Jirka je od pohledu velmi hezký pětatřicátník. Ale byl by ještě hezčí, kdyby se trochu více usmál. Kdyby se vůbec více usmíval. Je totiž věčně zamračený a na svět se dívá pesimisticky. Jeho manželka Dajka ho miluje, ale moc legrace si s ním neužije.

Já už z něj nemůžu

Takový nebo podobný povzdech můžete slyšet z úst dvaatřicetileté Dajky, maminky dvou dětí, čím dál častěji.
Důvodem bezradnosti však není ani jeden z jejich synů, nýbrž jejich tatínek.
Byť nemá žádný důvod k rozmrzelosti, pořád je naštvaný a na svět se dívá pesimisticky. Už dopředu odhadne, že všechno bude špatně.

Přečtěte si také:

muž„Jirko, Lukášek dostal ve škole jedničku z matiky.“
„Ále, stejně mu ty dobré známky dlouho nevydrží.“

„Jirko, na Vánoce prý napadne sníh, to bude krásné.“
„Za chvilku roztaje a zas z toho bude jen břečka.“

„Jirko, přijede maminka a přiveze domácí kačenu, to si dáme.“
„Jestli ji nespálíš.“

„Jirko, večer dávají ten film, u kterého jsme se spolu v kině seznámili.“
„Stejně u něj zase usnu.“

„Jirko, nejeli bychom na Silvestra k sestře?“
„Prosim tě, co tam budeme dělat?“

NIC.

Dajka to nemá se svým mužem vůbec jednoduché. Je zaměstnaný, slušně vydělává, mají dva krásné, zdravé kluky, Dajka je milá už od pohledu, stará se o domácnost i o děti, nemají žádné dluhy, co jim ke spokojenému životu chybí?
Dajce Jirkův úsměv a Jirkovi hormon štěstí.

Jirka je muž, u kterého vidíte úsměv na tváři jednou, maximálně dvakrát do roka. A to jen zdvořilostní. Neumí se radovat z maličkostí, všechno už dopředu odsoudí.
Dajka se o tom bavila dokonce s psychologem, a ten jí řekl, že její muž za to možná ani nemůže, může mu totiž chybět v organismu dostatečné množství serotoninu, hormonu nervové tkáně, který vyvolává pocit štěstí. Lidově je mu dokonce přezdíváno hormon štěstí. Dá se to však léčit.

Když to Dajka svému muži oznámila, hned se rozčílil, co z něj dělá nějakého nemocného chudáka, že mu nic není, že je zdravý a šťastný.
Ale není. A pokud mu štěstí nepřináší ani rodinná pohoda a úspěch v práci, měl by se rozhodně léčit. Poněvadž tento stav se zhoršuje s přibývajícími roky a taky by se mohlo stát, že mu žena jednou uteče s někým usměvavým.

Reklama