Domácnost

Ježíšku přines mi...papouška

Co asi tak pro papouška koupíme?

Náš korelák potřeboval v první řadě klec. Samozřejmě velkou - tak velkou, aby se v ní mohl pohodlně protáhnout, to znamená aspoň 70 cm v jednom rozměru. Ovšem pravda je taková, že měl možnost se prolétnout po celém pokoji - což tam, kde jsou alergici nebo rozložené jakékoliv papíry, nepadá v úvahu. Velice rychle jsem zjistila, že zlikvidovat 50 zápočtových písemek, určených k opravení, je pro korelu otázkou pár minut.

Co do klece? Minimálně dvě misky - na zrní a na vodu, pak bidýlka, ale pozor, ta, co jsou v sadě z obchodu, většinou nestačí a nejsou ani vhodná. Papoušek by měl mít v kleci větvičky, aby si neunavoval nohy stáním na stále stejném průměru bidýlka. Navíc jakákoliv věc, strčená do klece, je předem určena k oklování - a bidýlka z obchodu podléhají zkáze rychle, radostně, a navíc z nich občas trčí třísky.

Dál je zapotřebí sépiová kost, ale ta pravá, existují sice náhražky, ale pravá je pravá.

Tak, inventář máme - a co na dno? Tam je nutné dát noviny nebo jiný papír a dává se i písek. Péče o ptáčka nezabere moc času, pokud máte klec rozumně udělanou - nejvíc se mi osvědčila s výsuvným šuplíkem, který se vysunul i s novinami a celý se jenom vysypal do kýblu se smetím. Dalším krokem - asi tak jednou týdně - byla desinfekce celé klece.

Potrava - tady je nutné ohlédnout se po literatuře a poptat se v obchodech - každý druh vyžaduje trošku jiné složení a krmné směsi je nutné vybírat i s ohledem na celkovou kondici opeřence.

Tak, to je z mých zkušeností s korelami - ty dokonce snesly i vajíčko, ale nedokázaly jej vysedět, takže s chovem jsem moc úspěšná nebyla.

Ferdička ovšem má anduláka (jakpak se asi jmenuje, že???) - a protože lidé nevědí, co lze od takového opeřence čekat, sepsala pár rad a zkušeností:

“Říká se, že když chceš naučit mluvit andulku, tak by to měl být ON a ne starší půl roku. Musíš se mu věnovat a hodně na něj mluvit. Nebát se ho.

Náš andulák má nejraději to nejobyčejnější zrní a klásky. Nemají se jim pořád dávat jenom vitaminované přípravky, aby nebyli převitaminovaní, takže někdy je třeba krmení proložit obyčejným prosem. Občas jim dát kousíček vajíčka, salátu, strouhané mrkve... (náš současník to nerad, ale předchůdci si na tom pochutnávali).

Když si ho chceš ochočit na ruku, je dobré začínat strkat prst zvenku ke kleci, pak dovnitř a postupně se pomalu přibližovat. Když ho vypustíš a chceš ho dostat zpět, je dobré ho začít učit na tyčku, nebo "vystrčit ruku", aby měl přistávací plochu. Když nechce, tak mu zpočátku přinášet klec k místu, kde zamrzl... On se časem naučí i doletět do klece, tam, kde má původní stání... Když anduláka necháváš proletět, musí se počítat s tím, že všude budou bobky - krásné kulaté prdíky s černým hovínkem okolo a bílou tečkou uprostřed. Když je to rozbředlé, má průjem... A v tom případě je návštěva veterináře vhodná.

Anduláci rádi sedávají nahoře na konzolách - nabobkováno, u našich zase na reprobednách - nabobkováno, rádi zobou z podlahy- nabobkováno - pozor nezašlápnout! (Anduláka, ne bobky.) Kdo má psa - zavírat klec - kamarádce sežral jezevčík krásně světlemodrého anduláka! Tito malí opeřenci rádi přistávají na záclonách - takže je třeba pozorovat ptáčka, jestli nemá občas nateklou nožičku, jak se zachytí do ok záclon – anduláci mých rodičů to měli často, ale vyléčilo se to vždy nějakou mastičkou od veterináře.

No v létě je potřeba "koupátko", aby se mohl ochladit, kdyby chtěl (někteří z našich anduláků to využívali, jiní zase vůbec...).

Hračku - ten náš se může zbláznit ze zvonečku, občas ho i "vyklovne" ze řetízku a shodí dolů. Pak má zrcátko pověšené z horní žbrdlinky klece - to je pro něj kamarád i schovka (schovává se za něj do bezpečí, když se bojí). Pokud jde o sexuální choutky, ty si vybíjí na svém plastovém zmenšeném modelu - je to občas sranda...” (určitě mu říká "Robertku", ale to jen když Ferdička není doma...)

Jo, a vodu! Každý den mu ji měnit! Protože oni si do vody natahají zrníčka! Náš andulák současník nemá podestýlku - je pořád na bidýlku nahoře. I jídlo a pití má nahoře. Naši dávají tomu jejich dolů bílé ubrousky (už po desetiletí - noviny jsme nikdy nedávali, netuším taky, jestli to není závadné třeba kvůli tiskařské černi).

Rodiče dávají anduláka v létě na balkon - tam si povídá s ostatními ptáčky... Anduláci vydrží prý venku do nula stupňů Celsia - ale my to nikdy takhle nevystupňovali. (Kamarád má andulky ve venkovní voliéře a skutečně tak dlouho vydrží bez problémů - jak kamarád, tak andulky...) Andulka je jako každé jiné zvíře – radost i starost, nemůžeme jej jen tak odložit a tradá na dovolenou. Anduláka je třeba kmit, i když se jede pryč! Nikdy jsme ho nenechávali o hladu déle než 1 den - tzn. že když jedeme pryč, tak nám ptáčka rodiče chodí krmit každý druhý den, a my zase jejich.

A když je andulák třeba v obýváku, doporučuji přikrývat klec na noc - aby měl klid a taky střídání noci a dne - ale zase se na to musí naučit postupně - a taky podle povahy, u toho našeho bojácného opeřence to vůbec nepřipadá v úvahu...”

Přiznám se, že tohle povídání mi připomnělo doby, kdy jsme měli koreláka Ferdu a museli kvůli němu pečlivě schovávat rum - a nejraději měl bílý kubánský. Za bývalého režimu to byl dost luxusní ptáček...

 

 
   
01.12.2005 - Dům a byt - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [32] MEK [*]

  my doma měli anduláka a hnízdil mi ve vlasech

  superkarma: 0 03.12.2007, 17:14:14
 2. avatar
  [27] femme [*]

  můj německý dědeček měl koreláka Jakoba, který se pořád naparoval před zrcátkem a křičel: Jakob ist lieb :o))))

  superkarma: 0 08.12.2004, 22:48:04
 3. avatar
  [26] Hannah01 [*]

  Alba: Ty jsou skvělý, jejich názvy taky. Jeden z nich vypadá přesně, jako náš - ten zelený s hodně žlutým kreslením. Je to hrozný dobrák. Před rokem jsme mu koupili samici, protože na něj už nebylo tolik času a ta mrcha ho strašně uzurpuje. Před náma se tváří jako neviňátko, ale běda, jak zalezem, tak je z ní dračice...

  superkarma: 0 08.12.2004, 17:48:07
 4. avatar
  [25] alko [*]

  Sestře anduláček zlikvidoval ubrus s křížkovým vyšíváním - přecvakl vždy tu vrchní nitku.

  superkarma: 0 08.12.2004, 14:42:40
 5. avatar
  [18] evusche [*]

  až dorazím domů, asi taky udělám fotoalbum našeho zvěřince

  superkarma: 0 08.12.2004, 13:33:32
 6. avatar
  [17] evusche [*]

  Alba: já se tam nedostanu :-(

  superkarma: 0 08.12.2004, 13:33:11
 7. avatar
  [12] pajda [*]

  Alba: pod články to asi nejde - ale je tady redakční diskuze o zvířátkách, tam to jde určitě...

  superkarma: 0 08.12.2004, 11:16:41
 8. avatar
  [11] Žábina [*]

  když jsem byla malá, přiletěl nám jednou otevřeným oknem do kuchyně andulák..měli jsme ho pak 14let..jmenoval se Pepík a mluvil Pepíčku,ty ptáčku,pipínáčku...jednou jsme ho našli ležet dole pod bidýlkem mrtvého...tak jsme ho dali do krabičky a pohřbili do našeho hrobu na hřbitově...nesnesla jsem pomyšlení ho jen tak někde zakopat...

  superkarma: 0 08.12.2004, 11:13:52
 9. avatar
  [10] Wiki [*]

  ja bych tak chtela papouska, ale pritel je alergicky na periii...skoda :) tak bude fretulka

  superkarma: 0 08.12.2004, 11:02:15
 10. avatar
  [7] sharonka [*]

  Ještě bych mohla napsat, že naši mají anduláka Kubíčka už 14 let. Je to opravdu takový stařešina,od té doby, co mají psa už nelítá, aby ho nezakousla, jen sedí, kouká, občas i spadne z bidýlka, ale povídá a povídá. Naučil se sám spoustu slov, takže pojmenuje celou rodinu, psovi říká "Donušo - fuj", dokonce i mluví anglicky "How are you?, How do you do?", fakt je moc šikovnej. Právě proto jsem se těšila, že naše andulka bude taky taková.

  superkarma: 0 08.12.2004, 10:51:13
 11. [6] leonab [*]

  Taky máme koreláčka Jerryho, je krotký - někdy až moc, perfektně napodobuje hlas a jeho průpovídky typu Poď si vzít, ňam ňam ňam, je to dobré - když se cpe jsou zábavné. Nebo při našem pozdním příchodu se nám dostane hned ve dveřích sprda stylem Zlobíš, jsi nedobrý papoušek. Kdo to tady tak píská? a pod. Je s ním sranda, ale když se mu něco nelíbí a spustí na celé kolo, mám chuť mu zakroutit krkem /samozřejmě jen jako/

  superkarma: 0 08.12.2004, 10:11:01
 12. avatar
  [5] Deja [*]

  Tak mi máme momentální stav 8 andulek - 4 kluci a 4 holky. Jsou ve dvou klecích. Loni kluk přinesl párek - Áju a Páju. Pája je příkladný partner, stále Áju zobáčkuje a načechrává a šeptá ji do ouška. Jenomže je to takový sexuální maniak - v prvním hnízdě měli 10 vajec, z 8 se vylíhla mláďata. Ta se nám kromě jednoho /syn ho nechtěl dát/ podařilo rozdat. Neuplynul ani měsíc a měli dalších 9 vajec, z nich se vylíhlo 6 mladých. Jednoho anduláka jsme udali, ovšem ostatní nám zbyli doma. Potom měli ještě dalších 11 vajec, ale ty jsme už nenechali vysedět a sebrali jsme jim budku. Anduláci jsou jak na vypínač, když je světlo, tak spustí svůj řev, jak zhasnu, tak okamžitě všichni přestanou. No binec kolem nich je tedy pořádný. Každý den luxujeme a vysypáváme dno klece a jednou týdně je "velký úklid".

  superkarma: 0 08.12.2004, 10:01:22
 13. avatar
  [4] evusche [*]

  Hannah01: já jsem si korelu ochočila tak, že jsem prvních 14 dní nedělala nic jiného, než seděle u klece a mluvila na ní. Pak jsem se odvážila strčit ruku dovnitř, málem tu klec zbourala, ale jednoho dne seděla v klidu, tak jsem jí strčila prst pod bříško a ona si sedla na prsty :-) A behem měsíce a půl to byl mazel! :-)) S tím velkým se mi to nedaří vůbec. Ale on je uplně v sedmým nebi, když mi převrhne kytku a já začnu ječet na celý kolo. A on ten hajzl jenom sedí, kouká na mě a pak tím slabounkým hláskem písne: pepíčku! No to bys ho v tu chvíli zabila! :-)

  superkarma: 0 08.12.2004, 09:19:41
 14. avatar
  [3] Hannah01 [*]

  Máme taky anduláka - je ochočený, mluví, je s ním sranda. Pro andulky je největší pochoutka senegalské proso. Právě díky němu se moc dobře ochočuje. Ze začátku, asi 3 týdny mu dávejte senegal(klásek) každý den, pak týden vynechat a potom mu ho nabízet na dlani. Nejprve se bude bát a ani se k ruce nepřiblíží, ale postupně vám bude zobat z ruky, kterou potom pomaloučku odtahujete, až bude nucen na ní skočit - a máte vyhráno. Ještě poslední rada pro ochočení - andulku vypusťte poprvé z klece až po 3 měsících, bude jí brát za své "sídlo" a nebudete mít problémy s jejím navracením zpět. Také milují, když na ně hodně mluvíte.
  Jenom malé upozornění - jsou to milí, roztomilí ptáčci, ale pokud na ně nebudete mít dost času, nekupujte ji. Milují společnost, jsou to ptáci určení k životu v hejnu. Časem se jejich roztomilé štěbetání změní na řev, kterým si vynucují vaši přitomnost a ikdyž to myslí dobře, protože vás chtějí vidět, opravdu to leze hodně na nervy.

  superkarma: 0 08.12.2004, 09:03:53
 15. avatar
  [2] evusche [*]

  My máme doma korelu, je hodná, nemůžu říct, že by to byla korela - likvidátorka. Je to spokojená samička, rozmazlená tak, že už ani nelítá, chodí za námi jako pejsek po zemi. Právě má období snášení vajíček, takže je zalezlá v kleci, sedí si na těch svých třech vajíčkách a nikdo ji nesmí rušit. Syčí jako had, ale jinak je velmi krotká.
  Pak máme ještě alexandra malého. Páni, to je vandal! Ochočený moc není, tedy aspoň já na něj nemůžu sáhnout, mě klove. Přítele jakž takž snese. Od něj je bordel, všechno zničí, těch kytek, co už mi ohlodal, syčák jeden. Ale zase je u něho krásné to, že když vidí, že někdo jí, máme ho na rameni a do ucha nám píská slabounce pepíčku, protože ví, že něco dostane. :-) Včera po mě pořád házel ohryzek od jablka :-) Dala jsem mu ho na klec a seděla jsem dá se říct, že pod klecí. A on ten hajzlík po mě pořád ten ohryzek házel :-)

  superkarma: 0 08.12.2004, 08:58:11
 16. avatar
  [1] sharonka [*]

  My jsme měli vždycky andulky, když jsem byla malá, takže jsem ji pořídila i dětem v domění, že budeme mít hodného, povídavého ptáčka. A máme ukřičenou, X-krát za rok pelichající samičku. Taky nás má ráda, a nechá se pohladit, ale dát si ji na rameno znamená buď ohluchnout, nebo si nechat provést pearcing ušního boltce. Musím se přiznat, že kdybych si napřed pořídila pejska, tak andulku bychom asi neměli. Ale mám ji ráda, potvůrku.

  superkarma: 0 08.12.2004, 08:41:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme