Styl

Jitka Šramotová: „Vintage je pro ty, co se chtějí lišit.“

Paní Jitka je majitelkou kouzelného obchůdku, kde, jak sama říká, prodává věci s příběhem, což se v dnešní době jen tak nevidí. Vždyť všude jsou sítě velkých prodejen, kde se věci šijí po milionech a odlišit se od ostatních je opravdu těžké.

Když se řekne slovo vintage, většinou náš napadnou staré věci, které jsou již za zenitem a patří do popelnice, ale opak je pravdou. Tedy alespoň pro paní Jitku, majitelku vintage obchůdku, která tyto, pro nás staré a nepotřebné věci, s láskou sbírá. Musím uznat, že paní Jitka je opravdu inspirativní ženou a je vidět, že svou práci nade vše miluje a rozumí jí, a proto jsem za ní vyrazila.

sd

Vy máte obchůdek, kde prodáváte oděvy a doplňky s příběhem, co si pod tím mám představit?
Můj obchod Scoro Coco je tzv. vintage obchod, který jsme otevřeli 6. 6. 2013, tudíž fungujeme něco přes rok. První prodejna byla na Žižkově a v létě tohoto roku jsme se přestěhovali na Letnou. Vintage obchod znamená, že sbírám oblečení pro pány i dámy od roku 1920 do roku 1980. V tomto rozmezí získává oblečení a doplňky název vintage. Co je starší než rok 1920, je už starožitnost, a naopak nad rok 1980 jsou to už moderní věci. Vždy tam musí být mínus dvacet let od momentálního roku. Zajímavé je to i tím, že já ty věci sbírám přímo do těch lidí, z jejich domácností, z jejich skříní, a tím pádem vím, komu ty věci patří, a oni mi vždy vypráví, kam v těch věcech chodili, kde daný kousek získali, třeba že korále jim věnovala jejich první láska, atd… Všechny ty věci mají svůj příběh, u 80 až 90 % věcí v mém obchodě ten příběh já znám.

Jak vás vůbec napadlo otevřít si takovýto obchod?
Nás to napadlo v průběhu toho podnikání. My jsme původně na tom Žižkově otevřeli výběrový second hand. Měli jsme takovou vizi, že budeme mít oblečení pro dámy ve zralém věku a že budeme vypouštět z toho našeho obchodu dámy a gentlemany do ulic. Naše představa byla taková, že budou chodit v sukních, kostýmcích, svetříčkách, kloboucích, a my budeme takto kultivovat Prahu. Nicméně sacond handů je dnes hodně, je v tom velká konkurence a postupem doby jsme zjistili, že lepší než sacond hand je tento vintage, který je v zahraničí velmi populární. V Berlíně, ve Francii, v Londýně a tady toho ještě toho tolik není, a proto jsme přešli na vintage.

as

Jak vy přicházíte k těm věcem? Lidé vás kontaktují, nebo máte nějaké tipy na osoby, které by mohli mít ve skříni nějaký takový poklad?
Díky tomu, že už se pomalu dostáváme do podvědomí lidí, tak nás sami kontaktují, nebo nám přímo donesou věci a darují nám je, či za menší finanční obnos věci odkoupíme. Vyhazovat takové poklady je veliká škoda, poněvadž dříve se oblečení šilo na míru a z kvalitních látek, což dnes už málokdy vidíme. Ta bezvadná krejčovská práce už dnes také tak není, jako tomu bylo dávněji, nebo je, ale také si za to hodně připlatíte.

sa

A co když má někdo nějaký ten nádherný kousek, který je trochu poškozen, je také možné vám jej nabídnout?
Hlavně a především nepoškozené. Dnes, kdy frčí seriál První republika, tak každý má představu, že musí chodit oblečen a la 30. léta, a přijdou sem zákazníci, myslí si, že se zde obléknou od hlavy až k patě v tomto stylu a diví se, že já tady z této doby mám především doplňky. Oblečení z této doby se málokdy dochová v té kvalitě, aby nebylo poškozené například od molů. Šaty z roku 1930 se sehnat sice dají, ale ta kvalita už není taková, jakou bychom si představovali. Když to jde opravit, tak to samozřejmě opravíme, a když se z toho dá udělat něco jiného, tak to předěláme.

Vy jste zmínila mimo rozhovor to, že té pánské vintage módy tady tolik není, jste tedy jediná, kdo se zaměřuje i na pány?
Jediná nejsem. Vím, že v ostatních obchodech občas mají také pánské oblečení, ale my se zaměřujeme na pány i z toho důvodu, že kolegyně Hanah je stylistka a umí pánům ten oděv „vystajlovat“ od hlavy až k patě. Do toho ještě šije, takže není problém ušít kapesníček do klopy, různé ozdoby, takže my dokážeme toho kluka, mladého muže, pána nastrojit a změnit mu nenásilnou formou ten šatník.

