Po promítání prvního dílu nového detektivního seriálu České televize „Ach, ty vraždy!“ se redaktor Jakub Kočí setkal s herečkou Jiřinou Bohdalovou. Povídali si nejen o tomto seriálu, řeč přišla například na „přežití podzimu“.

jirinaJestli existuje něco jako „České hvězdné nebe“, tak herečka Jiřina Bohdalová do něj patří. Proto si myslím, že ji není třeba obšírně představovat, jde o umělkyni, která se na televizní, filmové i divadelní scéně pohybuje prakticky celý svůj život. Díky jejímu talentu vytváří vždy výrazné role a režiséři ji většinou obsazují do ústředních postav.

Seriál „Ach, ty vraždy!“, nový detektivní seriál České televize, na jehož promítání jsem se s Jiřinou Bohdalovou setkal, napsal Zdeněk Zelenka Jiřině Bohdalové, jak sám řekl, na míru. Chtěl využít její neuvěřitelného hereckého rejstříku, a proto ji postavil v každém díle do jiné polohy. Jak se s tím Jiřina Bohdalová popasovala? Nejen o tom byl náš rozhovor...

Režisér Zdeněk Zelenka hovořil o tom, že každý z dílů seriálu je točený jinak, jeden jako tragikomedie, další díl je zase situační... pocítí to i herec, nebo se to na váš výkon nijak neodráží?
To je režijní záležitost a samozřejmě záležitost scénáře. Konkrétně moje postava prochází všemi díly stále jako babička, která má různé převleky. Musela jsem se nejprve vžít do role babičky, a naopak mi přišlo hezké, že je to pokaždé jiné a musím se do role znovu vžívat. Je to trochu předznamenané tím, že je ochotnice, tedy to není samoúčelné - je ochotnice, a proto umí zahrát různé figury.

Která z jejích poloh vám seděla nejvíce?
Nepreferuju jednu nebo druhou. V prvním díle si hraje na bezdomovkyni, to jste ostatně viděl, a ta mě moc bavila. Člověk nemusí dávat pozor, jestli je napudrovaný, nebo ne, jestli mu to sluší, nebo ne... Ale bavily mě všechny figury, které postupně babička ztvárňuje. Až to uvidíte, pochopíte, že mě to muselo bavit; tohle je sen všech hereček.

Jaký je to pocit hrát herce? Říkala jste, že vaše postava je ochotnice...
Nad tímhle vůbec nepřemýšlím, jde mi vždycky o hereckou pravdu. Jakmile ji nemáte, tak se to na plátně ukáže, kamera vás odhalí.

Se Zdeňkem Zelenkou spolupracujete už více než dvacet let, dokáže vás něčím jako režisér překvapit?
Režisér Zelenka mě pravidelně překvapuje svými dobrými nápady. Jeho fantazie je totiž téměř bezbřehá. Tyto detektivky vymyslel pro mě a já to beru jako odměnu za celoživotní snažení. Se Zdeňkem na sebe takzvaně „slyšíme“, někdy na sebe i zvýšíme z jedné či druhé strany hlas (já totiž mluvím hodně hlasitě), ale to je výjimečné, protože on je poctivý a zapálený kumštýř, a těch já si odjakživa vážila.

Jak se vám spolupracuje s mladými herci, třeba s vaším seriálovým vnukem hercem Václavem Jílkem?
Tady si nemůžu stěžovat. Byla jsem na castingu a vybrala jsem si zcela neznámého mladého herce tak trochu sama. Samozřejmě jsme se radili s režisérem. A vybrala jsem si dobře. Vašek je vnímavý, chytrý kluk a navíc má v sobě pokoru. Ještě o něm uslyšíme.

Jaký je vlastně váš vztah k detektivkám?
Kdybych měla víc času, jakože nemám, protože čas mi v mém věku „pádí jako jelen“, sahala bych po detektivkách dnes a denně. Mám ten žánr ráda. Ráda se straším, ráda se bojím, ráda odhaluji pachatele. Čím je to těžší, tím jsem radši. Až se občas bojím ve sklepě...

Je podzim, máte nějaký recept na spokojený podzimní život?
Jo tak podzim - tedy takovýhle podzim! Na ten žádný recept nemám, jsem z něj otrávená. Honem pryč z něj! Nejsem nemocná, nemám chřipku, ale nejsem ani zdravá, cítím se tak někde mezi, nemohu ani ležet, ani být aktivní... Takže recept vážně nemám, kdybyste ho zjistil, řekněte mi.

Reklama