.

Jiřina: „Manželovo nadšení z rodičovství opadlo krátce po porodu. O syna nejeví zájem!“

Rodina

Jiřina: „Manželovo nadšení z rodičovství opadlo krátce po porodu. O syna nejeví zájem!“

Těšení se na vytoužené miminko někdy vystřídá zklamání. Maminky si totiž nezřídka vysní, jak jim budou jejich partneři v péči o potomka po ruce, ale realita bývá jiná. Jiřina (29) je ve stejné situaci. Má pocit, že je na všechno sama, a tak u nich hádka střídá hádku.

„Když budu upřímná, jsem z Milanova chování děsně naštvaná. Dítě jsme chtěli oba a on sliboval, jak mi bude pomáhat. Jenže teď? Mám pocit, že by nejraději zůstával v práci. A jak má chvilku, hned běží za kamarády na fotbal. Jenže ono by nebylo nic moc platné, ani kdyby tu zůstal. Vůbec se totiž k malému nemá. Občas si ho sice pochová, ale jakmile začne Davídek řvát, hned mi ho vrazí zpátky do náručí. Marně mu vysvětluji, že si na něj taky musí zvyknout,“ líčí maminka tříměsíčního chlapečka své trápení. Vadí jí i to, že svému muži musí o všechno říkat.

ignorant

„Stává se úplně běžně, že Davídkovi třeba vypadne dudlík a on začne plakat. Jenže s Milanem to nic neudělá! V klidu si dál čte časopis a nehne ani brvou. Musím na něj z kuchyně zavolat, jestli by se na něj nešel podívat a utišil ho. Většinou se s nechutí zvedne a jen otráveně odpoví, že on stejně nepozná, co malý chce. A já snad ano? Taky většinou nevím, proč pláče. A tak zkouším všechno možné. Vrátit dudlík, kouknout, jestli nemá mokrou plenku, pohoupat ho… to všechno by ale zvládl sám, kdyby chtěl! A říkám mu to pořád. Jenže já mám celkově pocit, že je z mimča zklamaný, představoval si to možná jinak. Jak jinak si vysvětlit, že byl natěšený a teď tohle?“ ptá se Jiřina.

Co na to odborník?

Na názor jsme se zeptali psycholožky a terapeutky Mileny Novákové z milaterapie.cz.

milenaPokud má žena pocit, že je muž zklamaný nebo cokoli jiného, dává smysl se ho zeptat, mluvit s ním o tom a zjistit, jak to skutečně vidí, jak se cítí a podobně. Jiřinin pocit totiž může reflektovat zcela jinou životní zkušenost, než má její muž a může být tak trochu zavádějící.

Pokud muž skutečně zklamání pociťuje, pak stojí za to položit si otázku, jaká byla jeho očekávání. Nerealistická očekávání jsou totiž častou příčinou pocitu zklamání. Řekla bych, že v dnešní době už je celkem norma, že se muži podílejí na péči i o velmi malé dítě. A mají radost i z takového kontaktu, kterého je novorozenec schopný.

Nicméně někteří muži mohou být stále ještě ovlivněni stereotypem, že péče o miminko je ženská záležitost, že muž pro něco takového není vybaven. Jistě, může to být i tak, že muž nemá prostě k pečování blízko a malého dítěte se spíš bojí, třeba aby mu neublížil. Stejně jako některé ženy na to prostě „nemají buňky“. Za partnerovým přístupem však může být i něco zcela jiného. Například zklamání z nového nastavení ve vztahu, z nedostatku pozornosti pro sebe a tak dále.

Čtěte také:

   
29.10.2015 - Příběhy - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [12] Keltka [*]

  Příčina může být i jinde-sex, nedostatek spánku, změna vztahu (dítě v každém případě vztah dostane na jinou "úroveň" a je třeba si zvyknout). Také si myslím, že jeho představy byly jiné, než je realita. Mít dítě je obrovská zodpovědnost. Také záleží na věku muže-jestli je mladý a byl zvyklý, že se ostatní spíše starali o něho...Nelíbí se mi, že pisatelka uvádí, že se muž raději zdrží v práci nebo jde na fotbal. Pokud má rodinu, měl by se více zapojit alespoň do jiných prací, které by mu nevadily-například do pomoci s úklidem nebo s mytím nádobí, a tak dále. Měl by doma pomáhat, aby vše neleželo na ženě. Jinak se pak stane, že si oba budou vyčítat, co kdo doma dělá a co ne.

  superkarma: 0 31.10.2015, 01:57:11
 2. avatar
  [11] bonda [*]

  Taky u nás bylo nejdřív nadšení, a pak se z něho stal hypochondr, abych o něj pečovala.Prostě sobci nesnesou, že se pečuje o někoho jiného, i když je to jeho vlastní potomek.

  superkarma: 1 31.10.2015, 00:42:19
 3. avatar
  [10] kareta [*]

  Mne to taky nebaviloSml80. nejraději bych strávila ten věk se sluchátkama na uších, dětský pláč a jekot a řičení mne vytáčí dodnes. Stašněj zvuk...můj otec měl pochopení a pořídil mi bezdrátová sluchátka, aby mne nejebloSml52

  superkarma: 1 30.10.2015, 14:06:44
 4. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  On třeba není chladný. Je dost možné, že ona je afektovaná

  superkarma: 1 29.10.2015, 15:08:19
 5. avatar
  [8] enka1 [*]

  Rikina — #4 Sml22

  superkarma: 0 29.10.2015, 13:34:18
 6. [7] patricia077 [*]

  Asi je to hodně individuální, můj partner byl u porodu a nebál se vzít naši dceru hned v porodnici, to já byla opatrnější, musím se přiznat teda...a hodně mi pomáhal..teď podruhé doufám, že to bude zase tak :-)

  superkarma: 0 29.10.2015, 12:32:19
 7. [6] Bébina [*]

  Některé chlapy prostě malá mimina neberou, i když jsou jejich vlastní. Zajímat je zčnou až tak kolem tří let věku, až se s nimi dá mluvit. Mám doma to samé a někdy si dělám srandu, že položit vedle něj někdo mimino, tak ho nechá zemřít. Prostě to není pečovací typ. Však kolik otců pečuje o potomky ve zvířecí říši?

  superkarma: 1 29.10.2015, 11:59:21
 8. [5] bobani [*]

  stejně si myslím , že to musí být debil

  superkarma: 0 29.10.2015, 11:51:01
 9. [4] Rikina [*]

  Tak jestli paní "mu to říká pořád" - a taky mu pokaždé rovnou hned i vynadá, že to dělá špatně - tak se vůbec nedivím, že dává od dítěte ruce pryč. Sml80 Ono skutečně malé mimino nijak zábavné není a je potřeba vydržet, než začne trošku reagovat na okolí. Vždyť ten chlap může pomáhat jinak - v domácnosti je plno práce, kterou může udělat, aniž by se přímo zabýval například přebalováním mimina, a paní by to taky pomohlo. A za druhé - on každý není svým založením "ňuňací" typ a ubrečené mimino ho nerozněžňuje. Ale to vůbec neznamená, že by nemohl být v budoucnu bezvadným tátou. Sml80

  1. na komentář reaguje enka1 — #8
  superkarma: 3 29.10.2015, 10:24:24
 10. avatar
  [3] misa.35 [*]

  gerda — #1 Přesně, z rodiny mám zkušenosti, že chlapi prostě neví, jak se k miminu chovat a začne je hodně zajímat až kolem 2 let, když už mají "diskutéra". Já bych nepanikařila, hlavně ať je maminka v klidu Sml9

  superkarma: 3 29.10.2015, 08:22:15
 11. avatar
  [2] okolinka [*]

  A co je nechat chvilku samotné a dojít si třeba něco zařídit na poštu nebo něco rychle nakoupit. Aby se musel postarat a zároveň neměl pocit že je při péči o syna pod dohledem.

  superkarma: 4 29.10.2015, 07:39:54
 12. avatar
  [1] gerda [*]

  Tříměsíčního miminka se někteří mužští prostě bojí. Je pro ně maličké, bojí se, že ho špatně a nešikovně chytnou, že mu ublíží. Možná i to je ten důvod. A s tak malinkým děťátkem moc srandy není, papá, čurá, kaká, blinká... chlapi potřebují partnera. Je možné, že až trošku povyroste a bude reagovat jinak než pláčem, se situace spraví.Sml16 Možná by měla stěžující si maminka přestat manželovi vyčítat, zatnout zuby a dělat jakoby nic. Pak uvidí, čím jí doma vypomůže na oplátku on.

  1. na komentář reaguje misa.35 — #3
  superkarma: 3 29.10.2015, 07:04:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme