Styl

Ježíšek v parném létě aneb užijte si Vánoce


Australským Santa Clausům není co závidět. Na druhém konci zeměkoule panuje horké počasí, nicméně vánoční zvyk je železná košile a Fater Christmas poskakuje po shopping mallech kolem umělých smrčků v prošívaném červenobílém převleku a s dlouhým kulichem na hlavě, schován za hustý bílý umělý plnovous. Snaží se přesvědčit zákazníky, aby v nákupní horečce utratili ještě víc, než jejich kombinované rodinné rozpočty dovolují.  

V případě vín Jacob´s Creek se ovšem australský Santa Claus moc nepředře. Nejoblíbenější víno kontinentu jde na odbyt samo a Australané se jím zásobují na Vánoce a na Silvestra po kartonech. A nejen oni. Jakob´s Creek je nejoblíbenějším australským vínem v řadě zemí, a například v Británii či na Novém Zélandě je nejprodávanější značkou vína vůbec. Na těchto trzích už ale zažil Vánoce třicetkrát. V České republice se Jacob´s Creek prodává teprve pár let, nicméně nastoupený trend je velmi podobný: Každoročně se vín s touto etiketou prodá dramaticky více, a to nejen během svátků.

Reputaci ideálního dárku pod stromeček a skvělé ozdoby vánoční tabule i silvestrovské party si Jacob´s Creek vydobyl poměrně jednoduše: Kdo zkusil ovocem prosycené, ale ideální kyselinkou vyvážené Chardonnay k vánočnímu kaprovi, těžko už ke štědrovečerní večeři koupí cokoli jiného. Broskvovo-melounová ovocná chuť s komplexnímu podtóny po ořeších, jemným krémovým podtextem a měkkou, hedvábnou strukturou dostane vinařského znalce a uchvátí začátečníka. Pro milovníky červených vín je špičkovou alternativou pikantní karmínový Jacob´s Creek Shiraz Cabernet, který po dekantaci doslova ohromí sváteční společnost výrazným aroma švestek a ostružin spolu s živými tóny koření, nádechem skořice a sladké vanilky, propůjčeným dubovým sudem. V chuti se odrážejí červené lesní plody i kouřové aroma sudu, který ovšem doplňuje mírně ostýchavý tanin, jenž se zvýrazní v dlouhém finiši a lehce vás přenese přes šunkové chlebíčky i silvestrovskou půlnoc.

Jacob´s Creek se na štědrovečerním stole zabydlel stejně jako na silvestrovské party, a jak vám potvrdí desetitisíce vyznavačů nejlepšího australského vína v České republice, kvalita a univerzálnost dělají z Jacob´s Creeku špičkového společníka k naprosté většině pokrmů i nálad. Co myslíte, že si dá australský Santa Claus po šichtě? Sprchu, jistě. A po ní? Odpověď je tak jasná, jako zlatavá barva nejprodávanějšího Chardonnay z opačného konce světa.

 

Na pestrý sortiment značky Jacob´s Creek se podívejte ZDE

 

Chardonnay

Středně intenzivní slámová barva, razantní buket s dobře rozpoznatelnou broskví a melounem; na pozadí oříškové stopy po dubovém sudu a máslová komplexnost. To je jen entrée; na patře se pak plně potvrdí předešlé dojmy: broskvovo-melounová ovocná chuť s komplexními podtóny po ořeších a s jemným krémovým podtextem. Struktura je měkká, hedvábná a vyvážená čerstvou kyselinkou ve finiši. Ideální víno ke kuřeti se smetanovou omáčkou, k těstovinám, rybám a výrazněji upraveným mořským plodům.

 

Shiraz Cabernet

Karmínově červená barva řekněme střední hloubky leccos napoví už při pohledu. Ve vůni se dostaví očekávané aroma švestek a ostružin spolu s pikantními tóny koření, nádechem skořice a sladké vanilky, propůjčeným dubovým sudem. V chuti se odrážejí červené lesní plody i kouřové aroma sudu, což bezprostředně vytváří velmi atraktivní chuťový vjem, který ovšem doplňuje mírně ostýchavý tanin, jenž se zvýrazní v dlouho odeznívajícím finiši. Nejlépe se hodí ke zralejším sýrům, tomatovým úpravám těstovin a hlavně k jehněčímu masu.

 

Chardonnay Reserve

Středně intenzivní slámová barva s živými zelenkavými odstíny, intenzivní vůně po broskvi a melounu a na pozadí oříškové aroma sudu a máslová komplexnost. Ovocné vůně se plně realizují v chuti vína a výtečně se spojují s ořechovými chuťovými tóny, které nabídl dubový sud. Krémová a měkká textura, tolik typická pro Chardonnay od Jacob’s Creeku, je vyvážena svěžím, razantním finišem. V gastronomii nesmírně univerzální víno výtečné k drůbeži (a především ke kachně či huse), k rybám a darům moře. Znalci ocení, pokud jim Chardonnay Reserve doporučíte k vepřovému masu.

 

Shiraz Reserve

Víno s hlubokou granátovou barvou, jíž probleskují nachové odstíny. Po otevření se rychle rozvine intenzivní malinové aroma (nezapomeňte se nadechnout hned po vytažení korku!), které ale rychle přejde do koncentrované vůně třešní a ostružin s aromatickým kořením a především černým pepřem. Vše samozřejmě dokreslují jemné podtóny dubového (někteří experti říkají cedrového) sudu. Chuť je mimořádně intenzivní a okamžitě v ní naleznete ostružiny, lékořici a „rozdováděný“ černý pepř. Hledáte-li dál, objevíte spálený dub a širokou škálu ovoce. Shiraz Reserve je na patře hedvábně jemný a v prvních momentech až zvláštně nasládlý, s velmi příjemnou strukturou, a pak s protáhlým, téměř hmatatelným finišem. Má mimořádný potenciál k dalšímu zrání. Jeho verzatilita mu umožňuje skvěle doplnit pokrmy z hovězího i vepřového masa, zvěřiny a mastnější drůbeží jídla, stejně jako vyzrálé sýry. Zřetelně vynikne na jakékoli akci, je-li podáván sám o sobě.

 

Cabernet Sauvignon Reserve

Jakožto dokonalý Cabernet správně vykazuje bohatou a hlubokou karmínovou barvu doplněnou sytými rubínovými tóny. Buket je koncentrovaný a v pozitivním smyslu různorodý – rozpoznáme v něm jako by ovocem provoněnou skořici, stejně jako ostružinu, rybíz a čerstvou mátu, které se mimořádně zdařile integrují na pozadí jemných podtónů dubu a koření. Tělo Cabernetu Reserve je středně plné a elegantní. Jeho méně robustní struktura se vzdává ohromující intenzitě a hloubce chuti. Chirurgickým nožem by se daly oddělovat jednotlivé chuťové vrstvy tohoto velkého vína: lesní plody, „šťavnatý“ dubový sud a subtilní tanin sdružující se v nekonečný finiš. Víno bude několik let dál vyzrávat, jeho mimořádné kvality ale oceníte už nyní, vynikne především jako bezkonkurenční společník ke skopovému, steakům, zvěřině, vepřovému a k sýrům.

 

Chardonnay Pinot Noir

Slámovo-zelená barva tohoto výtečného sektu proniká vytrvalým jemným perlením. Buket plný citrusových plodů a pražených kešu oříšků, který vínu dodává Chardonnay, se zdařile mísí s vůní čerstvého chleba, jíž do kupáže přispívá Pinot Noir – ano, ono Rulandské modré, které vám slibujeme už od začátku článku. Elegantní ovocnou chuť dál umocňuje krémová příchuť kvasinkové autolýzy, poskytující hloubku a tělnatost. Finiš je přitom měkčí, ovšem velmi jiskřivý, svěží a čistý. Víno si zaslouží být vychutnáno samotné jako aperitiv. Skvěle ale doprovodí především saláty a pokrmy z darů moře.

 

 

Semillon Chardonnay

Jehož křišťálově nažloutlá barva vás jistě zaujme. Buket je oživen tónem limetky a minerální notou. Chuť je intenzivní, harmonická, složená z vyzrálého citronu a grepu, ústní aroma je ovlivněno tónem limetky a minerální notou.

Skvěle se hodí k pokrmům z mořské slávky, čerstvé ústřice, pečené či grilované ryby jsou to pravé pro lahodnou chuť vína Semillon Chardonnay.

 

Grenache Shiraz

Jeho rubínově rudá barva si vás jistě podmaní. Buket s dominujícími tóny povidel a bílé čokolády jistě zaujme. A chuť vína? Ta je vstřícná, podmanivá, sametová, s dominujícími tóny marmelády a mléčné čokolády. Úžasně si ho vychutnáte v kombinaci s tmavým masem na víně, jelením masem na smetaně nebo jen se zrajícím sýrem např. Romadur.

 

 

 

Pokud jsme vás již nyní naladili a vy přemýšlíte, že sklenka kvalitního vína by vám opravdu bodla, pak máme pro vás dobrou informaci!

 

Těšit se můžete i na další články o tomto jedinečném víně, a co víc! Chystáme pro vás i velkou soutěž!

Vína Jacob´s Creek dostanete ve všech hypermarketech a supermarketech nyní za sníženou cenu 199 Kč.

Vína Jacob´s Creek Reserve si můžete zakoupit  ve velkoobchodu Makro nebo vychutnat ve vybraných restauracích.

Vína Jacob´s Creek dováží do České republiky Jan Becher – Karlovarská becherovka, a. s., web: www.becherovka.com, www.jacobscreek.com

   
16.11.2007 - Krása - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [40] AngelinaJ1 [*]

  vínečko to já můžu,hlavně bílé.Zrovna si ho tu vychutnávám po dlouhé době

  superkarma: 0 07.12.2007, 20:38:49
 2. avatar
  [39] Mimaka [*]

  Uvažuji o něm jako o dárku,snad dobře vyberu.Vína se u nás pije dost,tak zkusíme něco nového.

  superkarma: 0 06.12.2007, 21:32:50
 3. [38] terenniberuska [*]

  vínko to je moje ,lepší jej u něj pohoda si jej vychutnávat na zdraví pěkný večer všem

  superkarma: 0 05.12.2007, 21:47:47
 4. [37] Karonela [*]

  hm dala bych si!

  superkarma: 0 04.12.2007, 19:31:29
 5. [35] Josef [*]

  ochutnala jsem a jsou vítečná

  superkarma: 0 04.12.2007, 09:58:41

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [34] tlustoprdka [*]

  Taky bych si dala kvalitní červený. Se švárou nebo přítelem. Bohužel jeden je daleko a druhý nemá na mne moc času. Ach jo. Snad o svátcích. Jo a na vánoce už mám víno pro šváru vybraný a opletený drátkem.

  superkarma: 0 04.12.2007, 09:44:58
 2. avatar
  [32] verkaH [*]

  Víno vypadá dobře, ale ještě jestli tak dobře chutná.

  superkarma: 0 03.12.2007, 18:30:45
 3. [31] zahr [*]

  taky bych si dala skleničku

  superkarma: 0 03.12.2007, 17:21:47
 4. [30] agent007 [*]

  VÍNEČKO, TO MY TAKY RÁDI...

  superkarma: 0 03.12.2007, 00:34:56
 5. [29] Reni [*]

  Teď jak čtu články, dala bych skleničku.

  superkarma: 0 02.12.2007, 06:53:21
 6. avatar
  [28] verkaH [*]

  kvalitní červené... dala bych si říct.

  superkarma: 0 28.11.2007, 18:37:01
 7. [27] hajt [*]

  víno mám rád, ale jen některé sladší odrůdy

  superkarma: 0 28.11.2007, 18:36:18
 8. [26] inka35 [*]

  Dala bych si. Mám sice raději červené ale protože mě nedělá dobře šáhnu vždy raději po bílém.

  superkarma: 0 28.11.2007, 12:53:00
 9. [25] Siloma [*]

  Jsem vinařka....hned bych si dala

  superkarma: 0 25.11.2007, 12:21:48
 10. [24] oriska [*]

  Ja mam vino docela rada, ale ten tip na darek je fajn. Dik

  superkarma: 0 21.11.2007, 20:20:22
 11. [23] puss [*]

  Víno sice moc nepiji, ale kvalitní víno je dobrý tip na dárek.

  superkarma: 0 21.11.2007, 17:07:07
 12. [20] jitkamarsalkova [*]

  červené s uché

  superkarma: 0 19.11.2007, 17:50:41
 13. avatar
  [19] Margaretka [*]

  Poslední dobou si dávám červené víno, ale jsem barbar je mi úplně jedno jakou značku :)

  superkarma: 0 18.11.2007, 22:19:09
 14. avatar
  [18] Evikus [*]

  Dagy1: KDyž si ho dáš ráda tak proč u toho zvracíš?

  superkarma: 0 18.11.2007, 14:17:19
 15. avatar
  [16] fileva [*]

  vino si dam rada ale radsi mam cervena

  superkarma: 0 17.11.2007, 23:54:34
 16. avatar
  [15] Láska [*]

  Mám ráda bílá suchá vína

  superkarma: 0 17.11.2007, 23:13:10
 17. avatar
  [14] vininka [*]

  murena: Bohemka......

  superkarma: 0 17.11.2007, 19:41:53
 18. avatar
  [13] vininka [*]

  Australská vína jsou vážně dobrá...můžu jen potvrdit...

  superkarma: 0 17.11.2007, 19:41:25
 19. [12] Libor111 [*]

  zwiki? Proc ne? Nejaka spatna zkusenost?

  superkarma: 0 17.11.2007, 15:29:20
 20. [11] zwiki [*]

  jo jo Shiraz ,ale nekupujte v Lídlu

  superkarma: 0 17.11.2007, 11:47:57
 21. [10] zwiki [*]

  jo jo Shiraz ,ale nekupujte v Lídlu

  superkarma: 0 17.11.2007, 11:47:54
 22. avatar
  [9] jochova [*]

  jojo, dobrá značka
  Shiraz je vynikající, doporučuji

  superkarma: 0 17.11.2007, 11:04:22
 23. avatar
  [8] pastel.ka [*]

  Australská vína jsou skvělá, a u nich doma, hlavně levná.
  Bydlet tam na stálo, tak by se ze mě stal alkoholik

  superkarma: 0 17.11.2007, 00:44:27
 24. avatar
  [7] murena [*]

  já nejradši naše šampíčko - Bohemku

  superkarma: 0 16.11.2007, 22:36:32
 25. avatar
  [6] MEK [*]

  mám ráda bíla vína

  superkarma: 0 16.11.2007, 18:54:22
 26. avatar
  [5] LudPa [*]

  Nepátrám po původu,hlavně,když mi chutná.

  superkarma: 0 16.11.2007, 17:35:10
 27. avatar
  [4] Meander [*]

  gentiana: Já piju bílá vína jedině moravská a červená zase jedině jihoamerická a kalifornská. Proč? Protože po moravských se mi stahují i zorničky.

  superkarma: 0 16.11.2007, 12:12:01
 28. avatar
  [3] Kelly [*]

  Australská vína jsou vynikající

  superkarma: 0 16.11.2007, 12:10:04
 29. avatar
  [2] ivcule [*]

  gentiana: Souhlas. Já piju vína jenom moravská.

  superkarma: 0 16.11.2007, 11:04:47
 30. [1] gentiana [*]

  Fater Christmas? No, jak je libo.
  A proč bych proboha měla pít víno dovečené přes půl světa?

  superkarma: 0 16.11.2007, 10:11:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme