Nejím sladké a omezuji pečivo, přesto stále připomínám spíš Venuši než Twiggy.  Moje nejlepší kamarádka Dana se cpe od rána do večera a stále má velikost 36. Nespravedlivé to je, to bezesporu, ale znamená to, že tím, co jím, svou váhu zase tolik neovlivním?

Tento problém nám popsala čtenářka Katka, která bojuje s přebytečnými kily už od porodu. A tak jsme se zeptali dietoložky Martiny Jandové, jak to vlastně je.

„Podle posledních průzkumů české lékařské komory vyšlo najevo, že ženy jsou v průměru čím dál obéznější. Čím to je způsobeno? Nabízí se jednoduchá odpověď – hodně jíme a málo se pohybujeme. Tak je tomu sice ve většině případů, ale někdy za tím bývají další příčiny,“ vysvětlila nám dietoložka.

diet

Co všechno má vliv na naši váhu?

  • Věk

Čím jsme starší, tím máme větší sklon k tloustnutí. Často je to způsobeno hlavně tím, že se méně pohybujeme. A problémy řešíme pomocí jídla. Rizikové jsou hlavně období, kdy skončíme se sportem, změníme zaměstnání, partnera, po porodu a v období menopauzy. Nejvíce obézních lidí je ve věku 50–60 let.

  • Pohlaví

Ženy mají větší sklon k obezitě než muži! Můžou za to pohlavní hormony estrogeny. Jejich zvýšená hladina, která se u některých žen v určitých fázích života může vyskytovat, způsobuje tloustnutí.  Navíc estrogeny často způsobují gynoidní typ obezity, kdy se tuk  hromadí v oblasti boků, hýždí a stehen. Toho se pak zbavuje hodně těžko.

  • Geny

Dědičnost obezity zkoumá velmi obtížně, protože na ni má vliv mnoho vnějších věcí jako je stravování, způsob života atd. Přesto celosvětové studie uvádí, že za obezitu může genetika z 50 až 70 %. Geny, které způsobují tloustnutí, jsou různého typu – např. ty, které ovlivňující chuť k jídlu nebo spontánní pohybovou aktivitu.

  • Hormony

Ty sice mohou způsobit tloustnutí, ale vědci dokázali, že hormonální příčina obezity se objevuje jen asi v 1 % případů. Často se uvádí vliv nedostatečné funkce štítné žlázy. Mírně snížená funkce tloustnutí neovlivňuje, ale ztěžuje hubnutí. Těžší forma této poruchy způsobuje zpomalení metabolismu, celkovou únavu a zadržování tekutin. To samo o sobě obezitu nezpůsobí, ale může ji zapříčinit.

  • Psychika

Každý z nás reaguje na problémy trochu jinak. Mnoho lidí řeší stres tak, že se přejídají a tím zahání úzkost a strach. Takové chování začíná již v dětství, když rodiče, dávají dětem cukrovinku k zahnání smutku nebo bolesti. A to se pak táhne až do dospělosti…

Reklama