.

Jiří Strach o filmu Anděl Páně 2: Klasická pohádka by se měla vždy odehrávat v malebném prostředí bez technických vymožeností

Bulvár

Jiří Strach o filmu Anděl Páně 2: Klasická pohádka by se měla vždy odehrávat v malebném prostředí bez technických vymožeností

S režisérem Jiřím Strachem jsme se sešli pár dní před premiérou jeho nového filmu Anděl Páně 2 ve filmovém klubu MAT. Byla radost vnímat jeho nadšení pro práci, kterou tak dobře dělá, a zároveň upřímnost a skromnost, jež pramení z jeho víry. Vše je tak, jak má být. Že by to měl tam nahoře opravdu tak „dobrý“, jak sám o sobě říká?

Dlouho očekávané pokračování úspěšné pohádky Anděl Páně je konečně tady. Mluví se o něm hodně. A bylo o něm napsáno již mnoho. Nicméně snad jsem díky své cestovatelské vášni objevila skulinku, resp. téma, na které ještě v médiích nic neproběhlo.

Kde všude se natáčel Anděl Páně 2? Která místa naší krásné země tam uvidíme? Režisér Jiří Strach detailně vyprávěl o všech filmových lokacích a podmínkách, které tam měl. Bylo to milé  povídání. A na závěr přišlo ještě jedno příjemné zjištění. Shodli jsme se totiž v tom, že sdílíme stejný pohled na život a světové dění.

Jiří Strach, foto: FALCON

foto: Marlene Film Production a Česká televize

Jiří, prozraďte nám, kde všude jste Anděla natáčeli. Ráda při svých cestovatelských toulkách navštěvuji filmová místa. Z jedničky si jasně pamatuji úžasný Kašperk a Šumavu jako takovou. Na co se můžeme těšit ve dvojce?
Ledeč nad Sázavou, Český Krumlov a Dolní Beřkovice – tyhle tři pilíře mi vytvořily základ filmu. Ale až se na to budete dívat, tak budete mít pocit, že je to jedno městečko. To jsou ty filmařské „tríčky“ (úsměv).

Pojďme se prosím podívat na ta jednotlivá místa blíž, kdyby se chtěly čtenářky Žena-in.cz rozjet stejně jako já po stopách Anděla Páně…
První zmíním Ledeč nad Sázavou. Krásný hrad, který si pan kastelán postupně dává do kupy. Já jsem tam točil už pohádku Šťastný smolař. Ale to ten hrad byl ještě dost poničený. A bylo to tak vlastně správně, protože přesně tak to mělo v té dané pohádce vypadat. Když jsem přijel točit Anděla Páně 2, tak to horní nádvoří bylo už opravené, což mi opět vyhovovalo, neboť právě to nádvoří mi zahrálo náměstí městečka, kde se děj Anděla odehrává.

Pak jsme hodně točili ještě na dolním nádvoří stejného hradu. Tam má Bolek Polívka, záporná postava pohádky, svůj krejčovský salón.  Nicméně jsme potřebovali také interiér té dílny - a ten vytvořily nakonec Dolní Beřkovice. Široký vstupní průjezd - a sami jsme žasli, jak jsou zdejší průhledy ven v obloucích opravdu moc podobné právě již zmíněné Ledči nad Sázavou. Vše do sebe zapadlo.

Anděl páně 2

foto: Marlene Film Production a Česká televize

A do toho já si vymyslel Český Krumlov. A bál jsem se to nejdřív produkci vůbec říct, protože český film nemá hollywoodské peníze. Dělat film v Českém Krumlově - to je podobné jako točit na Malé Straně. Tahle místa patří cizincům. Ale…

Přijeli jsme se tam jen se tak podívat a tam na nás čekal starosta Dalibor Carda, bývalý učitel, jenž dělá dobrovolnou horskou službu. Skvělej chlap. A navíc má rád jedničku Anděla Páně.

A kdo nemá, že…
(úsměv) Najednou tam zavládla velká přízeň, fandění a pomoc. Asi proto, že Český Krumlov už dlouho nebyl v žádné české pohádce, jedou tam poslední dobou jen zahraniční věci. Takže to město nám vyšlo celé vstříc, včetně pana faráře Píchy, protože jsme točili i v místním kostele.

V životě jsem nezažil takovou oporu – a nejenom od statutárních orgánů, ale také od obyčejných lidí, kteří tam žijí. Anděl Páně 2 je totiž mikulášská pohádka, takže se točilo hlavně v noci, aby to bylo za tmy. Bál jsem se, že až vytáhneme ty lampy a budeme svítit místním lidem do oken, že na nás budou lejt nočníky (smích) a studenou vodu. Ale ne! Ty lidi tam byli fantastický. A proto na Krumlov do smrti nezapomenu.

Český Krumlov jako takový ovšem nezastavíte, takže nám do toho chodily ty čínské výpravy, fotily si Trojana s Dvořákem na mobily a zřejmě si myslely, že svět se už skutečně zbláznil.

Anděl páně 2

foto: Pavla Černá, Marlene Film Production a Česká televize

To věřím. V prvním díle hrála důležitou roli také Šumava a její čarovně zasněžené pláně.
Moje oblíbená Šumava samozřejmě nechybí ani tady. Ale vzpomínáte,  jaká byla naposledy zima? Málem se chodilo v tričku a my se do toho rozhodli jet natáčet zimní Šumavu. Ale já to mám nahoře fakt dobrý… (lišácký úsměv)

Jeli jsme to tam jen tak risknout. Já se párkrát pomodlil. A jak jsme přijeli na Šumavu, tak ve čtyři ráno to začalo padat. Pak se objevila mrznoucí mlha, která na stromech vytvoří to kouzlo české zimy. Někdo by řekl, že jen náhoda. Ale když jsem odpoledne řekl, že děkuju, že to máme natočený, tak začala obleva …

Někdo může říkat, že Strach má zkrátka kliku. Ale podle mě to byla prostě vyřízená objednávka. Jak se píše v Písmu svatém: „Proste a bude vám dáno.“ Já bych si samozřejmě se štábem tak velkou plochu zasněžit neuměl, to dokážeme tak ty dvě ulice v Krumlově, ale celou Šumavu… Pánbůh nade mnou opět držel ochrannou ruku jako v té jedničce.

Anděl páně 2

foto: archiv Jiřího Stracha

To ano. A zbývá nám ještě jedno místo. To ovšem asi do svých cestovatelských plánů jen tak nedáme…
Ano, pak jsme totiž točili v nebi… Tam se točí hezky. Tam je sranda. Nebe nám ovšem suploval ateliér České televize (smích).

Kdo vlastně vybírá ty konkrétní reálné filmové lokality? Jsou opravdu kouzelné…
Už řadu let spolupracuji s architektem. Jmenuje David Voborský a ten má výborného asistenta Dana Tůmu. Ale do toho výtvarného pojetí nemluvím jen já jako režisér, ale také kostýmní výtvarnice Katarína Hollá. Na začátku Anděla dvojky jsme si řekli, jak chceme, aby ten film výtvarně působil. Věděli jsme, že se pohybujeme kolem roku 1848. Že je mikulášský večer. A já chtěl hlavně dodržet tu dobu před parním stojem, protože osobně si myslím, že vynalezením parního stroje končí pohádka a začíná moderní svět. A podle mě se v moderním světě žádná pohádka odehrávat nemůže.

To máte pravdu, tak vypadá i moje představa pohádkového světa. Jen jsem to neuměla takto přesně datovat…
Pamatuji si, že už v dětství mě štvalo, když v pohádce jel princ automobilem. I když to auto bylo staré, tak už to nemělo to kouzlo. Princ má jet na koni. A princezna nemá mít mobil (smích). To jsou pravidla klasické pohádky.

Ale ještě k té atmosféře filmu. Odmala mám strašně rád obrazy, které maloval Jakub Schikaneder. Až budu jednou bohatý, tak si třeba od něho něco koupím. Prozatím jsem chtěl, aby se přesně v té atmosféře jeho obrazů Anděl odehrával. To jsou ty uličky, podloubí, lucerny…  Proto byla jasná volba Český Krumlov. Tam to všechno je na jednom místě.

Jiří Strach, foto: FALCON

foto: Vyhnálková, Marlene Film Production a Česká televize

Všechny naše hezké klasické pohádky, které jsou natočené, tak se odehrávají právě v tom krásném zapomenutém světě. I proto máme pohádky rádi, že mají tu schopnost nás vtáhnout do světa, který dávno zanikl. To není svět fantazie, jako v Pánu prstenů, ale je to svět, který jsme si v našich hlavičkách představovali, když nám babičky vypravovaly pohádky.

Mimochodem, i ta představa nebe… Jak vypadá nebe? To jsem řešil už v jedničce. Musel jsem si vzpomenout, jak jsem si nebe představoval, když mi bylo tak pět let, když mi babička vyprávěla. Takže tohle je vlastně výsledek té mojí představy. Že je to prosté a jednoduché? Ano, je. A tudíž nám je to blízké. Je tam pec, peřina, postel, panna Maria jako maminka vaří a svatí jsou tam jako jedna velká rodina. A protože do nebe se nedostane žádný idiot, tak jsou tam všichni se smyslem pro humor. A proto můj ANDĚL PÁNĚ může být v nebi laskavě veselý. Andílci trochu zlobí a dělají rošťárny.

Návod na dobrou pohádku tedy takto vypadá docela snadno. Ale vzhledem k tomu, jak málo jich v poslední době je, to asi až tak jednoduché nebude. A také to nebude jen o penězích, že?
Samozřejmě. Ve dvojce jsme měli víc peněz než v jedničce, ale to neznamená, že když má Strach peníze, tak to bude pompézní a kočáry budou jezdit zprava i zleva. To bych vlastně tím popřel spiritualitu jedničky, která stála v té prostotě.

Atmosféra malého městečka v adventním čase. V jednoduchosti je někdy síla. Laskavost, hravost, humor - na tom vždy stály úspěšné české pohádky.

Úplně jsem se zasnila. Děkuji za rozhovor a těšíme se na film.

Přečtěte si také:

   
25.11.2016 - Rozhovory - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [26] slávenka [*]

  Jsem na pokračování zvědavá a těším se.Sml16

  superkarma: 1 27.11.2016, 13:59:25
 2. [25] Jasmína [*]

  Sml67

  superkarma: 0 27.11.2016, 10:42:19
 3. avatar
  [24] Dudlajlama [*]

  Mam ho rada, jeho pohadky jsou kouzelne.

  superkarma: 1 26.11.2016, 22:18:41
 4. avatar
  [23] Mariena47 [*]

  Jednička byla krásná,taková milá.A na dvojku se moc těším.Ledeč nad Sázavou neznám,jen Krumlov a zmínka o Dolních Beřkovicích mi vyvolala nádherné vzpomínky na každoroční prázdniny. Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 1 26.11.2016, 18:50:55
 5. avatar
  [22] SNÍŽEK [*]

  na dvojku se těším,půjdu do kina Sml59

  superkarma: 1 26.11.2016, 18:44:28
 6. [21] Jiřah [*]

  Ráda se nechám překvapit .

  superkarma: 0 26.11.2016, 18:10:11
 7. [20] Radi1 [*]

  Také jsem zvědavá na 2 . . . Sml16

  superkarma: 0 26.11.2016, 17:20:50
 8. avatar
  [19] chanahd [*]

  Jednička byla skvělá, díváme se na ni pravidelně, když ji o Vánocích dávají. A na dvojku se také samozřejmě těším.

  superkarma: 1 26.11.2016, 01:28:33
 9. [18] milakok [*]

  Už se těším

  superkarma: 1 25.11.2016, 22:18:36
 10. avatar
  [17] Majoranka1997 [*]

  Těším se velice. Jednička dost dobrá a zábavná Sml67

  superkarma: 1 25.11.2016, 20:40:01
 11. avatar
  [16] cicinka [*]

  Moc se těším (y) A dokonce asi vyrazím přímo do kina Sml58

  superkarma: 1 25.11.2016, 18:42:33
 12. [15] Andreadornova [*]

  Před nedávnem jsem zjistila, že je to i režisér, myslela jsem, že je jen herec...Sml67

  superkarma: 1 25.11.2016, 16:09:16
 13. [14] kabalenka [*]

  No dvojka asi bude slabší, ale stejně jsem zvědavá. Až na tu příšernou pohádku s Mádlem, co byla loni o vánocích, má pohádky skvělé.

  superkarma: 0 25.11.2016, 15:41:48
 14. avatar
  [13] vladka321 [*]

  Moc se těším. První díl mám v hlavě zakódovaný, jako nejlepší zimní, Vánoční a přitom perfektně generační filmovou pohádku všech dob Sml67

  superkarma: 1 25.11.2016, 15:17:55
 15. avatar
  [12] kobližka [*]

  To se těším,zimních pohádek není mnoho,o to větší kouzlo by mohla mít.

  superkarma: 1 25.11.2016, 12:35:20
 16. [11] Pavla_b [*]

  Těším se na novou pohádku, Jiří Strach točí moc hezké pohádky, Anděl Páně jednička je moc milá pohádka, která pohladí. Ta dvojka se sněhem a dějem na mikuláše bude určitě taky pěkná a bude se hodit do předvánočního a vánočního času. A ten snížek na natáčení asi vážně seslalo samo nebe. Sml16

  superkarma: 2 25.11.2016, 11:14:38
 17. [10] babos [*]

  Sml67těším se mocSml67

  superkarma: 0 25.11.2016, 11:07:50
 18. [9] EvkaH0512 [*]

  Těším se a určitě se zajdeme do kina podívat Sml59

  superkarma: 1 25.11.2016, 10:58:58
 19. avatar
  [8] Myškomedvídek [*]

  moc se těším

  superkarma: 1 25.11.2016, 09:58:34
 20. [7] zzandaa [*]

  Jedničku mám moc ráda. Jedna z oblíbených pohádek. Režisér Strach točí skvěle. Pohádky i filmy. Škoda jen, že dvojka nebude na Štědrý den už letos.

  superkarma: 1 25.11.2016, 09:54:26
 21. [6] bobani [*]

  líbilo se mi a těším se Sml22

  superkarma: 1 25.11.2016, 09:29:16
 22. [5] magic11 [*]

  Nám se jednička moc líbila, byla pro děti i dospělé, každý si tam našel svoje. A že se najdou remcalové - no člověk se nezavděčí všem.

  superkarma: 3 25.11.2016, 08:57:59
 23. [4] Sharka1_4 [*]

  už se těším

  superkarma: 1 25.11.2016, 08:53:55
 24. avatar
  [3] Rampepurda [*]

  Už jednička byla příšerná ,takže nepochybně další vyhozené peníze Sml28

  superkarma: 1 25.11.2016, 08:38:53
 25. avatar
  [2] luneta [*]

  já 1 moc nemusela

  superkarma: 0 25.11.2016, 07:59:55
 26. [1] RybkaL [*]

  Už se těším...Sml16

  superkarma: 1 25.11.2016, 01:57:38

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme