Bulvár

Jiný pohled na Orient

Když si projdete výstavu fotografií Nazar v galerii Langhans, začnou vás napadat spousty otázek. Jak málo toho skutečně víme o arabském světě a nakolik jsou naše představy o něm zkresleny televizním zpravodajstvím, které se povětšinou věnuje jen činnosti extremistických skupin. A také že je to opravdu jiný svět…

V Praze se představuje výběr ze stejnojmenné expozice, která se konala loni na podzim v rámci 11. fotofestivalu Noorderlicht v Nizozemsku. Výstava začíná ve sklepních prostorách, tady návštěvníkovo oko upoutá především videoprojektor s přibližně dvacetiminutovou smyčkou utvořenou z fotografií Bruno Boudjala, který svými fotografiemi zachytil tisíc tváří své múzy – severofrického Alžíru.

Jeho fotografie jsou mnohdy neostré, syrové momentky, o to ale působivější. Navíc se promítají za zvukového doprovodu stylové hudby – můžete si vychutnat například legendární skladbu Ya Rayah francouzského rebela s alžírskými kořeny Rachida Tahu.

V sekci "Pohled západníma očima" se můžete podívat na něco úplně jiného. Je to pohled zvnějšku, jakoby fotografové zobrazovali spíš své vlastní představy o životě Arabů než jejich život sám. Ukázkovým příkladem jsou černobílé snímky Woutera Deruyttera. Ten využil svých dobrých kontaktů s panovnickými rody, a tak nám jeho "Arabští rytíři" ukazují mužský svět plný vojáků, koní, sokolů a lovu. Zachyceno je to vše s chladnou dokonalostí, ale přesto (nebo možná právě proto) působí velmi prázdně.

Odvážněji a nespoutaněji fotila Palestinka Rula Halawani. Pokud jste viděli americký film Smoke o muži, který každý den ve stejnou dobu fotí stále stejnou křižovatku, pak vězte, že to je i metoda téhle fotografky. Stromy, cesty, město - vše ve čtyřech podobných pohledech, ale obrysy všeho stírá déšť a fotografie působí jemně a lehce. Palestinu známe jako zemi zmítanou neklidem. Finská fotografka Laura Junková zachytila palestinskou rodinu ve chvílích volna. Při pohledu na rozesmáté a dovádějící děti s rodiči byste ani neřekli, že to samé místo (oblast Gazy) známe ze zpravodajství jako centrum neustálých bojů.

Výstava v galerii Langhans trvá do 31. července, základní vstupné činí 60 korun, snížené 30 korun. Otevřeno je v úterý až pátek od 12 do 18, v sobotu a v neděli od 11 do 16 hodin. 

   
28.07.2005 - Kultura - autor: Eva Rajlichová

Komentáře:

 1. avatar
  [20] Vivian [*]

  Nyotaimori: mno, vono takový opium někdy nezaškodí

  superkarma: 0 28.07.2005, 20:17:32
 2. avatar
  [19] Enya [*]

  Těm, kdo by líp chtěli poznat život obyčejných a chudých muslimů doporučuju přečíst knihu "V Afganistánu Bůh už jen pláče" - tihle lidé odsuzují teroristy, Talibán atd. stejně jako my.

  superkarma: 0 28.07.2005, 20:03:52
 3. avatar
  [17] Vivian [*]

  Ad diskuse - já osobně si myslím, že většina Čechů neví o islámu ani o muslimech a jejich životě skoro vůbec nic, a jejich názory jsou nezřídka prostě jen přejaté z televize a/nebo bezmyšlenkovitě papouškované z novin
  Kdo z nás může upřímně a zodpovědně říct "vím, o čem je islám". Kdo z nás může stejně tak říct "znám dobře muslimy a vím, jací doopravdy jsou". Bez přehánění, myslím, že nikdo.
  Jen se divím, jak snadno a rychle podle několika jedinců odsoudíme celé národy
  Co byste řekly na to, kdyby si někdo na druhém konci světa přečetl v novinách o masové vražedkyni českého původu a začal prohlašovat, že Češi jsou národem vrahů?
  Je to totéž. Stejná blbost... Projev omezenosti a povrchnosti.
  Je mi z toho tak trochu nanic A hlavně to nedokážu pochopit.

  superkarma: 0 28.07.2005, 17:30:37
 4. avatar
  [14] Žábina [*]

  hancze: ono je to spíš o tom, že jsou tak vychovávaný...pro ně život nemá valnou cenu

  superkarma: 0 28.07.2005, 14:53:21
 5. avatar
  [13] Meander [*]

  Korálek: Oni nás do jednoho pytle hážou taky. A nejvíc by se jim líbilo, kdyby byl černý, plastový a se zipem. My se na jejich území chováme jako hosté a repektujeme jejich pravidla. A oni? Cha! Kdepak, žádná omluva pro machometány. Křižáci to měli na výpravách dotáhnout do konce.

  superkarma: 0 28.07.2005, 14:44:37
 6. avatar
  [11] vlcice [*]

  No já myslím, že je to taky hodně o médiích. Dnes se hodně mluví o teroristech, tak se jich všichni bojí. Ale že třeba vedle Vás můžou zavraždit nebo znásilnit sousedku, to už nikoho nenapadne. A myslím, že je větší pravděpodobnost, že nás srazí ožralý řidič, než napadne terorista. Ve skutečnosti těch teroristů až tak moc není. Ale nám to tak příjde, protože se o nich neustále mluví a navíc 1 šikovný terorista může zabít i stovky lidí. A pak máme pocit, že většina muslimů jsou teroristi. Přitom si myslím, že většina z nich jsou docela obyčejní lidé, kteří se bojí teroristů stejně jako my. Jenže oni mají jednu nevýhodu, oni žijí přímo mezi nimi.

  superkarma: 0 28.07.2005, 10:39:39
 7. avatar
  [10] vlcice [*]

  A jejej to už nestihnu. Teď se do Prahy nedostanu. To je škoda.

  superkarma: 0 28.07.2005, 10:34:34
 8. [9] xenie [*]

  hancze: to je pravda, že ne každý muslim je terorista, ale na stranu druhou, všichni momentálně hledaní teroristé jsou muslimové - divná náhoda, ne ?

  superkarma: 0 28.07.2005, 09:38:56
 9. avatar
  [8] kemy [*]

  jituha: to je přece jasný, že všichni muslimové nejsou stejný stejně jako některej čech je suprovej a některej je zmrd. ale do těch, co sou ok, mi až tolik neni. já se prostě bojim tch teroristů.

  superkarma: 0 28.07.2005, 08:44:18
 10. avatar
  [7] kemy [*]

  hancze: a ty se nebojíš toho, co se stane, když ten svět spěje timhle směrem? že se začne bojovat pomocí atomovejch zbraní a sme v píči?

  superkarma: 0 28.07.2005, 08:36:48
 11. avatar
  [5] Křeček [*]

  hancze: No jo, jenže my známe jen ty extremisty, o těch normálních nevíme.

  superkarma: 0 28.07.2005, 08:29:17
 12. avatar
  [1] kemy [*]

  zkreslený nezkreslený, já se terorisů prostě bojim, a tim pádem nad tim přemejšlim trošku víc, než nead tim, jesi tam taky laškujou se svejma dětma.

  superkarma: 0 28.07.2005, 00:12:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme