Zdraví

Jezte zdravě, ocení to i váš mozek

Jezte zdravěji, bude vám to lépe myslet.  Aneb zabijte dvě mouchy jednou ranou - když se budete snažit omezit přísun cholesterolu a živošných tuků obecně, zhubnete, budete mít zdravější srdce a cévy, a ještě navíc prospějete svému mozku.

Doktor S. Kalminj z University Medical Center Utrecht v Holandsku se svými kolegy zjistil, že strava bohatá na mastné kyseliny snižuje riziko úbytku poznávacích funkcí. Výsledky své studie vědci uveřejnili v časopisu Neurology, odkud je převzal server www.medicina.cz

Dosavadní studie ukázaly, že ryby a mořské plody s obsahem omega-3 vícenenasycených mastných kyselin snižují riziko vzniku stařecké demence. Naopak živočišné tuky toto riziko zvyšují.

 V letech 1995 až 2000 bylo do studie zahrnuto celkem 1 613 lidí, kteří vyplnili dotazník dotazující se na složení jídelníčku. Osoby byly ve věku 45 až 70 let. Výsledky studie ukázaly, že příjem omega kyselin v rybách a mořských plodech snižuje pokles kognitivních funkcí. Naopak zvýšený příjem cholesterolu a nasycených tuků byl přímo spojen se zvýšeným rizikem poruch paměti a její flexibility.    

   
   
27.04.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. [3] Anai [*]

  Já bych ani nic jiného než ryby a plody moře nemusela, ale vařit to doma furt nemohu! Tak aspoň 2x do týdne a k obědu si dávám sama v práci aspoň krabí tyčinky - i když nemám pocit, že jsou nějak zdravé, že? A s kraby moc společného nemají.. nicméně jsou levné a když si 2x týdně dopřeju lososa, tak na oběd už mi moc nezbývá!

  superkarma: 0 27.04.2005, 12:06:23
 2. avatar
  [2] Léthé [*]

  Hm,hm,rybičky nemůžu mám alergii

  superkarma: 0 27.04.2005, 11:34:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme