Rodina

Jiřina & Miloš: Rodičům vykáme

Možná vám to přijde trochu staromilské, ale v domácnosti Jiřiny a Miloše se rodičům vyká. Vyslechněte si Jiřinin příběh, která byla zprvu tímto přístupem Milošovy rodiny šokována, ale nakonec vykání bezezbytku přijala.

fam

Jako ve starém filmu byste si asi připadaly, milé čtenářky, kdybyste navštívily domácnost Jiřiny a Miloše. Proč? V téhle rodině se rodičům vyká.

„Když jsem začala s Milošem chodit, docela mě šokovalo, že svým rodičům vyká, říkala jsem si, že je to divný, a chtěla dokonce vztah ukončit,“ vzpomíná paní Jiřina. Ale její vztah s Milošem se nakonec rozvíjel dál a vykrystalizoval v krásné manželství. Nahlédněme teď ale trochu pod pokličku, totiž do Jiřininy minulosti.

Jak Jiřina vyrůstala?

Jiřina je typické dítě z rozvedeného manželství. S otcem se nevídá od svých sedmnácti let a celou pubertu prožila v rodičovských hádkách. Vždycky byla hodně „oražená“, a tak všechny vztahy, které před Milošem měla, končily rozchodem poměrně záhy. „Nejdéle jsem byla s Petrem, ten mě dokonce představil doma. S Petrovými rodiči to bylo úplně jinak, hned jsme si začali všichni tykat...“

Ale vztah s Petrem se paní Jiřince rozpadl po dvou letech: „Hodně jsme se rozhádali. Všichni, Petrovi rodiče mi nejspíš dodnes nemohou přijít na jméno, že jsem jejich synáčka opustila,“ říká smutně. „Následovalo několik nijakých vztahů - všechny stejné, podle stejného mustru: Pár týdnů po parcích, jednou do kina a hup do postele. Hledala jsem něco jiného.“

Až potkala Miloše

„Miloš mě zaujal na první pohled,“ vzpomíná Jiřina, „byl vždy dokonale upravený, chodil v obleku, nikdy nepřišel pozdě na schůzku, choval se tak galantně...“ V Jiřině rostla zvědavost: „Chvílemi jsem se bála, že je Miloš zastydlý. Než mi dal první polibek - ne jen takovou letmou pusu - uplynul snad měsíc!“

Miloš ale nebyl zastydlý, byl zkrátka vychovávaný jinak.

Vážná známost

Jiřinka si zvykla, že je potřeba dát Milošovi čas. „Vlastně mě to dráždilo a líbilo se mi to - to věčné čekání, kdy už ten okamžik nastane.“ A stejně jako s první pusou si dal Miloš na čas i s prvním milováním a později i seznámením s jeho rodiči. „Vidím to jako dneska, chodili jsme spolu dva roky, když mi oznámil: Tak jsem řekl mamince a tatínkovi, že mám vážnou známost. Nic víc, nic míň. Po týdnu mě pak pozval na oběd k nim domů.“

Jaký byl pro Jiřinu šok, když zjistila, že Miloš rodičům vyká, to si asi dovedete představit: „V první chvíli jsem uvažovala nad tím, že tohle je svět, do kterého patřit nechci,“ směje se Jiřina, „ale namísto rozchodu, který jsem plánovala a už ho měla na jazyku, mně Miloš na oné schůzce řekl, že jsem na jeho rodiče moc zapůsobila. Zapůsobila! Na ty noblesní lidi, kteří se k sobě chovají s takovou úctou? Tohle jsem z domova neznala... najednou mi začalo všechno v hlavě šrotovat.“

Happy End

Mám rád šťastné konce a jsem rád, že v případě Jiřiny a Miloše se udál. „Ten zvláštní svět, který mi nejdřív připadal hrozně strojený, mě najednou začal přitahovat. Úplně jako magnet. Chvíle strávené s Milošovými rodiči byly vždycky... jak to jen říct... sváteční. A můj obdiv k nim se prohlubuje den co den, když si vzpomenu, jak na sebe štěkali naši.“

Jiřina s Milošem se vzali po pěti letech známosti, vychovávají spolu jednoho desetiletého chlapečka a jednu sedmiletou holčičku. „Dnes je pro mě přirozené, že mi naše děti vykají,“ uzavírá paní Jiřina.

Co si myslíte o vykání rodičům?

Kam dál?

   
01.03.2011 - Rodina - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [40] Astřička [*]

  Florencie — #31 To nebyl překlep. Byla jsem svědkem, kdy kamarádka na svou tchýni volala hej, hej.. nevěděla jak ji oslovit.

  superkarma: 0 02.03.2011, 19:30:49
 2. avatar
  [39] kobližka [*]

  risina — #38 Vykat rodičům partnera (či manžela) je samozřejmě jiná věc a docela v pořádku,ale svým vlastním rodičům?To fakt nevím....

  superkarma: 0 01.03.2011, 21:53:03
 3. avatar
  [38] risina [*]

  Ny vykání rodlčům partnera nevidím nic divného. Já rodičům mého manžela taky dlouho vykala - tchýně mi nabídla tykání 3 roky po svatbě, když jsme čeakal 2. dítě, a tchán skoro 12 let po svatbě, na křtinách třetího dítěte.

  A partneři mých děti mně a manželovi taky už léta vykají - chodí spolu od střední školy a přetrvalo to do dospělosti. Jestli se jednou vezmou (a vlastně i kdyby se nevzali, ale byli spolu třeba ještě za dalších 5 či 6 let), bude asi těžký si zykat na něco jinýho.

  1. na komentář reaguje kobližka — #39
  superkarma: 0 01.03.2011, 19:33:16
 4. [37] ovenka [*]

  Nemám nic proti vykání, líbí se mi to. Je to projev úcty.

  Znám spoustu svých vrstevníků (okolo 50), kteří svým rodičům vykají. Já sama vykala tatínkovi a moji starší sourozenci i mamince. U babiček, tet a strýců  to bylo samozřejmé. Neznamená to že bychom je měli méně rádi, možná naopak.

  Vykám i tchánovcům, přestože patnerky od vnuků jim už tykají..

  superkarma: 0 01.03.2011, 19:15:15
 5. avatar
  [36] kobližka [*]

  Můj tatínek vykal rodičům,ale to bylo před 70 lety.Vím to z vyprávění a líbilo se mi to.Jenže v dnešní době mi přijde trochu archaické vykat vlastním rodičům.Já mám se svými dcerami docela kamarádský vztah,za který jsem moc ráda.Jestli dneska někdo vyká rodičům,tak snad jen z nějaké recese.

  superkarma: 0 01.03.2011, 18:04:24
 6. avatar
  [35] Blueberry [*]

  Anai — #34 Anglicky mluvici lide nevedi co je vykani a tykani, takze nemuzeme rici, ze si vsichni tykame nebo vykame. Kdyz jsem chodila na kurzy spanelstiny nebo italstiny, ucitelky mely moc prace Kanadanum vysvetlit v jakem pripade se tyka a v jakem vyka. Mam moc rada mistni zvyk ze lide se oslovuji krestnim jmenem (v 95% okamzite od seznameni), kdyz me nekdo oslovi "Mrs. Andrews" tak se ohlizim kdeze je manzelova maminka.

  superkarma: 0 01.03.2011, 16:20:50
 7. [34] Anai [*]

  Allma — #33 A taky Jan Saudek vyká svým partnerkám. No, nevím, mně přišlo legrační, když jsme si se současným partnerem na jeho přání vykali až do chvíle, než jsme se sblížili i jinak, než duševně, to je dva týdny jakéhosi "chození" (znali jsme se předtím už déle). Já si to fakt představit nějak nedovedu. V tomhle s mi líbí angličtina, jelikož jí moc neumím, ač se učím asi 40 let, tak jsem tam ještě nezaznamenala rozdíl mezi vykáním a tykáním, říká se, že si tam lidé tykají, ale vždyť oni si přece naopak všichni vykají! Prý když někomu řeknu jménem křestním, tak automaticky tykám a když oslovím jako paní či pána toho a toho, tak vykám. Jak by se to řešilo v případě dětí??? Přece by své matce neříkaly třeba: Paní Nováková...? Sml30Sml57 Holky z angl. mluvících zemí, vysvětlete, prosím!

  1. na komentář reaguje Blueberry — #35
  superkarma: 0 01.03.2011, 15:15:11
 8. avatar
  [33] Allma [*]

  Znám holku stejně starou - mladouSml30 jak já a taky své matce vykáSml80

  vykání mezi manželi - Lucie Výborná si s manželem vykají a tuším i Kňažko s manželkou, prý je to mezi nimi úctaSml80

  1. na komentář reaguje Anai — #34
  superkarma: 0 01.03.2011, 13:48:13
 9. [32] Anai [*]

  Zírám.... já vykám jen své bezmála sto let staré nevlastní babičce, tedy babičce svých bratrů, která se ke mně moc babičkovsky nechovala, spíš s odstupem, ale to je jiná historka. Já jsem založena naprosto opačně a vykání mě vadí asi všude, ono to o úctě není. Přesvědčila jsem se o tom před téměř 20 lety, kdy jsem působila jako externí profesorka vaření na jedné soukromé hotelovce. Děti si mě vyžádali jako doprovod na třidenní školní výlet. Přijela jsem vystřídat jejich třídní a ta mi sdělila, že dětem (bylo jim 15, prvák), dovolila, aby jí tykali, že s nimi chodí do hospody, klidně jim dovolí pít alkohol a kouřit.... no, byla jsem v šoku, sodoma gomora, řekla jsem si, nicméně požádala mě, ať jedu ve stejném duchu a výsledek mě překvapil. Přestože jsem s dětmi večer pařila na diskotéce, bez výhrad mě poslouchaly a akceptovaly všechny mé příkazy. Takže to je někde jinde, ten respekt a úcta. Hrozně mě vadilo, když mi jedna dlouhodobá známost mého syna nedokázala tykat (byla zvyklá z rodiny, nedivím se, nová snacha mi tyká od začátku jen proto, že jsme se poznaly na bowlingu). Moje rodiče si tykají i s mým nynějším partnerem, který je ve věku jejich vnuků Sml30 My to tak doma prostě máme. Naposled vykala moje prababička ročník 1890 své mamince ročníku 1870, tedy myslím... zemřela v r. 1963 asi, tak to pamatuju.

  superkarma: 0 01.03.2011, 12:51:24
 10. avatar
  [31] Florencie [*]

  Astřička — #24 neoslování - povedený překlep Sml30

  1. na komentář reaguje Astřička — #40
  superkarma: 0 01.03.2011, 12:43:54

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Florencie [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #15 tchýně: no comment Sml28

  superkarma: 0 01.03.2011, 12:42:45
 2. avatar
  [29] Florencie [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #11 já vykání vidím jako tu hranici mezi osobním a neosobním. Nemám zájem si tykat se šéfem, protože prostě není můj přítel ani nechci aby byl a naopak tykám mamce, protože ji mám ráda.  A co se týče úcty, tu mám k oběma jmenovaným, ale ke každému jinou.

  superkarma: 2 01.03.2011, 12:41:03
 3. avatar
  [28] femme [*]

  navia — #18  však jo, já jsem psala o chování a na tom tykání/vykání nic nezmění Sml24

  superkarma: 0 01.03.2011, 11:46:48
 4. avatar
  [27] Suzanne [*]

  Vy jste blbej dokážu vyslovit úplně stejně jako ty jsi blbejSml24Sml30

  superkarma: 0 01.03.2011, 11:23:47
 5. avatar
  [26] SNÍŽEK [*]

  v dnešní době už je to divné vykat,to jsem slyšela jen Ukrajinku vykat matce.Sml80

  superkarma: 0 01.03.2011, 11:21:56
 6. avatar
  [25] navia [*]

  Astřička — #24 Já zas řeším něco trochu opačného. Můj syn (19) už něco přes rok chodí s holčinou z vesnice, ze které já pocházím. Tj. její otec je můj dlouhodobý známý, prostě jsme skoro stejně staří, vyrůstali jsme na vesnici. Kamarád to není, tolik společného toho zase nemáme. Slečně je 17. Nedávno ze syna vylezlo, že mu nabídl tykání. Nechápu, nevím proč by si měl tykat s tátou své holky. Já slečně tykání nabízet nemíním, je to moc hodná holka, nic proti ní nemám, ale přijde mi to nepatřičné... Spíš mám pocit, že to známý s tím kamarádíčkováním přehání.. a nevím, jestli až se potkámu mu to mám říkat, nebo jestli si mám říct, že jaký si to udělá, takový to má...

  superkarma: 0 01.03.2011, 11:19:20
 7. [24] Astřička [*]

  Přijde mi to vykání na dnešní dobu nepatřičné. Myslím vykání svým rodičům. Dřív to tak asi bylo, ale v dnešní době? Já vykala pouze svojí prababičce, mě bylo 10let, jí 90let. Jinak tchánovcům tykám, nabídli mi to na naší svatbě a moji rodiče zase mému manželovi, právě aby jsme se vyhli neoslování a trapnostem. 

  1. na komentář reaguje navia — #25
  2. na komentář reaguje Florencie — #31
  superkarma: 0 01.03.2011, 10:43:08
 8. avatar
  [23] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  navia — #22do tří let ano, pak jsem po něm tesknila do 17ti, po deseti měsících v jeho domácnosti jsem hrubě vystřízlivěla z touhy po "tatínkovi", za dalších 17 let už pak při jediné hodině setkání ze mne vyprchaly poslední zbytky všeho a nikdy ho už nechci vidět. Trvalo to strašlivě dlouho a bolelo to jako Sml21... Stačilo, už nechciSml24

  superkarma: 0 01.03.2011, 10:29:58
 9. avatar
  [22] navia [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #21 takže to máš stejně..a z názvu biootec to na mě působí, že jsi s ním nevyrůstala.. pak to je asi pochopitelné.

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #23
  superkarma: 0 01.03.2011, 10:26:52
 10. avatar
  [21] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  navia — #18mám to opačně, matce tykám, biootci vykám. Neřeším to, neměním to.

  1. na komentář reaguje navia — #22
  superkarma: 0 01.03.2011, 10:15:57
 11. avatar
  [20] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  navia — #17Sml30jj, přesně proto jsem ráda...že jí tykat nemusím a opravdu nebudu a ani si to nechci milostivě zasluhovatSml57

  superkarma: 0 01.03.2011, 10:14:38
 12. avatar
  [19] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  femme — #16to se přece nevylučuje)Sml58

  Jen jsem napsala, že se to v naší rodině vysvětlovalo a používalo takto...

  superkarma: 0 01.03.2011, 10:13:25
 13. avatar
  [18] navia [*]

  femme — #16 však jo, není to o vykání/tykání, ale o chování. Je fakt že vykání tě k slušnému chování trochu víc vede, ale není to jen tím.

  Taky jsem zažila, že paní své mamince tykala a otci vykala..to mi přišlo ještě zvláštnější, ale mohlo to být tím, že to otec vyžadoval a maminka ne. (paní je přes 60)

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #21
  2. na komentář reaguje femme — #28
  superkarma: 0 01.03.2011, 10:02:34
 14. avatar
  [17] navia [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #15 Tak mě někdo říct, že mu budu moct tykat až si to "zasloužím" tak to bych mu vykala už navždy.

  Jedna kamarádka strašně obrečela, když se mi narodil syn, že jsme mu nedali jméno po otci. Nedali jsme ho záměrně, protože se stejně jmenoval manžel, jeho otec, můj otec, můj brácha... takže by to bylo jako v Bohnicích. Ona byla v naprosto stejné situaci a její tchán jí řekl, že "jestli to bude kluk a nebude se jmenovat.... tak už k nám nemusíte jezdit"- tak tam by mě taky už nikdo neviděl. Něco jiného je, kdybych to jméno chtěla.

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #20
  superkarma: 0 01.03.2011, 10:00:26
 15. avatar
  [16] femme [*]

  Quentinová z Montargis (Kentánová) — #11  slušná jsem ke svým starším příbuzným, i když jim tykám Sml24 Sml58

  1. na komentář reaguje navia — #18
  2. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #19
  superkarma: 0 01.03.2011, 09:59:42
 16. avatar
  [15] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  navia — #14Sml79mně současná tchýně několikrát při různých akcích významně slibovala..že až tohle a tamto...tak jí budu smět tykat...nestála jsem o to a nestojímSml80 Nejprve až si prý vemu jejího syna a udělám z něj pořádného člověkaSml28Sml30... Nic se nedělo. Pak až porodím já syna... Narodila se nám dcera, tchýně vyčítavě --no--čekala jsem kluka, vnučky už mám od  prvorození dcery...Pak až dceři bude rok, nic. Pak až tchán bude mít 60tku, nic, pak ona 60tku nic...Sml30 Tak se asi nedočkám a jsem za to moc rádaSml57

  1. na komentář reaguje navia — #17
  2. na komentář reaguje Florencie — #30
  superkarma: 0 01.03.2011, 09:21:39
 17. avatar
  [14] navia [*]

  Moje mamka vykala své mamince.. byla z 5 dětí a vykali jí všichni. Samozřejmě i otci, ale dědu já už jsem nezažila. Z toho důvodu babičce pochopitelně vykali i snacha a zeťové no a od nich jsme to odposlouchali my, takže oslovení "dobrý den babičko, jak se vám daří..." mi přišlo úplně normální. Já druhou babičku neměla a vždycky mi bylo divné, že bratránci a sestřenky svým "druhým babičkám" tykají. Rodičům jsme v mé generaci tykali už všichni.

  Tchán a tchyně mi nabídli tykání... a po delším váhání jsem to přijala a zvykla jsem si, i když moje máti nemohla pochopit, jak jim můžu tykat. Nakonec (hlavně asi proto) nabídla tykání i mému muži.

  Dnes bych byla bývala radši, kdybych jim nikdy tykat nezačala. Po rozvodu jsem jim tykat už nechtěla... a extchyně se to nějak dotýkalo, vyžaduje, abych jí tykala, ale nejde mi to z pusy. "Mami" už jí říkat nemůžu, babi jsem jí neříkala nikdy, to nechtěla a jménem bych to zase nezkousla já.

  Naštěstí se potkáme maximálně na ulici, takže ze sebe vymáčnu nějaký neurčitý pozdrav a je to.

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #15
  superkarma: 0 01.03.2011, 09:14:36
 18. avatar
  [13] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  Altamora — #12Sml57 Mně se to moc líbí ve francouzských filmech...obzvlášť se to řeší v rásném filmu Tetovaný s L. de Funesem a J.Gabenem... Funes tam má potrhlou manželku, ta se stále řehtá, nesměje, řehtá...a dělá mu hanbu před obchodníky...Doma jí vysvětluje, jak je důůůležité v domě, kde je takové niveau, jako u nich, že už si nebudou tykat, ale vykat... Jeho paní na něj kouká, jak když jí nadloube a ve vteřině se zas začne nehorázně řehtatSml30

  superkarma: 0 01.03.2011, 09:11:19
 19. avatar
  [12] Altamora [*]

  Znala jsem muže, který si vykal se svojí ženou. Nebyl to stařík, je jen o pár let starší než já. Tenkrát mi to připadalo zvláštní, dnes si myslím, že to někdy může být výhoda. Třeba při hádkách se asi hůř sprostě nadává někomu, komu vykáme Sml80

  1. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #13
  superkarma: 0 01.03.2011, 09:01:16
 20. avatar
  [11] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  femme — #7 Florencie — #8 my jsme to nebrali nikdy jako neosobní, ale jako slušné k těm starším v rodině, pravda je, jak píši dole, že s tykáním starším osobám mám obrovský vnitřní problém, připadá mi to "hrubé"...ale je to jen výchovouSml80

  1. na komentář reaguje femme — #16
  2. na komentář reaguje Florencie — #29
  superkarma: 0 01.03.2011, 08:58:41
 21. avatar
  [10] Quentinová z Montargis (Kentánová) [*]

  V naší rodině se zcela samozřejmě vykalo babičce a dědovi a prababičce, tety a strejdy oslovujeme nagynéni a nagybácsi plus jménem a také vykáme. Vyrostla jsem v tom a nepřipadá mi to divné, divné mi připadá tykat "starším příbuzným" , bereme to celkem normálně, jsme tak naučení, děti mojí generace - jsme ročníky 68, 71,73...už jen tykají, jak nám rodičům, tak tetám apod.

   Tchánovi tykám, ale dlouho mi to nešlo, tchýni vykám a oslovuji ji paní a příjmením, na její přání. Když mi někdo starší nabízí tykání, mám s tím velký problémSml80

  superkarma: 0 01.03.2011, 08:56:20
 22. avatar
  [9] femme [*]

  Florencie — #8  přesně tak Sml22

  superkarma: 0 01.03.2011, 08:45:27
 23. avatar
  [8] Florencie [*]

  femme — #7 Sml22 přijde mi to hrozně neosobní.

  1. na komentář reaguje femme — #9
  2. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #11
  superkarma: 0 01.03.2011, 08:41:34
 24. avatar
  [7] femme [*]

  vykání v tak blízkém rodinném kruhu se mi zdá divné Sml80 

  1. na komentář reaguje Florencie — #8
  2. na komentář reaguje Quentinová z Montargis (Kentánová) — #11
  superkarma: 0 01.03.2011, 08:36:56
 25. avatar
  [6] peetrax [*]

  Mamka i taťka shodou okolností oba svým rodičům (a samozřejmě rodičům toho druhého, když žili) vykali. Jsou ročníky 1955 a 1960, jejich vrstevníci téměř všichni svým rodičům tykají.

  superkarma: 0 01.03.2011, 08:19:17
 26. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Moje maminka svým rodičům vykala asi do 10ti let a každý večer musela tatínkovi políbit ruku za to, že vydělával peníze, za které se koupilo jídlo, které mohla jíst. Připadalo mi to divné a staromilské.

  Ale třeba rodičům mého ex jsem vždy vykala a vykám a to mi připadá normální. Sml80

  superkarma: 0 01.03.2011, 08:02:33
 27. avatar
  [4] Heather [*]

  Přijde mi to divný. Nepozastavuji se nad tím, pokud by vykání vyžadovala tchýně a tchán. (i když my si tykáme)

  Ale u vlastních rodičů? I kdyby to provozoval můj manžel (stejně jako manžel paní Jiřiny), určitě bych to nezaváděla doma u svých dětí Sml80

  superkarma: 0 01.03.2011, 07:59:49
 28. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Tykání/vykání je jen o zvyku. Když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že vykání nevyjadřuje  míru úcty právě tak jako tykání nevyjadřuje vždy bližší vztah.

  Příklad: "Vy krááávo nebeská."Sml30

  superkarma: 0 01.03.2011, 07:03:16
 29. avatar
  [2] Lucimo [*]

  Určitě je tykání/vykání jen o zvyku, ale nějak si nedovedu představit, že bych právě teď svého dvouletého chlapečka učila, že mě má oslovovat maminko VY...Sml15

  superkarma: 0 01.03.2011, 06:47:31
 30. [1] mzdovka [*]

  nevím nějak mi to přijde nepřirozené, já svým rodičům tykám zrovna tak jsem to navrhla i svým snachám prostě mi to přijde přátelštější

  superkarma: 0 01.03.2011, 06:29:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme