Domácnost

Jezírko – hit zahrady


Vodní plocha nejenže učiní každou zahradu atraktivnější, ale také bude přitahovat přírodu – ptáky, ještěrky, žáby, hmyz… Vlhká a zelená plocha pak bude tvořit příjemnou, tichou kulisu, která je oázou pro lidskou duši i tělo.

 

Místo pro jezírko vybíráme pečlivě, mělo by to být místo slunné, maximálně polostinné a v jeho dosahu by nemělo být mnoho stromů, přesněji opadavých stromů – ušetříme si práci s vybíráním podzimního listí z vody.

 

Z čeho jezírko?

Nejtradičnější jsou klasická velká zahradní jezírka z igelitové fólie, kamenná jezírka či jezírka z již vylisovaných jezírkových van.  Nemáte-li příliš místa, klidně zvolte i netradiční jezírka menších velikostí. Použít můžete zinkovou vanu, kamenné koryto, utěsněný dřevěný sud, džbery, žlaby či okapy.

 

Okraje všech jezírek by neměly být hladké, ale měly by mít například zvlněný profil, aby se měly kde usazovat naplaveniny, a případní živočichové, kteří do vody omylem spadnou, se mohli bezpečně dostat ven. Nepěkné okraje jezírka lze pak skrýt vhodně uspořádanými kameny a rostlinami s převislým vzrůstem.

 

Čerpadla, fontány, světlo – pozor na bezpečnost!

Elektrický proud a voda jsou nebezpečnou kombinací, ale všechna čerpadla, fontány a osvětlení potřebují elektrický proud. Vhodné je pojistit se citlivým jističem, který okamžitě vyřadí příslušné zařízení z provozu při sebemenší poruše na elektrické síti. Rozhodně si nechte v této věci poradit od odborníka a raději volte bezpečnější nízkonapěťovou variantu čerpadel a osvětlení.

 

Zdravé jezírko

Předpokladem pro zdravé prostředí v jezírku je nízký obsah vápníku, málo živin, tedy pokud zde krmíte ryby, pak by zde krmivo nemělo zbývat. A hlavní je též osázení mnoha plovoucími a ponořenými rostlinami, které produkují kyslík. Použít lze i mechanické či biologické filtry, kdy pomáhají přes nejrůznější materiály zachycovat nečistoty.

 

Velké požadavky pro ryby

V jezírkách s rybami, například s oblíbenými koi kapříky, je třeba filtru velmi účinného. Bez živočichů lze udržet rovnováhu vodního prostředí i bez filtrů, s rybami je to už podobné jako v klasickém akváriu. Nejvhodnější jsou filtry, které odstraní jak mechanické nečistoty, tak i přebytečné živiny.

 

Miniaturní jezírka

Nemáte-li velkou zahradu, vezte, že i velmi malá nádoba s dvěma či třemi rostlinkami může pohladit duši jako miniaturní jezírko. Džbery, sudy, žlaby nejlépe vyniknou na terasách či balkonech. Na zahradě prostě zaniknou ve spleti další zeleně.

Vhodný čas pro založení takového minijezírka je mezi březnem a srpnem. Dno jezírka je z chudé či speciální rybniční půdy, kterou lze koupit v obchodě. Dáváme ji asi 10-15 cm vrstvu, většina vodních rostlin koření mělce. Rostliny vybíráme samozřejmě podle individuálních nároků.

Nemáte-li odvahu na minirybníček, zkuste „jen“ bahenní rostliny, které žijí jen ve velmi nízké hladině vody…

 

Maximální jezírka na koupání

Hitem poslední doby jsou tzv. „koupací jezírka“, která v sobě snoubí bazén obklopený přírodou. Bývá hlubší než klasické zahradní jezírko a samozřejmě větší. O čistotu v něm se starají biologicky aktivní granuláty a vodní rostliny, jeho vybudování však nechte na odbornících, cena takového průměrného jezírka ke koupání se pohybuje v desítkách tisíc korun.

 

 

 

 

 

 

   
13.07.2007 - Dům a byt - autor: Renata Petříčková

Komentáře:

 1. [16] Martina59 [*]

  Základ jsou fólie pro jezírka

  superkarma: 0 15.07.2013, 12:39:49
 2. [15] Martina59 [*]

  Jo zahradní jezírka přicházejí do módy

  superkarma: 0 12.07.2013, 12:20:37
 3. [14] Martina59 [*]

  Jo zahradní jezírka jsou vážně super :-)

  superkarma: 0 15.06.2013, 08:23:17
 4. [13] AdelleKos [*]

  Jezírko na zahradě byl můj sen a letos se ho asi dočkám. Dohodli jsme se s manželem, že nám bude asi víc vyhovovat koupací jezírko, takže v horku přes den se v něm budeme cachtat a večer se budeme kochat, jak je krásné. Jen doufám, že se nám to svépéomocí podaří dotáhnout do zdárného konce :)

  superkarma: 0 06.05.2013, 15:13:43
 5. [12] musilovahana [*]

  Jezírka jsou krásná.

  superkarma: 0 06.10.2012, 12:49:32
 6. avatar
  [11] prece ja [*]

  Mám jezírko. A v něm rybičky, mojí pýchu. Naštěstí jim nedávám číst odbornou literaturu, tak se mi každý rok množí,jinak by potřebovali přísně hlídané PH vody(kdoby se s tím hlídal), speciální třecí kameny a spoustu péče. Takhle jim občas nasypu. A voda je pořád naprosto čisté i bez filtrů, čerpadel a dalších. Ale takhle se vyčistila pomocí vodních rostlin a trvalo jí to 4 roky.

  superkarma: 0 14.07.2007, 11:24:29
 7. [10] Rikina [*]

  Tak já měla hned vedle zahrady starou požární nádrž. Slušná vodní plocha. Přitahovala žáby, hady, vodní myši, mraky komárů, sousedovic kachny a tak. Že bych nějak jásala, nemůžu tvrdit. Ovšem romanticky obrostlé bejlím to tam bylo, to jo.

  superkarma: 0 13.07.2007, 21:41:41
 8. avatar
  [9] Meander [*]

  My máme na zahradě rybníček s lekníny, žabincem a dokonce i nějaké čudly se tam objevily

  superkarma: 0 13.07.2007, 15:37:48
 9. [4] lea [*]

  ... v zimě je však sakra nebezpečné pro zvířata a někdy i děti - málo komu totiž dojde, že by se mohlo něco stát, když je v něm pouze 30-50cm vody.

  Toto je zkušenost, naštěstí ne má.

  superkarma: 0 13.07.2007, 11:03:24
 10. avatar
  [3] Žábina [*]

  chceme jezírko udělat na chalupě na šumavě..myslím že tam krásně zapadne...

  superkarma: 0 13.07.2007, 09:33:22
 11. avatar
  [2] arjev [*]

  Pianistka: lidé,když vidí něco co se jim líbí,většinou to realizují.Pak je drátěný plotek,za ním malé oválné jezírko a odrbaná chalupa.
  Jezírko musí zapadat do krajiny.

  superkarma: 0 13.07.2007, 08:10:28
 12. [1] Pianistka [*]

  Mě se jezírka na zahradách nelíbí Většinou se tam vůbec nehodí.

  superkarma: 0 13.07.2007, 07:48:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme