Ondřej Brzobohatý s klaviaturou plnou napínáčků, Robert Vano s fotoaparátem z žiletek, Petr Zuska nad trávníkem z hřebů... 12plus12, charitativní projekt Jitky Čvančarové, přináší pohled na svět očima lidí žijících s EB, tzv. nemocí motýlích křídel.

Dobročinný projekt organizovaný pro o. s. DebRA ČR 12 plus 12 pokračuje druhým ročníkem. Tentokrát přizvala autorka projektu herečka Jitka Čvančarová ke spolupráci kromě uznávané fotografky Lucie Robinson dvanáct významných mužů české kultury a sportu. Jiří Bartoška, Ondřej Brzobohatý, Marek Eben, Tomáš Klus, Lukáš Konečný, Jiří Korn, Milan Lasica, Libor Pešek, Bolek Polívka, Jan Potměšil, Robert Vano a Petr Zuska. Těchto dvanáct pánů je zachyceno s předměty, které k nim nějakým způsobem patří. Jsou to obyčejné věci, se kterými se denně setkávají, ale každý z nich v sobě nese bolestivý akcent. Symbol bolesti, kterou musí v běžném životě snášet lidé s nemocí motýlích křídel. Cílem projektu je upozornit na to, že mezi námi žijí lidé, kteří mají extrémně zranitelnou a křehkou kůži. Na té se i po sebemenším dotyku tvoří puchýře a oděrky. Protože jemnost a zranitelnost kůže lidí s EB připomíná křehkost motýlích křídel, vžilo se pro EB symbolické označení „nemoc motýlích křídel“.

Nemoc motýlích křídel se odborně nazývá epidermolysis bullosa (EB)., Jedná se o genetické onemocnění a v ČR o lidi s EB pečuje tým odborníků v tzv. EB Centru při FN Brno ve spolupráci s o.s. DebRA ČR.

„S občanským sdružením DebRA ČR, které jako jediné u nás pomáhá lidem s EB, organizujeme tento projekt již podruhé,“ říká herečka Jitka Čvančarová, patronka o.s. DebRA ČR a autorka celého projektu a dodává: „Loňský první ročník ovládly křehké ženy, letos jsme vybrali naopak silné muže. Ti jsou ale znázorněni v situacích, které mohou být bolestivé a zraňující pro každého. Chceme tak všem přiblížit, jak se ve světě asi cítí lidé s nemocí motýlích křídel.

Téma projektu je provázáno s informační kampaní, která je používána organizacemi DebRA na celém světě. V ČR tato kampaň začínala v Brně, v létě bude také v Praze a posléze v dalších městech po celé republice.

Fotografie budou k vidění v rámci výstavy, která poběží od 12. září do 31. října letošního roku na pražské Kampě, pak se přesune do Brna. Pro partnery projektu vznikne nástěnný kalendář. Volně prodejný bude diář na rok 2012, který také bude obsahovat všechny fotografie a ještě něco navíc. Výtěžek z prodeje diáře půjde na pomoc lidem, o které se sdružení stará.

Marek Eben

Reklama