Bulvár

Jídlo potmě? To budete koukat!


Máte-li rádi nevšední zážitky, máme pro vás hezký tip. V centru Prahy, ve Voršilské ulici, funguje od letošního roku neobyčejná restaurace s názvem Pod křídlem noci.

Restaurace na první pohled zvenčí působí zcela normálně, uvnitř vás ale čekají nevšední chvilky. Prostor je rozdělen do dvou částí. V první z nich se nás ujímá příjemný číšník, objednávka probíhá zcela normálně, konzumace pokrmů ale proběhne v druhé části.

 

V těchto prostorách neuvidíte na krok. V osvětlené části si z jídelního lístku objednáte, co budete v tmavé části konzumovat. Můžete ale zvolit i variantu s otazníky, kdy vás čeká překvapení. Můžete však upozornit na to, že máte například na něco alergii nebo že některá jídla nepozřete. V tmavé části se o vás postará nevidomá obsluha. Před vstupem jste dostatečně poučeni, jak se chovat, jak číšníka oslovovat a co dělat, pokud budete potřebovat opustit prostory.

 

My jsem měli odvahu a chtěli si užít všechno pořádně, neodolali jsme tedy tajemnému menu s otazníky. Po objednání jsme odložili všechny věci, které by mohly být zdrojem světla, a přesunuli se do tmavší části restaurace, do chodbičky, kde se náš zrak měl připravit na tmu, která následovala. Seřadili jsme se za sebe, položili ruku na rameno osoby před sebou a čekali na Petra, nevidomého číšníka, který nás měl obsluhovat.

 

Komunikace Petra s kolegy, kteří se o hosty starají ve světlé části, probíhá pomocí handsfree zařízení a smluvených signálů. Zpoza dveří se ozval zjevně nacvičený klepot. První v řadě předal svou ruku Petrovi a následovala jen tma. Ani vyjádření tma jako v pytli nebylo možné v tomto případě použít, větší NIC jsem totiž snad nikdy neviděla. Bylo vidět, tedy spíše nebylo vidět, že tříměsíční práce dělníků, kteří měli za úkol prostor dokonale zatemnit, se zdařila.

 

Postupně jsme byli usazeni ke stolům, údajně prostřeným stolům. Všechno jme pak měli možnost si osahat. Opravdu bylo prostřeno, sklenice, ubrousek a příbory na předkrm a další nářadíčko. Trošku mě to překvapilo. Dostala jsem strach, aby nebyly jako předkrm třeba mušle, protože ohrožovat kolegy, jak se to dařilo pretty woman se šneky, se mi moc nechtělo, i když stejně by mě jako střelce nikdo neodhalil! Petr začal roznášet předkrm, následovala diskuse:

 

„No a co je tohle? Paštika nebo co? Máte to tam taky?“ Snažila jsem se zprvu příborem rozpoznat a oddělit kousky jídla, ale moc mi to nešlo. Následovala jiná technika. Zajímavější to pak bylo u hlavního chodu. Nebudu vám popisovat, na čem jsme si smlsli, to bych toho prozradila příliš! Naše bádání zakončil dezert.

 

Ale podstatnější než dojem z jídla byl pocit z toho NIC, co jsem viděla. Pořád jsem čekala, že se alespoň trošku rozkoukám a něco uvidím, ale ani po dvou hodinách se nic nezměnilo. Nejsem člověk, který by se ve společnosti nějak hlídal nebo přetvařoval, ale přece jen člověk věnuje pozornost tomu, jak sedí, jak a kam se dívá, jak drží příbor atd. V takovéto tmě všechno odpadá. Je docela těžké pocity popsat, ale nějak jsem si více uvědomila sama sebe. Jediné, co jsem hrozně intenzivně vnímala, byly hlasy.

 

Došlo mi, jak příjemný je hlas kolegy u vedlejšího stolu, jaký je můj hlas a přemýšlela jsem, jak ho asi vnímají ostatní. Pro Petra je to pro rozpoznání lidí to nejdůležitější. Bez zaváhání mě odvedl z toalety na své místo, aniž bych mu jakkoliv vysvětlovala, kde sedím. Chtěla jsem mu pomoci, ale následovala jen věta: „Já si vás pamatuji.“

 

 

I já si z této restaurace budu mnohé pamatovat, pocity, kdy nemůžete rozsvítit a „vrátit se“, kdy si připadáte nemožně, když nemůžete na talíři cosi dohonit, když si dolíváte pití a máte ve sklenici strčený prst a čekáte, až to zastudí…

 

Máte i vy nějaké podobné zážitky? Co by pro vás bylo větší trápení? Neslyšet, nebo přijít o zrak? Přemýšleli jste o tom, co by vám nejvíce chybělo? Napište nám!

   
13.08.2008 - Společnost - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Vivian [*]

  petrunelaa: není mimo, je to její názor

  superkarma: 0 13.08.2008, 23:49:53
 2. [13] petrunelaa [*]

  Meander: promin ale tuhle uvahu fakt nechapu. Prostor kde dostavaji nevidomy moznost se uplatnit na pozici cisnika, kterou by jinde nikde nedostaly. Kde konecne maji oproti lidem se zrakem znacnou vyhodu a vsichni pritomni vidomi si muzou konecne uvedomit, jak velky handicap tito lide prekonavaji a jsou schopni normalne fungovat a jeste roznaset jidlo apod..... v tom rozhodne nespatruju degradaci a myslim, ze si to ani nevidomi personal takto nebere a dle meho zde neni atrakci to, ze obsluhuji nevidomi, ale to, jak je clovek ve tme nemozny a ze muze byt zajimave najednou zapojovat jine smysly. Stejne projekty dela i Svetluska, takze myslim ze s degradaci jsi naprosto mimo.

  superkarma: 0 13.08.2008, 22:16:17
 3. avatar
  [12] Jeremi [*]

  Meander: Tak tohle by mě fakt nenapadlo. A pochybuju, že pro většinu návštěvníků se stane atrakcí někdo, koho neuviděj. Mně na tom přijde docela lákavá ta představa, že tak dostanou větší prostor smysly obvykle přece jen tak trochu upozadněné. Obsluhující personál mi na tom přijde asi tak stejně atraktivní jako ty kysele se tvářící ksichty u nás v pizzerii. To naopak vždycky musím zapomenout, jaká je to sbírka blbů a vzpomínat jen na kuchaře.

  superkarma: 0 13.08.2008, 19:10:39
 4. avatar
  [11] Meander [*]

  Jeremi: Stávají se atrakcí.

  superkarma: 0 13.08.2008, 17:14:55
 5. avatar
  [10] Jeremi [*]

  Meander: V čem spatřuješ tu degradaci?

  superkarma: 0 13.08.2008, 16:02:04
 6. avatar
  [9] Vivian [*]

  Zajímalo by mě, kolik bych toho potmě spořádala, když se říká, že člověk jí i očima Ale asi by se mi do toho moc nechtělo, přece jen jsem radši, když vidím, co si dávám do pusy...

  superkarma: 0 13.08.2008, 15:59:24
 7. [8] Bellana [*]

  Mipe: Říká se, že ztráta zraku vzdaluje od předmětů, ztráta sluchu od lidí. Tak to bych se asi spíš obešla bez těch věcí

  superkarma: 0 13.08.2008, 12:48:51
 8. avatar
  [7] Mipe [*]

  myslím,že by mi chybělo obojí,ale asi víc zrak,těžko posoudit,když to jeden nezažil na vlastní kůži

  superkarma: 0 13.08.2008, 12:36:26
 9. avatar
  [6] Meander [*]

  Považuju to za trapné a pro obsluhující personál degradující.

  superkarma: 0 13.08.2008, 12:01:50
 10. avatar
  [5] Léthé [*]

  Z cela jistě zajímavé, ale já úplnou tmu nesnesu . Dělá se mi nevolno a nebyla bych schopná ani jíst. Takže bych tam ani nemohla. A jak se znám, určitě bych tam něco polila, vylila, převrátila .

  superkarma: 0 13.08.2008, 11:23:14
 11. [4] alice.cooper [*]

  Nepletete si mušle s ústřicema? Jinak totiž tu paralelu s Pretty woman nechápu...

  superkarma: 0 13.08.2008, 11:02:47
 12. [3] hajcena [*]

  zajímavé

  superkarma: 0 13.08.2008, 10:36:02
 13. avatar
  [2] Evikus [*]

  tyrkys: Menu s otazníky chápu tak, že si objednáš menu aniž bys věděla co to je
  Jinak to musí být hrozně blbý pocit, ale docela bych to zkusila.

  superkarma: 0 13.08.2008, 07:47:09
 14. avatar
  [1] tyrkys [*]

  Pretty woman jedla šneky. A menu s otazníky nějak nechápu - to byla cena a otazník?

  superkarma: 0 13.08.2008, 00:07:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme