Domácnost

Ježíšku přines mi...morče

Tak a kupujeme morče. Pro začátek jedno, pokud možno malé. Čím je menší, tím lepší, pozor jenom na to, aby umělo samo přijímat potravu - někdy totiž chovatelé prodají do Zverimexu tak malinká zvířátka, že se neumějí pořádně nakrmit, takže i při nejlepší snaze uhynou. Sama jsem si kdysi takové přinesla - naštěstí jsem měla doma už jednoho otřískaného morčecího kluka, který se mimina ujal a naučil ho všechno, co potřebovalo k životu - včetně okusování dveří od kuchyně.

Předpokládám ale, že vaše zvířátko bylo vyloveno z misky se zrním, kde se šťastně živilo, a tudíž nemá žádné další problémy, ani kožní. Máte ho tedy v krabičce nebo - v horším případě - v papírovém sáčku. A co s ním doma?

Tak na to jste měli myslet dřív. V první řadě musí váš budoucí hlodavec někde bydlet. Ideální je klec s vyvýšeným okrajem dna, aby na morče nefoukalo - průvan totiž nemají tyhle potvůrky rády. Bedýnka je sice taky dobrá, ale dřevěnou okouše a promočí, takže musí být plastová, a navíc nebude vidět ven - morčata jsou velice zvědavá. Rozměry jsou poměrně velké - minimálně 70x50 cm, čím větší, tím lepší.

Kam ji umístíme? Ideálně mimo hlavní trasu v domácnosti, ale tak, aby morče aspoň na někoho vidělo. Dobu, kterou bude trávit v kleci, totiž vděčně využije k pozorování a případnému komentování veškeré činnosti své oběti.  Do klece patří savá podestýlka - mně osobně se osvědčily noviny, pokryté hoblinami - a domeček. Někteří chovatelé radí zpočátku domeček nedávat, ale naše morčata ho měla od začátku a problémy s tím nebyly. Domeček se mi osvědčil dřevěný, ale pozor! To, co vám obvykle prodají pro morče, může vaše zvířátko používat tak maximálně v případě, že by chtělo trénovat ležení na pekáči! Je lepší koupit domeček pro zakrslého králíka. Správně velké morče totiž váží cca 1 kilo nebo i víc - naši chlupáči mají asi 1 200 g. 

Tak, to je základ - morče šťastně bydlí a teď ho zbývá jen nakrmit. U klece by měly být jesle na seno - lepší jsou ty z vnější strany klece. Do jeslí, umístěných uvnitř klece totiž morčátka ráda lezou a hrozí jim pak zlomená nožička, což je téměř katastrofa. Pokud jesle nemáme, můžeme malou dávku sena dát na dno klece, ale pak je nutné hlídat, aby morče snědlo všechno, popřípadě část sena odebrat, aby se nezapařilo. Další věc je miska na zrní - pokud koupíte plastovou, musíte si dát pozor na hrany - některé misky jsou na boku ostré. Naše morčata dělají s oblibou to, že když dojí zrní, chytnou misku du zubů a začnou s ní rachotit o dráty klece - a pak by hrozilo poranění. Ovoce a zeleninu můžeme dávat do misek, máme-li dvě, jinak dáváme malou krmnou dávku na podlahu. V ideálním případě si morče vezme svoji dávku do tlamičky přímo z vaší ruky a do pěti, maximálně deseti minut ji zkonzumuje. Do klece patří i kousek tvrdého chleba nebo rohlík a klásek na okusování - morčátka si musí o něco brousit zuby.

A poslední nezbytnou věcí je napáječka - nevěřte tomu, že morčata nepijí. Sama jsem několikrát odchovala mladé a vím, že některá zvířata pijí hodně, jiná téměř vůbec, ale všechna se občas napijí.

Jinak je dobře počítat s občasným zastřižením drápků - postačí kleštičky na nehty a s pravidelným česáním srsti - buď kartáčem nebo hřebínkem. Dlouhosrstá morčátka se musí občas i koupat, to už je ale dost náročná záležitost, ke které potřebujeme šampon pro jemnou srst, ručník, fén a pevné nervy.

Tak a teď už zbývá nalézt někoho, kdo si bude s morčátkem hrát, povídat si s ním a mazlit se - to totiž morče potřebuje úplně stejně jako vodu a jídlo. A pokud svému morčeti někoho takového pořídíte, naučí se slyšet na jméno a je neuvěřitelně přítulné. A to platí jak pro to morče, tak pro jeho novou hračku. :-)

     
   
25.11.2004 - Dům a byt - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [39] MEK [*]

  to bílé morčátko

  superkarma: 0 03.12.2007, 16:30:24
 2. [38] FAXÍK [*]

  já se včsch myší bojím a děti to respektují

  superkarma: 0 07.12.2006, 10:38:00
 3. avatar
  [37] Andula [*]

  S morcatama se poji jeden z mych nejpodivnejsich vanocnich zazitku. Coby ditko jsem si se sestrou prala k vanocum nejake zviratko a dockala jsem se, ze kdyz mi bylo asi 14 a sestre necelych 10. Darkem bylo morce a na krabici bylo napsano, ze je ze 55% sestrino a ze 45% moje, protoze ona pry ma o darek mene.
  Dost divne...

  superkarma: 0 28.11.2004, 21:42:38
 4. avatar
  [32] Křečkomyš [*]

  Měla jsem morče i křečky v klecích, ale už bych to nikdy neudělala. Piliny byly po celém pokoji. Teď mám všechny myšáky v plastových boxech a jsme všichni spokojeni. Morče momentálně nemám, ale kdybych ho měla, dám ho do plastovky a vyndám tu horní mřížku. Myslím, že když se mu 2x týdně vyčistí a nechá se každý den proběhnout, může to být v pohodě. Moje morče smrdělo stašně, ale to asi tím, že bylo nemocné (nádor). I tak se dožilo 10-ti let, veterinář ho poté utratil, protože operace nepřicházela v úvahu.

  superkarma: 0 26.11.2004, 10:07:03
 5. avatar
  [31] pajda [*]

  Wiki: bohužel ne, zatím nemám vhodného konzultanta...jediná fretka, kterou znám, žere skripta z fyziky a umí vyskočit na stůl:-)

  superkarma: 0 25.11.2004, 21:37:20
 6. avatar
  [30] Žábina [*]

  my měli morče v kleci na zakrslého králíka, koupila jsem jí ve zverimexu a když jsem řekla že je to na morče, tak prodavač říkal- pane jo to bude mít komfort...měla tam i jesličky na seno, napáječku na vodu, aby jí neměla v misce a nerozlila jí...na dno jsme dávali piliny....

  superkarma: 0 25.11.2004, 21:25:15
 7. avatar
  [29] pajda [*]

  JanaVi: to nevím...když jsem srovnávala chov u nás v kleci (šest zvířátek zaráz) a u kamarádek, tak naše klec jednoznačně vyhrála...na druhou stranu ano, taky se nám stalo, že morčátko bylo cítit - naše samička, když byla vysokobřezí, měla potíže s močovým měchýřem...ale ten týden nebo dva, než vyklopila mladé, se to dalo přežít.

  superkarma: 0 25.11.2004, 19:26:24
 8. avatar
  [28] JanaVi [*]

  pajda: To mi nikdy nenapadlo, že akvárium je nevhodné. My máme v akváriu dvě a jsou spokojené, předtím jsme tam měli 6 let jiné dvě a ještě dřív jednoho samečka. Je pravda, že je to hodně velké akvárium (skla zasazená v kovovém rámu) a často uklízíme.

  superkarma: 0 25.11.2004, 19:24:20
 9. avatar
  [27] pajda [*]

  Rikina: proto právě smrdí, že je v akváriu. Tam se totiž všechno hned zapaří...a není jim to ani zdravé. Muselo by - stejně jako všechny zvířátka, mít specilání akvárium, které má stěny nejméně o 1/3 nižší než je krátká stěna dna. A taky tím, že je v uzavřeném prostoru nemá žádný rozumný kontakt s lidmi - venku totiž nikdy nenapodobíš ty zvuky, které zvířátko slyší po většinu dne, kdy je zavřené v akváriu. Pak se zákonitě bojí a nic s ním není...

  superkarma: 0 25.11.2004, 18:47:31
 10. avatar
  [18] Wiki [*]

  Ja si chci poridit fretulku - az budou zase mlade - bude i neco o fretulkach? :o)

  superkarma: 0 25.11.2004, 13:14:36
 11. [17] Hanule [*]

  My máme Ferdu 3 rok. Včera jsme mu stříhali drápky a tak je na nás naštvanej. Ale jinak je zlatý. Slyší na jméno, rád se mazlí. Bydlí v takové plastové kleci (vrchní mříže nepoužíváme), většinou leží nahoře na domku a též odtamtut všechno pozoruje. Běhá po bytě, když mu klec čistíme, ale bobky jsou vždy na jednom místě (u sporáku). Když se mu dklouho nečistí je cítit, ale mi mu klec čistíme každý 3. den. Též ho můžeme nechat samotného 1-2 dny se zásobou sena, pití , mrkve ap.
  Když nás vidí zdraví nás pištěním. Stal miláčkem naší rodinky.

  superkarma: 0 25.11.2004, 12:52:44
 12. [14] Rikina [*]

  Morče nemůže být v akváriu ? Z klece všechno vyhází a nadělá binec - jako ostatně každé podobné zvířátko. Volně po bytě bych ho teda nepustila, kdo má uklízet ty bobky. A okousané věci taky nic moc, hlavně šňůry elektrických spotřebičů. Když byly děti malé, měli jsme doma různou havěť - křečky, morčata, potkany - ale vždycky jsem měla pocit, že s nimi nic moc zábavy není, a komunikují, leda když jde o žrádlo. Smrdí zcela určitě, a to i když se jim denně uklízí. Ještě že už nic takového nehrozí...

  superkarma: 0 25.11.2004, 12:10:03
 13. avatar
  [13] Danuna [*]

  mela jsem jich 5.Ted mam jen jedno uz.Mela jsem parek a 3male.Jsou to uzasny zviratka a komici.Zbyl mi Ferdi a ten nema chybu.Je cvicenej.Nikam nezaleze.Chodi po byte i kdyz ted ho honi nas pes.A kdyz by si neco dal na zub tak se hlasite ozve a slysi na jmeno.Morce nema chybu.Doporucuji.Akorat jsou haklive na nekterou zeleninu.Nedavam kvetak,cinske zeli,kedlubny.

  superkarma: 0 25.11.2004, 09:45:21
 14. avatar
  [12] Danuna [*]

  mela jsem jich 5.Ted mam jen jedno uz.Mela jsem parek a 3male.Jsou to uzasny zviratka a komici.Zbyl mi Ferdi a ten nema chybu.Je cvicenej.Nikam nezaleze.Chodi po byte i kdyz ted ho honi nas pes.A kdyz by si neco dal na zub tak se hlasite ozve a slysi na jmeno.Morce nema chybu.Doporucuji.Akorat jsou haklive na nekterou zeleninu.Nedavam kvetak,cinske zeli,kedlubny.

  superkarma: 0 25.11.2004, 09:44:19
 15. avatar
  [9] Žábina [*]

  morče jsme si přinesli domů jako samečka, za 2 měsíce porodilo, takže to sameček zřejmě nebyl :-))...měli jsme jí 7let, pak dostala artrozu a uhynula...celá rodina jsme to obrečeli...ale nové morče už nechci...hodně nadělá a hlavně v pokoji je dost cítit....

  superkarma: 0 25.11.2004, 09:40:51
 16. avatar
  [8] Deja [*]

  Tak morčátko, to je zvířátko mého dětství. Měla jsem jich několik, ale nejmilejší bylo Ouško - albín, s červenýma očima a černým flíčkem na oušku. Mazlivé, přítulné, slyšelo na jméno. Po chodníku za mnou běhalo jako pejsek. Měli jsme zahradu, tak se v létě pásla na zahradě v ohradě, která měla pletivo i nahoře a boudičku na schování před deštěm. Nemuseli jsme zahrádku prakticky sekat, protože morčátka ji vypásla.

  superkarma: 0 25.11.2004, 09:32:04
 17. avatar
  [5] JanaVi [*]

  Taky máme doma 2 chlupaté potvůrky. Jsou fakt neuvěřitelně chytré, dobře poznají např. zvuk otevírající se ledničky, odkud hned chtějí mrkev či jinou dobrůtku.

  superkarma: 0 25.11.2004, 09:22:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme