„Jezte zdravě!“ křičí na nás snad ze všech stránek lifestylových časopisů, z řady televizních pořadů a čas od času i z hustě potištěných stránek takzvaných seriózních novin. Jíst zdravě je zkrátka in! Tak jako kdysi bylo in být štíhlá. Tedy ne že by dnes nepatřilo k bontonu nemít ani deko navíc, ale ti jen trochu příčetnější už dobře vědí, že mít o deko míň je taky nezdravé.

Nový strašák
Strašáky jménem anorexie a bulimie známe asi všichni. Ale nebyl by to člověk, aby ze všeho v podstatě dobře míněného nedokázal vytvořit posedlost. A tak vznikla nová porucha příjmu potravy, kterou její „objevitel“, doktor Steven Bratman, odborník na alternativní medicínu, nazval orthorexia nervosa, neboli orthorexie (v české literatuře také ortorexie), podle řeckých slůvek „orthos“ - správné, a „orexis“ - chuť.

Posedlost po zdraví
Ortorexie je tedy chorobné lpění na zdravém jídle. Onemocníte jí ve chvíli, kdy se vaše snaha nekonzumovat éčka, stravovat se biopotravinami a vůbec jíst zdravě a vyváženě a pouze kvalitní, geneticky nemodifikované potraviny, změní v posedlost.

Jste ortorektička? Udělejte si Bratmanův test!

  • Přemýšlíte více než 3 hodiny denně o tom, co jíte?
  • Vytváříte si jídelníček na několik dní dopředu?
  • Je pro vás nutriční hodnota jídla důležitější než chuť?
  • Máte pocit, že se stravujete lépe, ale kvalita vašeho života se nezlepšila, nebo se dokonce zhoršila?
  • Jste na sebe přísnější, co se jídla týče?
  • Zvýšila zdravá strava vaši sebeúctu?
  • Vzdala jste se svých oblíbených potravin, protože nebyly zdravé?
  • Komplikuje vám dieta stravování se mimo domov, s rodinou a s přáteli?
  • Máte pocit viny, když sníte něco nezdravého?
  • Těší vás jíst zdravě?

Pokud jste odpověděla ano na čtyři až pět odpovědí, měla byste možná trochu polevit v úsilí o zdravý život – alespoň na čas. Pokud jste odpověděla kladně na devět až deset otázek, měla byste se poradit s odborníkem – je možné, že trpíte ortorexií.

Začíná to nenápadně
Ortorektici a ortorektičky obvykle začínají chvályhodným předsevzetím změnit svůj životní styl a udělat něco pro sebe. Většinou začnou cvičit a pozvolna měnit svůj jídelníček. Jejich úsilí se však postupně stane samo o sobě cílem. Jsou ochotni udělat téměř cokoliv, aby měli své „zdravé“ potraviny. Cestují za nimi do vzdálených obchodů, místo jídla hltají tuny literatury o jídle, počítají nejen kalorie, ale i celkové složení potravin, bez tabulky éček neudělají ani krok a nesnědí nic, u čeho není přesně popsané složení a původ.

Stravovací paranoia
Tito lidé se vzhledem k potravinám chovají v podstatě paranoidně – nevěří ničemu „zcela neověřenému“ a často skončí u toho, že si potraviny začnou pěstovat sami. V důsledku odmítání všech „podezřelých“ potravin můžou trpět podvýživou, ale především je jejich fanatismus pozvolna vyčleňuje z běžné lidské společnosti. Radost nachází jen v diskusích s podobně postiženými, kdy hlavním tématem jsou, jak jinak, zdravé potraviny. Pokud náhodou poruší svůj „zdravý styl“ trpí výčitkami svědomí a pocity viny.

Líhnou se v Hollywoodu
Hotovou líhní ortorektiků je podle Bratmana Hollywood. Řada slavných hvězd se odmítá stravovat kdekoliv jinde než ve svých známých, ověřených a „zaručeně zdravých“ restauracích, vozí si sebou vlastní potraviny nebo si nechávají připravovat jídlo od firem specializujících se na zdravou výživu. Ortorexie má už i své první oběti – jejich příběhy uvádí Bratman na svých stránkách www.orthorexia.com a v knize Health Food Junkies.

Zdroj:  www.orthorexia.com,
Více o poruchách příjmu potravy: www.idealni.cz

Jíte a žijete zdravě? Je to pro vás důležité? Myslíte si, že ortorexie je skutečná porucha, nebo zase „Američani nevědí roupama co by“? Znáte nějakého ortorektika nebo ortorektičku? Slyšela jste už o této poruše?

Reklama