Máte zde v obchůdku nějaký svůj nejoblíbenější kousek, na který jste hrdá, že jej máte?
Momentálně jsou to tyto šaty na figuríně. Jsou asi z 60. let a jejich příběh je krásný. Dáma, která tyto šaty nosila, si je nechávala šít na míru, v té době se šilo na míru opravdu hodně. Byla to dáma, která měla za manžela pána, který v 60. a 70. letech pracoval jako kulturní atašé. Od této dámy jsme získali celkem hodně věcí a jsou to nádherné kousky, protože si věci nechávala šít buď tady v luxusních salonech, nebo v zahraničí, jelikož se svým manželem cestovali po světě.

sa

Když se podíváme na dnešní módu a vintage, co právě vám se třeba na té dnešní módě nelíbí?
Nedá se říct, že se mi nelíbí. Móda a ty styly se neustále vrací, tam není co dalšího vymýšlet. Já rada listuji těmi luxusními módními časopisy a baví mě porovnávat nové trendy, které jsou tam vyfocené, a vždy si říkám: „Jé, vždyť toto mám v obchodě, to jsou 50. léta atd.“ Chraň bůh, vůbec bych neřekla, že se mi dnešní móda nelíbí, nemám vůči tomu nic. Co se mi ale nelíbí a my majitelky vintage obchodů proti tomu bojujeme, je taková ta klasická šeď, ta stádnost, kdy je např. v módě fialová či péřové kabáty, a najednou v tom všichni vyrazí. Vintage je tu pro ty, co se chtějí lišit, co si dají tu práci a chodí po obchodech a vyzobávají takové ty nejlepší kousky. V tomhle když si nikam vyrazíte, tak jste originálně oblečená a nemáte šanci v tom na celém světě někoho potkat.

Více na: www.facebook.com/SCOROCOCO/photos_stream

Čtěte také:

   
22.10.2014 - Móda - autor: Markéta Škaldová

Komentáře:

 1. avatar
  [10] denkas [*]

  Nikdy sem po nikom cizím nic nenosila.Komu to nevadí,ať si to nosí,ale já neSml23 Ani moje děti nenosily po nikom oblečeníSml23 Nemám to ráda.

  superkarma: 0 22.10.2014, 17:46:27
 2. avatar
  [9] datura [*]

  Eva_Fl — #1mám stejný názor, staré šaty po bůkvíkom bych si na sebe neoblékla, takže obchody podobného typu ani nenavštěvuji Sml15

  superkarma: 0 22.10.2014, 14:21:59
 3. [8] knihovna [*]

  Koukla jsem se na fotky na jejich FB a jsou tam opravdu krásné kousky!

  superkarma: 0 22.10.2014, 08:58:48
 4. [7] free [*]

  O vintage jsme nic nevěděli a dcera se v létě parádila v šatech po babičce. Zepené, puntíkované s nabíranou sukní.

  superkarma: 0 22.10.2014, 08:55:01
 5. avatar
  [6] gerda [*]

  Rikina — #4ve vetešnictví je ale víc věcí ode všeho, tady jde o oděvy a doplňkySml58

  superkarma: 0 22.10.2014, 08:52:59
 6. avatar
  [5] misa.35 [*]

  Mě se to moc líbí , zejména proto, že při výletech s našim autoveteránem, má člověk možnost vyzkoušet jiný styl Sml67

  superkarma: 0 22.10.2014, 08:16:51
 7. [4] Rikina [*]

  Vintage obchod... neříkalo se tomu dřív vetešnictví? Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #6
  superkarma: 1 22.10.2014, 07:33:16
 8. [3] manislava [*]

  no pro me to neníSml23

  superkarma: 0 22.10.2014, 07:24:11
 9. avatar
  [2] gerda [*]

  Miluju staré věci. Co kus, to originál. Možná by si paní majitelka vybrala z věci zastlaných v gauči u maminky doma, opatruje ledacos. Zrovna včera jsem si říkala, jak mě současná móda, vystavená např. u nás v galerii, nebaví. Prošla jsem nabídku zboží v H@M a zjistila, že bych to nechtěla ani zadarmo. Fádní, nudné, vyblité barvy, uniformní oblečení. Móda ulice je dost chaotická a poskytuje dost námětů pro módní peklaSml52 Děkuju za zajímavý rozhovor.

  superkarma: 1 22.10.2014, 06:17:35
 10. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Prece se muzu lisit, aniz bych nosila stary hadry po nekom.... Sml28

  1. na komentář reaguje datura — #9
  superkarma: 4 22.10.2014, 04:24:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme