Vztahy

Ježíšku, Ježíšku … ukaž se mi!

Na své útlé dětství máme asi všichni vzpomínky poněkud zasunuté, či polozapomenuté. Občas se nám vybaví určité momenty, které jsou mnohdy úplně nepodstatné, ale ucelený obrázek toho, co jsme prožívali, na co jsme mysleli a čím jsme žili ve svých - dejme tomu čtyřech, pěti letech - má asi málokdo.

 

Tak to mám i já. Vybavím si uplakané koťátko, které jsem našla opuštěné a vyhladovělé, i to, jak se ho pak ochotně a s láskou ujala moje babička, vzpomenu si na zlou paní učitelku z mateřské školky, která nosila fialovou zástěru a na další okamžiky svého tehdy krátkého života, a to je vše.

 

Existuje ale něco, co si s celou intenzitou dokáži vybavit i dnes, po mnoha a mnoha letech. Vánoce! A s nimi spojeného tajuplného Ježíška.

 

Ano, zatímco v Sovětském svazu nosil dětem dárky Děda Mráz a v Americe Santa Klaus, u nás byl a stále je tím štědrým obdarovatelem všech hodných dětí tajemný Ježíšek. V mé dětské dušičce ale tento dobrodinec pravidelně zanechával stopy nejistoty a zvědavosti. Strašně jsem se totiž kvůli němu trápila. Nevěděla jsem, jak vypadá, a pravidelně v předvánočním období jsem zaměstnávala svůj mozeček plány, jak ho odhalit.

 

Pravda, jakousi představu o jeho vzhledu jsem měla. V mé fantazii měl podobu malého skřítečka s bílými, kudrnatými vlasy a oblečen byl do světle hnědého kožíšku, který mu sahal až na zem. Za sebou táhl sáňky, na kterých měl dárky. V této chvíli má fantazie poněkud zavrávorala, neboť jsem nebyla schopná si představit, jak se mu na jedny sáně vejdou dárky pro všechny děti. Dalším problémem byl samotný rozvoz nadílek pod jednotlivé stromečky.

Jak to všechno stihne? Dárky se pod stromečkem objeví přece vždycky večer – to je ve všech rodinách stejné. Jak může jeden jediný, samotný, malý Ježíšek stihnout obejít včas všechny domácnosti? Nehledě na to, že se sáňkami se musí pravděpodobně vracet někam do skladu, kde si nabere další várku! Rozum mi to nebral.

 

A tak, když si vzpomenu na své dětské prožívání Vánoc, vybavím si sama sebe, jak od časného odpoledne sedím u okna a vyhlížím Ježíška. Všichni mi sice říkali, že ho nikdy nikdo neviděl a ani já ho nikdy neuvidím, ale já jsem jim nevěřila.

Byla jsem skálopevně přesvědčená, že když budu dostatečně trpělivá a pořádně koukat, dozajista se Ježíška dočkám a na své vlastní oči ho spatřím.

Nespatřila jsem ho.

 

Nikdy.

Když jsem pak o několik let později byla vystavena duševnímu otřesu tím, že mi byla vysvětlena záhada nadělování dárků, hluboce to mnou otřáslo. Cítila jsem se podvedená  dokonce jsem se zlobila na maminku, že mě nechala sedávat u okna vyhlížet někoho, o kom věděla, že neexistuje. Podobným zklamáním jsme si ale prošli všichni, viďte?

 

Přesto se i teď, v době, kdy už mám své vlastní děti dávno odrostlé, občas vzpomenu na svá dětská léta a na Štědrý den odpoledne se zasním u okna a vyhlížím ho … co když přece jen existuje? A já ho na malý, prchavý okamžik spatřím, jak ve svém kožíšku rozváží dárečky pro všechny hodné děti?

 

A jak jste na tom s Ježíškem vy? Měl, nebo ještě stále má svou konkrétní podobu, kterou znáte jenom vy? Anebo jste ho brali jako něco nadpřirozeného a o tom, jak vlastně vypadá, jste nepřemýšleli?

 

 

   
15.12.2004 - Láska a vztahy - autor: Jaroslava Machálková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [45] MEK [*]

  taky jsem v dětství byla takový snílek a zůstalo mi to do teď,na štědrý den mi běhá mráz po zádech a občas uroním i slzičku

  superkarma: 0 05.12.2007, 18:32:12
 2. avatar
  [44] vlcice [*]

  Já jsem nikdy podobným zklamáním neprošla. Nikdo mi nemusel říkat, že Ježíšek neexistuje. Přišla jsem na to poměrně brzy sama. A musím říct, že mne to nijak netrápilo. Naopak se mi tím naskytla úžasná možnost hledat tajné skrýše s dárky. :-)

  superkarma: 0 18.12.2006, 11:02:41
 3. avatar
  [41] *Kotě* [*]

  Nyotaimori: Uklidni se, prosím... když tu někdo napíše, že nesnáší náboženství a že by všechny církve zrušil a všechny věřící poslal na převýchovu (velmi častý názor zde vyjadřovaný), je to OK. Ale když někdo napíše, že upřímně věří, že Ježíš je spasitel, tak je to agitace?!? Fakt trapné takhle uvažovat...

  superkarma: 0 15.12.2004, 22:49:12
 4. avatar
  [40] kubikm [*]

  tak já tedy ježíška viděla...jednou zrovna vypadl proud...koukali jsme s bráškou ven do tmy...najednou velký záblesk - světlo naskočilo a my měli dárky pod stromkem...oba jsme ho viděli - měl zlaté vlasy a bílou košilku...

  a moje dcera si dlouho myslela, že ježíšek = ježek
  já jí to konečně vysvětlila - pochopila...
  po chvíli říká - já vím, proč má ježek bodliny
  ????????
  no aby na nich mohl nosit ty dárky...

  superkarma: 0 15.12.2004, 22:25:55
 5. [39] kat [*]

  Ahoj holky, tyhle stránky čtu dlouho ale vesměs jsem přispěla asi tak 2x,neměla jsem potřebu se vyjadřovat, ale ted zkrátka musím:-))
  Vím že to bude vypadat uhozeně, ale jelikož naše rodina nebyla věřící, tak jsem pojem Ježíš neznala, a tak jsem si myslela že Ježíšek je velký ježek(od slova ježíšek-ježek) a dárky nosí napíchnuté na bodlinkách....určitě se ted smějete jak všici ostatní kteří to vědí...no vím že je to blbost, ale moje dětské myšlení bylo zkrátka takové.....neznáte někoho kdo si myslel totéž?? ráda s ním o tom pokecám:-)))))

  superkarma: 0 15.12.2004, 20:37:05

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [37] risina [*]

  Kuře: Jasně že má maminku, bydlí s ním v nebi. A ikdyž jí vylezl z pindinky, je to pořád Panna Maria.. To je další TAJEM :-)

  superkarma: 0 15.12.2004, 18:28:37
 2. avatar
  [35] k@tchabinka [*]

  Kocicko.. vykupitel vykupitel...a vykupuje stary zelezo ? nemam kam dat pracku :)

  superkarma: 0 15.12.2004, 16:16:37
 3. avatar
  [34] Kocicka [*]

  no nevím proč všichni hledáte ježíška když ho máte stále před očima kdo ho hledáte! JEŽÍŠ je stále tady pro Vás kdo ho hledáte.... Dárky si přece nedáváme jenom proto aby byli vánoce,ale vánoce jsou proto že jsme dostali ten největší dárek a to je milost, protože Ježíš na kříži za nás zemřel, za naše hříchy a tím nás vykoupil. Největší dárek prvních vánoc byl a pro mě stále bude náš vykupitel - Ježíš nebo ježíšek jak mu i ráda o vánocích říkám....štastné a požehnané Vánoce

  superkarma: 0 15.12.2004, 16:06:37
 4. avatar
  [33] klara.kr [*]

  alko: To jsem si taky myslela, že mu je zima.

  superkarma: 0 15.12.2004, 16:00:19
 5. avatar
  [32] alko [*]

  Já se hlásím k tomu děťátku v jesličkách. A jak unese dárky jsem neřešila, byla jsem praktičtějšího ražení. Měla jsem strach, že mu je zima, když není oblečený :-)

  superkarma: 0 15.12.2004, 13:58:46
 6. avatar
  [31] Kuře [*]

  Holky, teď jsem musela odpovídat na velmi ožehavou otázku. Moje Jája už se dozvěděla, jak se rodí děti (aby ne, když mám za měsíc termín) a dneska to přišlo:
  "Mami, jak se naroďuje Ježíšek? On má opravdickou maminku? A taky jí vyleze z pindinky?"

  superkarma: 0 15.12.2004, 13:54:06
 7. avatar
  [30] Aja [*]

  A vůůůůbeeeccc...Ježíšek neexistujeeee!! :-))))

  superkarma: 0 15.12.2004, 13:50:19
 8. avatar
  [29] marcellina* [*]

  ja si myslela, ze vypada jako Mikulas :-D

  superkarma: 0 15.12.2004, 13:06:46
 9. [28] Rikina [*]

  Pro mě byl Ježíšek to dítě z jesliček, a dárky nosili andělíčkové - baculaté děti v bílých košilkách s křídly. Protože na vánoce je kouzelná noc, a může se stát úplně všechno, tak ty dárky skoro nic neváží, a andělíčkové v košilkách nezmrznou, ani Ježíškovi není zima. Stromek andělíčci nezdobili, ten už musel být připraven, ozdoben a rozsvícen, to jsme obstarali s tatínkem, a pak jsme čekali na zvonění a taky tiše hrály koledy ( ze schovaného gramofonu ). Moje mladší sestra si představovala vánočního skřítka s pytlem na zádech, ale to měla z nějaké pohádkové knížky...

  superkarma: 0 15.12.2004, 12:30:58
 10. avatar
  [25] Žábina [*]

  když o tom tak přemýšlím, já asi od mala věděla že mi dárky dávají rodiče...a nijak mě to nevadilo...

  superkarma: 0 15.12.2004, 11:09:02
 11. avatar
  [24] Aja [*]

  Můj syn zase myslel, že je to andělíček s bublifukem a místo bublin lítají hvězdičky...po dopadu se změní v kupu dárků :-)nějak se mu spojilo koukání z okna, výzdoba, atmosféra Vánoc a očekávání...a ohňostroj...:-)

  superkarma: 0 15.12.2004, 10:35:33
 12. avatar
  [22] Lhasa [*]

  Aja: Tajem :-))))))) To je přesný!!! :-D
  Pro mě byl Ježíšek něco jako barokní andělíček, ale dál jsem se v tom moc nepitvala... Vzala jsem jako fakt, že prostě JE kouzelnej, tudíž jak pobere dárky, jak se dostane ke stromečku zavřeným oknem, je TAJEM :-)))

  superkarma: 0 15.12.2004, 10:01:45
 13. avatar
  [21] evusche [*]

  já jsem si Ježíška představovala jako malé děťátko s křídlama, jak k nám každý rok přiletí oknem a dá nám tam dárky. :-)

  superkarma: 0 15.12.2004, 09:51:29
 14. avatar
  [20] Rybulka [*]

  Tak to já si pamatuju od svých dvou let a co bylo ve čtyřech, pěti letech vím už celkem přesně:o)
  No a Ježíška jsem si představovala koukám dost originálně:o) Byl to mladej chllap, oblečenej asi jako Mikuláš, ale ta čepice a plášť byly barený a lesklý, převládala zelená a pak červená:o)

  superkarma: 0 15.12.2004, 09:35:06
 15. avatar
  [19] sharonka [*]

  Já jsem si taky Ježíška představovala jako miminko v košilce, kterému pomáhají andílci. Dodneška mi utkvěl jeden zážitek, to mi byly asi 4 roky. Měla jsem u babičky v ložnici sladkosti od Mikuláše a když jsem si jednou na Štědrý den pro něco na zub šla, stál tam stromeček - ale jenom napůl ozdobený. Pamatuju si, jak jsem strašně brečela, že jsem andělíčky při zdobení vyplašila a oni už nepřijdou a nebudu mít žádné dárečky od Ježíška. I když už dávno vím, že mamka nebo babička zapomněly zamknout dveře, pořád to ve mně zůstává.

  superkarma: 0 15.12.2004, 09:26:38
 16. avatar
  [18] gavi [*]

  clarCa: Jsem na tom stejně i já měla ježíška za přerostlého ježka a moje o 9 let mladší sestra si ho dokonce představovala jako stromeček s očima.

  superkarma: 0 15.12.2004, 09:26:03
 17. avatar
  [17] Aja [*]

  Meryl: Mám to podobně...:-))Jak stíhá, to je právě ten TAJEM...:-)

  superkarma: 0 15.12.2004, 09:06:59
 18. avatar
  [16] sunnynka [*]

  merylko chtěla bych mít tvé schopnosti :-*

  superkarma: 0 15.12.2004, 07:27:44
 19. avatar
  [14] clarCa [*]

  ... eh... asi blbá představa, ale já si ho představovala jako malého ježka... v naší nevěřící rodině byli ježci rozhodně frekvetovanějším slovem než Ježíš... svůj omyl jsem zjistila někdy ve čtyřech letech a zklamání nad tím, že je to člověk a ne nějaké roztomilé zvířátko bylo veliké... :-)

  superkarma: 0 15.12.2004, 07:05:09
 20. avatar
  [13] Petronilka [*]

  Já si přestavovala Ježíška jako malého andílka s plavými kudrnatými vlásky. Věřili jsme mu s bratrem docela dlouho. Vždycky jsme byli zalezlí v pokojíku a čekali na zvoneček a pak se hnali jak splašení...

  superkarma: 0 15.12.2004, 06:53:53
 21. avatar
  [12] LenkaT. [*]

  Jako už odrostlejší dítě jsem podezřívala tátu, že stromeček rozsvěcí on, a tak jsem ho šmírovala a hlídala, ale nikdy se mi nepodařilo ho uhlídat. Nějak na mě vždycky vyzrál a tak jsem mohla dál věřit, že to není on, ale Ježíšek. Pro mě to bylo taky to batole z jesliček.

  superkarma: 0 15.12.2004, 06:33:44
 22. avatar
  [10] Jupíí [*]

  Ježíšek je jednoznačně děťátko v košilce a kožíšku, obklopené hvězdičkovou září. My vždycky chodili vyhlížet na balkon..., tamhle už byl, tamhle taky, jestlipak už zazvoní. A světe div se vždycky zazvonil strašně rychle

  superkarma: 0 15.12.2004, 04:24:14
 23. avatar
  [9] trdlo [*]

  Muj tati rozsvitil stromecek a este k tomu bouchl oknem, abych (jako kote) vybrala v predsini zatacku a - zase pozde, zrovinka odletel, i za sebou okno zabouchnul... Az jednoho krasneho stedreho vecera sem slysela mamu, jak rika tatovi "tak jdi uz rozsvitit ten stromecek". V tu ranu sem mela o Jeziskovi jasno :)

  superkarma: 0 15.12.2004, 02:23:20
 24. avatar
  [8] Léthé [*]

  I já si představovala Ježíška jako dospěláka. Bytost která měla jen náznak tvaru Ježíše s jasnou svatozáří nad hlavou a žlutým průhledným tělem. Měli jsme totiž jeden čas takových sošek Ježíšků různé velikosti, plnou ložnici. To když má matka dostala na opravu několik sošek z kostelů. Stáli na skříních a koukali na mě. Byli mezi nimi i andělé, ale mě se nejvíc líbil ten Ježíš…takže já znám i jeho podobu.

  superkarma: 0 15.12.2004, 01:41:13
 25. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  Meryl! Jednak existuje a druhak, ac jsem v Americe, lita za mnou sem.
  Nejdriv rozda darecky vam tam doma a pak si da malyho slofika a prileti za nami. Taky jsem ho UPLNE nevidela, ale spoustel se k nam po zlate snurce a mam pocit, ze jsem kousicek toho svetylka obcas zahledla....

  superkarma: 0 15.12.2004, 01:39:55
 26. avatar
  [6] *Kotě* [*]

  klara: No vidíš, já ho viděla jako to miminko (sošku), kterou každý rok u nás v kostele dával pan farář do betléma... byla krásná, z 18. století, Ježíšek na ní měl takovou hezkou košilku... já ho vždycky viděla takhle, i s tou svatozáří:- :-))) přemýšlet nad tím, zda miminko může dávat dárky, mě nikdy nenapadlo :-)

  superkarma: 0 15.12.2004, 01:01:41
 27. avatar
  [5] klara.kr [*]

  Včera ráno se mě Meryl ptala, jak jsem si představovala Ježíška a já jí nedokázala odpovědět. Celý den jsem na to myslela. Jak já jsem si ho jen představovala.... Taky musím přiznat, že ulítnul dřív, než jsem ho mohla zahlédnout. Když jsem na chalupě koukala na svatý obrázek s malým Ježíškem, vždycky jsem si říkala, že to nemůže být on v celé své kráse, miminko přece nemůže dávat dárky. Spíš mi příšel jako něco nehmotného a zároveň reálného, ne žádná konkrétní postava...

  superkarma: 0 15.12.2004, 00:53:15
 28. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  Já jsem neprožila žádné zklamání, já na Ježíška věřím dodnes. :-)))

  Ne, tak vážně, pamatuji si, že u nás to bylo tak, že se táta vždycky nenápadně vytratil od štědrovečerního stolu, rozsvítil stromeček, dal pod něj dárky a zazvonil... a já běžela, až jsem dostávala smyk na linoleu, abych Ježíška ještě zahlídla. :-) Ale nikdy jsem to nestihla, vždycky ulítnul dřív, než jsem dorazila. :-(

  Ale bylo to nádherný. :-))) Už se moc těším, jak budu dělat Vánoce pro svoje děti.

  superkarma: 0 15.12.2004, 00:35:48
 29. avatar
  [3] Léthé [*]

  Ferdicka: on ty dopisy nečte...umí číst myšlenky. Vím to...řekl mi to.

  superkarma: 0 15.12.2004, 00:32:56
 30. avatar
  [1] Léthé [*]

  Cože?!!! …Ježíšek že neexistuje? Co mi to tu chcete namluvit? Já ho viděla…je krásně průhlednej a žlutej.

  superkarma: 0 15.12.2004, 00:08:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme