavný a vzdělávací projekt Odlehčeme zeměkouli!® mění životní styl obyvatel České republiky už čtyři měsíce. Účastníci, kteří jsou v něm zdarma registrováni, zhubli k dnešnímu dni více než 1 400 kilogramů. Před sebou mají ještě další čtyři měsíce, kdy mohou v rámci projektu snižovat váhu nebo formovat svou postavu.

odlehcete1Zájem o zdravou životosprávu, dobrou fyzickou kondici či o redukci váhy mají zřejmě nejvíce obyvatelé Jihomoravského kraje (17 procent přihlášených, viz příloha), následuje Jihočeský kraj (11 procent), Praha (10 procent) a Středočeský kraj s Moravskoslezským (9procent). Přestože projekt je prioritně určen obyvatelům České republiky, mezi registrovanými je i přibližně jedno procento Slováků a obyvatel jiných zemí Evropy. Organizátorem projektu, který skončí letos v listopadu, je občanské sdružení Sport life. Patronkou je zpěvačka a celoživotní dietářka Ilona Csáková. Registrace do projektu na stránkách www.odlehcemezemekouli.cz je zdarma, stejně jako on-line poradenství prostřednictvím informačních materiálů či konzultací s odborníky pro pohybové aktivity, nutričními poradci a lékaři.

„Máme za sebou prvních pět roadshow v Olomouci, Ostravě, Českých Budějovicích, Liberci a Praze, kde jsme se mohli osobně seznámit s našimi registrovanými a umožnit jim i dalším návštěvníkům zdarma konzultace s našimi odborníky. Rozdali jsme také desítky cen věnovaných převážně našimi partnery v soutěžích, které jsou pravidelně vyhlašovány na všech našich6 akcích i  na stránkách  www.odlehcemezemekouli.cz,“ řekl Petr Sysel z občanského sdružení Sport life, a dodal: „Při této příležitosti bych rád všechny lidi, kteří potřebují zpevnit svou postav nebo zhubnout, pozval k účasti ve Velké letní soutěži. Výherce získá tři měsíce aplikací na trenažéru chůze s podtlakovou kabinou VacuShape zdarma. Soutěž potrvá až do konce letních prázdnin.“

„Zkusila jsem snad všechny diety světa. Od grapefruitové přes diety populárních hvězd až po krabičky. Zhubla jsem pokaždé, ale po čase jsem zase kila nabrala.“ Do těchto třech vět lze shrnout příběhy tisíců žen s nadváhou a obezitou, s nimiž se svěřují týmu Odlehčeme zeměkouli!® Jsou jasným důkazem, že diety samy o sobě nic nezmohou. Naopak – jsou zdrojem trápení, zoufalství z neúspěchů a pocitů prohry se sebou samými. A snižující se sebevědomí je největším nepřítelem udržení dobré kondice a přiměřené hmotnosti. V projektu Odlehčeme zeměkouli!® tedy jasně říkáme: Odříkání a tvrdé diety nejsou nic platné. Našim cílem je pomoci lidem najít cestu ke zdravému životnímu stylu. A ta vede jen přes vhodnou a pestrou stravou v kombinaci s přiměřenou pohybovou aktivitou.

Plných 92 procent přihlášených v projektu Odlehčeme zeměkouli!®  tvoří ženy. Zhruba dvě z nich procenta tvoří matky s dcerami. Z mužů je zde celkem 8 procent, z toho polovina společně se svou manželkou. Nízké zastoupení mužů je dáno především tím, že jim jejich bříška nevadí. (Podle posledního výzkumu agentury STEM/MARK z roku 2010 nevnímá 77 procent pánů svou nadváhu a 26 procent svou obezitu jako problém.) Nejčastěji se hlásí lidé narozeni v letech 1975 až 1989. Tento vzorek odpovídá věku, ve kterém je podle již zmíněného výzkumu nejčastěji zjištěna nadváha. Z výzkumu  totiž vyplývá, že subjektivní problém s nadváhou vnímalo z 581 respondentů z BMI nad 25 celkem 21 procent ve věku 21 až 30 let a 23 procent ve věku 31 až 40 let (viz příloha).

Nejstarší evidované účastnici projektu Odlehčeme zeměkouli!® je 70 let. Spodní hranice je ovlivněna omezení registrace pouze pro plnoleté.

Přihlášení do projektu Odlehčeme zeměkouli!® podle krajů (v procentech)_

graf1graf2Ve spolupráci s projektem Odlehčeme zeměkouli pro vás chystáme další články, sledujte náš magazín.

 
Reklama