Bulvár

Ježíšku, přines mi...psa

Protože budu pejska opravdu kupovat, obrátila jsem se s důvěrou na odbornici - paní Olinu Škrábalovou, která sama pejsky chová, a navíc cvičí služební psy.

Dejme tomu, že moje dítě chce k Ježíšku psa. Já můžu mít psa - řekněme trošku většího, o malého by manžel věčně zakopával. Takový pes potřebuje svoje místo... Jak ho ubytuji?

Buď v domě, nebo venku. Pokud máš domek se zahrádkou, nebo aspoň dvorkem, budeš potřebovat pro psa boudu, a to není zrovna jednoduchá a levná záležitost. Takové obydlí pro psa musí být téměř "na míru", aby se v něm pan domácí cítil dobře. Obecně platí, že by se v boudě měl pes pohodlně postavit, otočit a natáhnout. Nemělo by do ní foukat, což se dá zajistit "předsíňkou", která zároveň poskytuje místo na misky, do kterých neprší. No a pokud má bouda jednu stěnu odklápěcí, je myšleno i na pohodlí toho, kdo ji bude pejskovi čistit, protože tohle nezvládne ani ten nejvycvičenější pes. :-)
Pokud nemáš po ruce zručného řemeslníka, pracujícího za stravu a byt (rodinného příslušníka), zřejmě budeš muset výrobu zadat nějakému truhláři, stolaři, zkrátka řemeslníkovi, co pracuje se dřevem, a počítej s několika tisícikorunami, které si připočítej k pořizovacím nákladům na nový přírůstek do rodiny. Když budeš mít štěstí, povede se ti prostřednictvím inzerce - třeba nějakého specializovaného časopisu - koupit lacino použitou boudu od nějakého chovatele.. V tomto případě nezapomeň na důkladnou dezinfekci i dezinsekci - pro jistotu. :-) Boudu umísti co nejblíže k domu, ať máš se psem snadný kontakt a tak, aby měl z boudy výhled jak na dveře od domu, tak na celý prostor dvorku či zahrady. Pokud hodláš psa ubytovat v bytě, třeba proto, že žádný dvorek nemáš, bude ti stačit nějaké méně frekventované místo, kam položíš kus koberce, nebo můžeš v každém lepším obchodě s potřebami pro zvířata pořídit pelíšek. Cena takového pelíšku se pohybuje od několika stovek do cca jednoho a půl tisíce korun. Se psem ti přibude strávník, tak budeš potřebovat i misky - minimálně dvě, jednu na vodu a jednu na žrádlo. Měly by být omyvatelné, takže bych asi doporučovala pevný plast nebo nerez...

Tak, řekneme, že bydlení má. Myslím, že slušné. A co dál? Nějaké jídlo?

Určitě. :-) Pokud si přineseš domů štěně, bude to pro něj (a nejen pro něj) životní převrat, a proto by alespoň bašta měla být známá. Už třeba proto, aby mu nezvyklé krmení nezpůsobilo zažívací obtíže, pokud by vůbec přijímalo potravu... Zkušený a seriozní chovatel ti sám, bez ptaní řekne, čím je pejsek krmený, a ti "nej" tě vybaví pytlíkem krmení do začátku. Jinak máš vlastně na výběr dvě možnosti - krmit hotovým, kompletním krmivem ve formě granulí nebo konzerv, nebo připravovat stravu pro psa vlastnoručně. Ta druhá možnost je nepohodlná a navíc – kompletní krmiva obsahují všechno, co pes v různé fázi života potřebuje, a to v tom správném poměru. Tohle se v domácích podmínkách dá připravit velmi obtížně a nestačí na to jen dobrá vůle chovatele, takže je třeba doma připravované krmení doplňovat o různé vitaminy a stopové prvky. Rozhodně do psí misky nepatří zbytky od oběda a ani jiné pochoutky pro lidi, protože jejich složení zažívací trakt psů neúměrně zatěžuje a látky v nich obsažené se mohou v těle psa ukládat a našemu miláčkovi tak zaděláváme na různé zdravotní obtíže a krátíme mu život. Pokud se tedy rozhodneš pro hotové kompletní krmivo, doporučuji vyhnout se rozvažovaným granulím v mikroteňáku, jak je nabízejí některé prodejny krmiv, a raději nakupovat celá balení. Nikdy nevíš, jakým způsobem jsou rozvažované granule skladovány, jak dlouho leží otevřené v krámě a také neznáš jejich složení, výrobce a v neposlední řadě cenu. Jistě jsou i slušní prodejci, kteří nenamíchají dvě levná krmiva a nevydávají je za granule dražší… Znáš to – důvěřuj, ale prověřuj. :-)
A jakou značku? Nebudu dělat reklamu žádnému výrobci, ale jako všude platí, že ta levnější krmiva – od cca 15,- Kč/kg jsou méně kvalitní než dražší a za konzervy zaplatíš víc než za suché granule. Na každé krabici je orientační dávkování a už si sama vysleduješ, jestli je dávka pro tvého psíka odpovídající. Pokud nemá krmnou dávku do dvaceti minut v bříšku, bylo toho moc a žrádlo mu odeber – nenechávej zbytky v misce s tím, že si to později dojí. A počítej s tím, že pes přestane žrát až ve chvíli, kdy se do něj prostě víc nevejde, a je toho schopen zbaštit mnohem víc, než potřebuje, a kdybys ho krmila nadoraz, tak bys z něj měla za chvíli válec na nožičkách. Nejen, že to vypadá ošklivě a leze to do peněz, ale také to vůbec není zdravé, kila nadváhy namáhají kostru, omezují pohyblivost a způsobují všechny možné civilizační choroby jako u lidí, infarkt nevyjímaje. To, že se o svého psa staráš, neukážeš tím, že ho budeš překrmovat, ale že ho budeš krmit správně. Pokud budeš chtít pejskovi dopřát nějakou dobrotu, v nabídce je dostatečně široká nabídka pamlsků, které psům chutnají, obsahují vitaminy a ještě třeba posilují a čistí zuby.

No jo, když jí, to bude mít asi i jiné potřeby. Bude muset chodit ven. A určitě nás nepozná, aspoň ne hned ten první večer. A když nás pozná, neposlechne. A když budeme běhat kolem domu a honit psa, určitě vyhraje...

To tedy potřeby mít bude. Velké i malé. Pokud nemáš psa v bytě, tak bude potřebovat jen to, co si neustále nosí sebou, ale potřebovat budeš něco ty – lopatku, koště, kýbl s vodou a místo, kam budeš odkládat výkaly. Záhony nedoporučuji, psí exkrementy jsou na kytičky a zeleninu příliš „silné“. Pokud máš pejska v bytě, potřebuješ ze začátku pevné nervy, ostražitost dravce, rychlost geparda a v některých případech trpělivost supa. Naučit štěně čistotě je jeden z nejdůležitějších úkolů vašeho soužití – důvody jsou nasnadě. Takže jak se štěně probudí, rovnou (a rychle) ho odnes někam, kde může potřebu vykonat a – vyčkej. Můžeš ho povzbudit tím, že mu promasíruješ bříško – takhle se o malá štěňátka stará maminka a tenhle reflex ve štěněti zůstane. Nezapomeň štěně po vyprázdnění pochválit! Po krmení ho tam doprav také a kdykoliv, když si budeš myslet, že hledá nějaké vhodné místo, kde by si mohlo ulevit. Budeš-li důsledná, dřív nebo později se naučí, že se venčí na konkrétním místě, a samo se vypraví ke dveřím… Ale s nějakými nehodami stejně počítat musíš, takže si opatři nějaký dezinfekční čisticí prostředek na jejich odstraňování.
No a když s ním tedy budeš chodit ven – nejen se vyvenčit, ale i proběhnout a proskočit, musíš ho na to patřičně obléci – potřebuje obojek, vodítko a náhubek. Tohle všechno koupíš v potřebách pro zvířata. Měj na mysli, že štěně roste, a obojek, který mu koupíš dnes, ho může za pár týdnů škrtit, tak hned nemusíš kupovat luxusní výstroj – s tím počkej, až povyroste. Nenech se také okouzlit krásnými barvičkami a snaž se nakupovat tak, aby paráda nebyla v rozporu s funkčností. Pokud budeš kupovat vodítko z popruhu, zkontroluj, jestli jsou švy pevné – není nic nepříjemnějšího, než když pes zabere, vodítko se ti rozpadne v ruce a ty musíš začít ověřovat ovladatelnost psa v krizové situaci. Náhubek bys měla pejskovi vyzkoušet – neměl by tlačit ani padat, ale měl by být dost prostorný, aby si v něm pes mohl pohodlně otevřít mordu. Možná bys řekla, že štěně mít náhubek nemusí… Jenže štěňata jsou hravá, často chňapou po všem a po všech… Lidé mají tendence hladit psy bez toho, aby se dovolili majitele… Já osobně bych se psem bez náhubku nevyšla. A také – na náhubek si musí štěně zvyknout a znáš to – co se v mládí naučíš.. :-)
Co s tím posloucháním? I kdyby tvůj pes neuměl nic, přijít na zavolání musí. Nacvičovat to můžeš doma, zavoláš ho jménem, můžeš si přidřepnout, zatleskat, zkrátka upoutat pozornost… A když přijde, tak pochválit… Venku to můžeš nacvičovat na dlouhé šňůře... Ale nejzákladnější pravidlo je – když se mu nechce, má něco zajímavějšího, než jsi ty, a přivolání mu trvá … nebo když uteče a vrátí za delší dobu, než by ti bylo příjemné – nikdy ho netrestej! Pes neví, že ho trestáš za to, že se zdržel, ale podmíněný reflex bude pracovat stylem – příchod – trest. Uděláš to párkrát a pak se budeš divit, že psa nepřivoláš. Takže po příchodu psa pochválit, i když bys ho nejraději zakousla… A trik, který používají zkušení majitelé psů?? Když psík nechce přijít – otočí se a utíkají pryč. Pes se lekne, že mu chtějí utéct, a běží za nimi.

Takže, pes bydlí, krmí se a chodí ven chytře uvázaný na vodítku. Ještě něco by měl mít?

Třeba kartáč nebo hřeben na vyčesávání srsti, nějakou hračku, vlastní hygienické potřeby na čištění uší a očí. A jednu velmi důležitou věc – psí známku. Tu dostaneš na obecním úřadě, kde musíš pejska přihlásit a zaplatit za něj daň, která se liší podle místní příslušnosti a také typu tvého bydlení – za psa v domku zaplatíš podstatně méně než za psa v paneláku… A pokud máš pojištění domácnosti a obsahuje-li i pojištění odpovědnosti za způsobené škody, není od věci si ověřit, zda-li obsahuje i pojištění za škody způsobené domácími zvířaty a případně si tam pejska nechat zahrnout. Pod takové pojištění pak spadají zadávené slepice, rozkousané boty návštěv, bolestné pro pošťáka a podobně.

A jak je to s očkováním? Spalničky chytí těžko, ale co ten zbytek? A musí ho vůbec vidět veterinář?

Pokud to s péčí o pejska myslíš vážně, tak musí. Pejska si od chovatele většinou přineseš už naočkovaného proti psince, parvoviróze a hepatitidě a dostaneš jeho vlastní očkovací průkaz, ale pro plnou ochranu bude muset podstoupit v prvním roce života ještě přeočkování, a potom každý rok. Takže veterináře navštiv co nejdřív, ukaž mu zvířátko i jeho očkovací průkaz a on ti řekne, kdy se máš dostavit na přeočkování – to podle typu použité vakcíny. Cena očkování se pohybuje také podle typu vakcíny, asi od 270,- Kč nahoru… Očkování proti těmto nemocem chrání tvého psa, ale ještě je nutné i očkování proti vzteklině, které chrání nejen jeho, ale i tvou peněženku, protože je ze zákona povinné, a za porušení této povinnosti tě může postihnout citelná pokuta do výše 10 000,- Kč. Veterinář tvého nového kamaráda prohlédne, jestli nevykazuje známky nějaké nemoci, zkontroluje srdíčko, ouška, očka, zuby, sliznice, prohlédne srst a vyšetří vzorek trusu, jestli zvířátko netrpí nějakými cizopasníky - vnějšími i vnitřními… Štěně by od chovatele mělo být už odčervené, pokud o tom nezačne mluvit sám, zeptej se na to. Pokud odčervené nebylo, veterinář ti vhodný přípravek předepíše a pejska odčervi co nejdřív a potom cca jednou za půl roku. Bleškám a jinému kousavému hmyzu (včetně klíšťat) můžeš čelit kapsličkami s tekutinou, která cizopasníky odpuzuje a která se vetře do srsti. Pořídíš ji také u veterináře. Hodně často slýchám tvrzení, že psí blechy na lidi nelezou, ale nejsem si jistá, jestli to někdo řekl těm blechám a nemyslím, že bys to chtěla ověřovat ty. :-) Navíc blechy přenáší infekční nemoci, neprospívají srsti a pohled na zablešeného psa, který si vyklepává blechy z kožichu, není nic moc. Mít psa neznamená jenom radost, ale taky spoustu starostí..

Neodradila jsem tě? Ne? Bezva. A nenapadá tě, co bych měla pořídit dítěti k Ježíšku já? :-)  

Doufám, že si paní Olina s dárkem pro svoji dceru poradí... A už mi zbývá jenom se vypravit do města a nakoupit pro svého malého budoucího pejska spoustu věcí a věciček.

   
   
15.11.2004 - Společnost - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [14] verkaH [*]

  Které dítě netouží po zvířátku? Syn chtěl také pejska nebo kočičku. Po krátkém povídání pochopil, že do paneláku by se mu asi nechtělo. Navíc začal chodit do školy, tak má starostí dost sám se sebou...

  superkarma: 0 03.12.2007, 18:03:13
 2. avatar
  [13] MEK [*]

  občas hlídám pejska-fenku od dcery,je to mazel,je zvědavá a nic jí neuteče

  superkarma: 0 03.12.2007, 16:19:32
 3. [12] MartinaC [*]

  jo jo psika bych chtela taky ale bohuzel jsme ja i manzel porad nekde na cestach takze si ho muzu jen od kamosky sem tam pujcovat

  superkarma: 0 22.11.2007, 10:40:32
 4. [10] FAXÍK [*]

  Asi každé dítě si přeje nějaké to zvířátko,my máme doma psa.

  superkarma: 0 07.12.2006, 10:36:52
 5. avatar
  [8] ginile [*]

  hezky clanecek, ja bych ale dodala, ze kupovat pejska jen diteti zrovna dobry napad neni, hlavni je, aby si ho koupila panicka, protoze prave zena s nim bude mit nejvic prace, jste pripravene s malym pejskem co 3-4 behat ven,nejlepsi by bylo vzit si na prvni tri tydny volno, aby se naucil curat venku, uklizet pripadne louzicky ci hovinka, stenata take, musi byt krmena vicekrat denne,- mohl by pak totiz z hladu zvracet zaludecni stavy- ne jak dospely pes jednou a i u dospeleho je dvakrat mensi porce lepsi. A co kdyz bude pejsek nemocny, muzete si dovolit pripadnou operaci?.... i na tuhle stranku by jste mely myslet, aby pak chudacek pejsek po vanocich neputoval do utulku . PEJSEK neni hracka

  superkarma: 0 16.11.2004, 16:21:42
 6. avatar
  [5] Drahuška [*]

  A já jsem četla "Ježíšku, přines mi prsa!!!"

  superkarma: 0 15.11.2004, 23:02:59
 7. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Odčervení po pořízení nového štěněte je nutné i v případě, že bylo předtím odčerveno u chovatele, a to minimálně jednou, lépe dvakrát. Protože po celou dobu, kdy je štěně u mámy se od ní občas ještě chodí napít mléka a s ním se může nakazit škrkavkami.

  superkarma: 0 15.11.2004, 21:56:49
 8. avatar
  [3] Vivian [*]

  pajda: no nevím... myslím, že často to probíhá tak, že si dítě vydupe na rodičích psa a rodiče mu ho "nadělí" pod podmínkou, že se o psa bude starat. Dítě samozřejmě slíbí. Ovšem po pár měsících ho pes přestane bavit, na venčení nemá čas, "zapomíná"... a pes najednou překáží. A jde do útulku.
  Myslím, že pes jako dárek pro dítě není moc dobrý nápad. Jedině v případě, že se o zvíře bude starat celá rodina.

  superkarma: 0 15.11.2004, 14:45:40
 9. avatar
  [2] pajda [*]

  Vivian: řekla bych, že když někdo koupí všechno, co pes opravdu potřebuje, tak ho pak už obvykle nedá pryč...psi, kteří končívají v útulku jsou právě takoví, cvo jsou pod stromečkem i bez kouska žvance.

  superkarma: 0 15.11.2004, 13:52:35
 10. avatar
  [1] Vivian [*]

  Ještě by to možná chtělo připojit zkušenosti pracovníků útulků, které se zase brzy začnou plnit nechtěnými chlupatými dárečky...

  superkarma: 0 15.11.2004, 13:48:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme