Bulvár

Jezdíte stopem?

 

Málokdo dnes může říct, že nikdy nestál u silnice se zdviženou rukou a nedoufal, že ho někdo kousek hodí. I dnes tak hlavně mladí lidé cestují. Někdy se tak zrodí i láska. Jestlipak se nebojí? Kolik z vás naopak je dnes ochotno vzít stopaře?

Když mi bylo kolem sedmnácti let, jezdila jsem stopem každý týden za našima na chalupu a z ní. Pochopitelně tajně. Uspořenou padesátikorunu, původně určenou na autobus, jsem zužitkovala přesně adekvátně věku. Kdyby to tehdy naši věděli, určitě bych byla trestána.

Táta mě vždycky odvezl do Rychnova na nádraží, já se rozloučila a počkala, až zajede za roh. Pak jsem vzala flopem zábradlí a mašírovala ke krajnici. Jezdila jsem hodně s řidiči kamionů i osobními vozy a nikdy jsem nestála na stopu déle než deset minut. Mohu s určitostí říci, že během prvních pěti minut se každý zeptal, jestli nemám strach. Měla jsem ho, jenže člověk, když je v tomhle věku, je pro něj malý strach právě to, co je jakýmsi kořením toho dne. Navíc – těch zážitků, o kterých lze pak mluvit…

Na! Tak si je jdi zkusit!

Jednou jsem stopla pána v takové malé dodávce. Cestou jsme si povídali o všem možném. Vyprávěl, že zaváží nějaký obchod, a dostali jsme se na sortiment. Vozil plesnivé elasťáky. Byly zrovna v módě.

Takové ty jakoby plesnivé, upnuté, elastické džíny. Já se ptala, kam je vozí, že bych si je tam došla koupit. (Byly nedostatkové.) Dnes už si nevzpomenu, kam říkal, že jezdí…

Dobře si ale pamatuji, jak mě vyšokoval, když zastavil na odpočívadle, šel dozadu, přihasil si to s kalhotama a povídá Si je zkus!“ „…a …a ...ale tady přece – to nejde...“ koktala jsem. „No jasně, že ne tady,“ povídá. „V lese, tamhle, si je zkus, ať se nestydíš.“

Nezmohla jsem se vůbec na nic a podle návodu  raději nerozčílit, jsem odběhla do lesa s kalhotama. Hodně mi běželo hlavou, jestli nemám prchnout, ale pak jsem si říkala, že když uteču do lesa a on by mě náhodou dohonil, tak jsem v pytli jako Baťa s dřevákama. Ten muž za mnou volal, ať se mu v nich taky ukážu… tak jsem je na sebe hodila.

„No vidiš – ti padnou, viď,“
pravil. „Ech, noooo – hezký...“  bublala jsem nejistě, „tak já se zas převlíknu, ne?“  „Hmm...“ zamumlal.
Převlékla jsem se do civilu a pokračovali jsme. Byla jsem ale už pěkně zaražená. V Praze trval na tom, že mě odveze až k domu.
Když jsem vystupovala, sáhl do zadu a ty kalhoty mi dal. Prostě mi je jen tak dal s tím, že mi dobře padly.

Sama stopaře beru skoro každý týden, když jezdím do Prahy. Jde o mladé lidi, kteří to mají buď jako životní styl, nebo jim prostě ujede autobus, anebo šetří jako tehdy já.

Jenom kousek, prosím

Onehdá jsem před Lípou vzala kluka, jenž mě dostal cedulkou, kterou držel v ruce. Neměl tam napsáno třeba Praha nebo Česká lípa, měl tam nápis JENOM KOUSEK, PROSÍM. To mě dostalo.
 
Vyprávěl, že s kamarády jezdí stopem celé prázdniny. Byli v Holandsku, v Belgii i v Chorvatsku. Všude si našli na pár dnů brigádu a pak zase dál. Přišlo mi to hodně zajímavé. Vonělo to svobodou. Také jsem si uvědomila, jak omezené možnosti jsme proti dnešním, mladým lidem měli tehdy my. Vřelé díky, soudruzi!

Tentokrát jel ten hoch jenom do Zahrádek, protože tam něco zapomněl, a pak zase šel na stopa zpátky.

Mám ze stopa kluka

Minulý týden jsem vzala v Dubé slečnu, která jela až do Mělníka. Také jsem ji zpovídala. Její příběh mě zaujal. Jezdí z Mělníka do Dubé za prací servírky, a tam i zpátky stopem.

„To jsem jela na jaře do práce a stopla jsem modrýho opla,“ vyprávěla.
„Ten kluk za volantem se mi moc líbil. Povídali jsme si a on se ptal, jestli se nebojím, že co kdyby teď někam zajel a něco si dovoloval. Řekla jsem mu, že se moc nebojím, ale když takhle jezdím, musím někde v koutku duše počítat i s tím. To nekomentoval. Když jsem ale jela druhý den, jel tam, a zastavil sám. Mluvila jsem o náhodě, ale on se přiznal, že to udělal naschvál, a doufal, že jezdím ve stejnou dobu. Jmenuje se Lukáš a stále s ním chodím. Tak vidíte, že se to někdy vyplatí,“  řekla mi na závěr.

Nebezpečí je ale i na straně řidiče…

Známý je případ, kdy muž vzal stopařku, která mu po pár kilometrech sdělila, že pokud jí nedá určitý obnos, udá ho, že ji znásilnil. Zastavil a vyhodil ji. Jenže ona svůj „slib“ dodržela. Než se všechno vysvětlilo a než se prokázala pravda, manželka se s ním rozvedla a ztratil mnoho přátel.

Na co si dát pozor, pokud vám zastaví muž? Podívejte se:

 

Berete stopaře?

Šárka, 35 let: Ne – mám strach.

Milan, 28 let: Moc ne, párkrát jsem vzal holku u silnice, ale zpravidla nezastavuji.

Tomáš, 37 let, (řidič kamionu): Ano a často. Jezdím hodně daleko, a tak mi to líp uteče a nechce se mi spát. Beru i v zahraničí. Žádný erotický zážitek ale nemám, jsem šťastně ženatý a mám deseti- a pětiletou dceru.

Jana, 21 let: Neberu stopaře, protože nevím, co to je za člověka. Jednou jsem ale vzala jednu babku asi tři kilometry. Té mi bylo líto.

Simona, 38 let: Sama se někomu zastavit bojím, ale když jedu s manželem, tak sem tam někoho vezmeme. Bývají to hlavně študáci a brigádníci. Jednou jsme vezli i mladou dvojici Italů, kteří takhle jeli až z Turína.

A co vy? Berete stopaře? Jezdíte stopem? Jezdili jste? A vaše odrostlejší děti?

   
14.08.2008 - Společnost - autor: Michaela Kudláčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [41] prece ja [*]

  stopem jezdím dost často. když člověk bydlí na vesnici, kde autobusy jezdí jednou za 2 hod....ale prostě jdu dom a pri tom zkusím, zda mě někdo nevezme

  superkarma: 0 16.08.2008, 10:57:59
 2. avatar
  [40] Julianna [*]

  Kdysi před 13 lety jsem sjezdila stopem jižní Moravu, ale se dvěma kámoškama a se psem , jeden Slovák nás svezl až skoro před dům, pěkně si kvůli nám zajel, mířil na Slovensko a nevěděl, zda ho pustí na jiném přechodu než přejel ráno, ale riskl to, dodatečně díky. Jeden dokonce nevěděl, že veze psa, naš jezevčík byl slušně vychovanej a hlavně pochopil, že má být zticha.
  Strach tam trochu byl, ale byly jsem tři a pes.
  Dneska bych už nejela, taky se bojím, stopaře ze stejného důvodu nebereme, kdysi jo a jen občas. Jednou jsme vzali jakousi Olinu, ženská kolem 40, denně chodila do práce tak 10 km přes les za každého počasí, vařila v hotelu, toužila po vlastní hospodě, kreslila na sklo, prostě naprosto pohodová osůbka, vyrovnaná se vším. Ale obdivuji holky v kratičkých sukýnkách a tričkem tak lehce pod prsa, ty si o malér pěkně koledují.

  superkarma: 0 15.08.2008, 10:19:10
 3. avatar
  [39] punh [*]

  Meander: neznám plzeňské řidiče busu, ale tady je to podobné . Jeden se nechal slyšet, že nemá lidi

  superkarma: 0 14.08.2008, 18:40:47
 4. avatar
  [38] lenagirl [*]

  stopem nejezdím a nikdy jsem nejezdila a stopaře neberu

  superkarma: 0 14.08.2008, 18:36:11
 5. avatar
  [37] shb [*]

  Meander 21: hrůza!!...tak proto už nejezdím a neberu...

  superkarma: 0 14.08.2008, 16:27:03
 6. avatar
  [36] shb [*]

  "zamlada" jsem jezdila pořád stopem, taky jsem projela stopem anglii- mimochodem tam se stopuje naprosto báječně...a pak jsme taky zase stopaře pořád brali...na oplátku :o)
  ale dneska už bych nejela...nějak jsem ztratila víru v lidi, jsou to hrozný parchanti...

  superkarma: 0 14.08.2008, 16:25:10
 7. avatar
  [35] Meander [*]

  punh: Řidiči nočních autobusů v Plzni, kupříkladu. Ti zcela zjevně nemají rádi lidi

  superkarma: 0 14.08.2008, 14:35:18
 8. avatar
  [34] punh [*]

  wich: kolikrát jsem zděšená, že i profesionální řidiči jezdí jak šílenci a nedodržují předpisy

  superkarma: 0 14.08.2008, 14:17:35

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [33] wich [*]

  punh: Ano. A přesně jak říkáš, nemusí to být jen o tom, že ten řidič může být úchylák a holku znásilní. Když vidím, kdo všechno má řidičák a kolikrát za den mne někdo na silnici ohrozí, jde i o tohle

  superkarma: 0 14.08.2008, 13:20:57
 2. avatar
  [32] paviocko [*]

  Před 8 lety jsme s mou drahou polovičkou projeli stopem Francii. Bylo to úžasný, ale už jsme na to asi starý (a taky máme víc peněz), tak už bychom takhle nejeli... Ale naše stopovací období bylo fajn, rádi na to vzpomínáme.
  Jinak občas jedeme stopem z nouze, když nic jiného neseženem, ale jen v dalekých zemích. Stopovali jsme v Maroku, Ekvádoru, Indonesii... ;-)

  superkarma: 0 14.08.2008, 12:57:56
 3. avatar
  [31] punh [*]

  wich: koukám, že máme na autostop stejný názor. Říkám to i dětem, že nikdy neví, co to je za člověka, jak řídí atd. Nakonec si člověk nemůže být jistý ani se známým. Spolužačku mé sestry znásilnil kamarád jejího bratra. Stopla si ho, když jela ze školy, důvěřovala mu, protože ho znala

  superkarma: 0 14.08.2008, 12:50:44
 4. avatar
  [30] wich [*]

  Meander: Strašné!

  superkarma: 0 14.08.2008, 12:45:00
 5. avatar
  [29] punh [*]

  stopem jsem nejezdila, jedním z důvodů je i to, že nejedu s někým, koho neznám jako řidiče. Hodně cvoků se za volantem předvádí a na to nejsem zvědavá. A jako řidič taky beru jen známý, protože nevím, co to je za člověka, v případě havárie jsou to komplikace navíc atd. Jednou jsem vzala starou paní s taškama, prý jen k odbočce do její vesnice a u křižovatky nechtěla vylézt z auta, musela jsem jí dovézt až do vesnice. Dost mě to otrávilo, protože jsem spěchala a babka citově vydírala. Takže jsem z toho vyléčená

  superkarma: 0 14.08.2008, 12:41:54
 6. avatar
  [28] ToraToraTora [*]

  Svého času jsem jezdila stopem i dvakrát týdně, jeden lepší řízek než druhý, nemůžu říct, že by mi zastavil někdy někdo, u koho bych se musela bát...jednou to byl i farář

  superkarma: 0 14.08.2008, 12:40:16
 7. avatar
  [27] tyrkys [*]

  Já stopem dvakrát projela jižní Francii, jednou Korfu a občas jsme jezdili i po Čechách, ale tady jsem se vždycky bála víc. Teď už stopem nejezdím. Za prvé se bojím a za druhé jsem pohodlná a čekání u silnice mě nebaví .

  superkarma: 0 14.08.2008, 12:21:14
 8. [26] cornetka [*]

  Já stopem projela velký kus Evropy a tech zážitku mám spoustu.. Lidi byli skvělí a i díky nim považuji stop za skvělou zkušenost

  superkarma: 0 14.08.2008, 12:19:52
 9. avatar
  [25] tyrkys [*]

  Meander: Tak to je síla .

  superkarma: 0 14.08.2008, 12:19:50
 10. avatar
  [24] Zázvorka [*]

  Stopaře nikdy neberu, stopem bych taky nejela - bojim, bojim.

  superkarma: 0 14.08.2008, 12:15:39
 11. avatar
  [23] *daisy* [*]

  Na VS jsem i pres zakaz rodicu jezdila. Listek domu stal 82 Kc a v penezence se mi skvelo stezi 13 Kc Tak nejak to k tomu patrilo Potkala jsem spoustu zajimavych lidi , vetsinou jsem jim fungovala jako vrba, cimz jsem (a opravdu zcela neplanovane) prekazila jakekoliv pochtivani, neb kdyz clovek vypravi o tom, ze ma nemocne dite, financni problemy s firmou, deprese ci tak, tak nejak nejevi az tolik zajmu o prastenou studentku vedle sebe

  superkarma: 0 14.08.2008, 12:03:02
 12. avatar
  [22] Dante Alighieri [*]

  Protože díky všemožným článkům na toto téma už vidím v každém podvodníka, přepadníka a vraha, určitě bych stopaře nevzala. Nejspíš ani toho, který má viditelně problém (bála bych se, že to jen hraje). Blbý je, pokud to nehraje... Včera bylo v novinách o traktoristovi, který si při práci na poli useknul ruku a pak stopoval o pomoc... Já bych ho díky té mediální masáži o všemožných parchantech snad nechala zemřít. Jinak já sama jsem se málem do stopařské role dostala (samozřejmě proti své vůli), když jsme s partnerem uvízli na zastávce busu, který měl jet, ale nejel. Neměli bysme se jak dostat domů. Partner uvažoval o stopu a já prosila všechny svatý, aby to proboha nerealizoval (nedá se totiž přemluvit). Naštěstí po hodině a půl přijel bus a bylo to vyřízený.

  superkarma: 0 14.08.2008, 11:53:01
 13. avatar
  [21] Meander [*]

  Bratr mojí spolužačky vzal stopaře. Takového studentíka s bejličkami. A ten studentík vytáhl z batůžku kvér, rozstřílel mu hlavu na kaši, zahrabal ho u cesty a auto prodal za šest tisíc. Takže asi tak

  superkarma: 0 14.08.2008, 11:39:01
 14. avatar
  [20] wich [*]

  Kelly: Moje slova

  superkarma: 0 14.08.2008, 11:02:02
 15. avatar
  [19] Kelly [*]

  wich: jednou jsem stála na zastávce busu, přibrzdil jeden týpek a já s úsměvem odmítla. Za odměnu se mi dostalo pojmenování po ženském přirození s takovým stylem a agresí, že jsem děkovala všem svatým, že jsem k němu nevlezla, i když mi tenkrát bus vynechal a čekala jsem na spoj dalších 20 minut. Já mám heslo: raději později, než nikdy ...

  superkarma: 0 14.08.2008, 10:56:15
 16. avatar
  [18] wich [*]

  Kelly: Ano, přesně takové týpky taky nesnáším. Pro ně "ano, budu ráda, když mě kousek svezete" znamená "budu neskonale vděčná, kdež se na mě svezete" Poté, co jsem viděla film Hostel ( ) vidím v každém úchyláka, co mne chce provrtat

  superkarma: 0 14.08.2008, 10:44:39
 17. avatar
  [17] Kelly [*]

  Nestopovala jsem a i tak mám negativní zkušenosti s některými týpky, kteří sami přibrzdili a nabídli svezení. Jak se říká, ani za zlaté , i kdybych měla jít 3 dny v dešti či mrazu ...

  superkarma: 0 14.08.2008, 10:35:51
 18. avatar
  [16] wich [*]

  Stopaře nikdy neberu - jednak nevím, koho si do auta natahám a myslím, že spoje jsou v ČR rozvinuté, stačí si zaplatit lístek a můžou se dostat kamkoli Výjimku tvoří lidé, kterým se stala nehoda (ale i zde jsem obezřetná, pamatuji na případ opálené rodiny u Mohelnice) a staříci sotva lezoucí v závějích.
  Stopovat bych taky nemohla - jednak nikdy nevím, ke komu sednu, za druhé bych se bála jet s někým, o kom nevím, jaký je řidič, no a za třetí mám auto své

  superkarma: 0 14.08.2008, 10:30:03
 19. avatar
  [15] kareta [*]

  Aja: já jezdila stopem do ře¨cka a po řecku a tam jsem potkala kluka, kterej to protáhl do Egypta přes Izrael a Sýrii

  superkarma: 0 14.08.2008, 10:16:58
 20. avatar
  [14] paníliška [*]

  Nestopovala jsem nikdy, jsem srab a film Smrt stopařek taky udělal své. A stopaře neberu, jednak mám taky strach a jednak se mi nechce někomu platit, kdyby se náhodou něco stalo.

  superkarma: 0 14.08.2008, 10:13:37
 21. avatar
  [13] femme [*]

  max. bych naložila nějakou starou babičku v šátku, a nebo samozřejmě známé

  superkarma: 0 14.08.2008, 10:10:24
 22. avatar
  [11] Aja [*]

  Jezdívala jsem za totáče. Dokonce i do Bulharska apod. Kamarád jel dokonce až do Albánie
  Stopaře bereme, pokud se nám vejde do auta.

  superkarma: 0 14.08.2008, 09:46:11
 23. avatar
  [10] kareta [*]

  Jezdila jsem hodně a s manželem stopaře bereme. Já sama ne, nejsem tak statečná Stejně mám obvykle na zadním sedadle děti nebo psa

  superkarma: 0 14.08.2008, 09:38:44
 24. avatar
  [9] Dimsy [*]

  Za mlada,jsme jezdili stopem často.Stopaře bereme jen když jedeme s manželem.Jednou jsme vzali dva kluky.Jeli z flámu,ještě měli trochu v hlavě a byla s nima neskutečná sranda. Když jsem na dovolené a mezi vesnicemi vidím ťapkat ženu s taškama,nabídnu ji,zda nechce svézt i když nestopuje.

  superkarma: 0 14.08.2008, 09:11:04
 25. avatar
  [8] Solei [*]

  stopem nejezdím, za ten strach mi to nestojí. Stopaře neberu, v případě nehody bych mu pak musela platit vysoké odškodné a o to taky nestojí. A jako bonus nakonec _ nemám auto

  superkarma: 0 14.08.2008, 08:34:12
 26. avatar
  [7] Lilinka [*]

  Stopem jsem ještě nikdy nejela. Jela bych jen v nouzi nejvyšší, protože se bojím. Na otázku, jestli beru stopaře, nejsem schopná odpovědět, protože nemám auto. A na kole na rámu stopaře nevozím.

  superkarma: 0 14.08.2008, 08:31:14
 27. avatar
  [6] Suzanne [*]

  Jezdila jsem hodně, teď už ne, ale občas beru stopaře. Většinou ale nemám místo nebo nechci společnost. Když jedeme s manželem a máme volno, tak spíš.

  superkarma: 0 14.08.2008, 08:13:22
 28. avatar
  [4] Evikus [*]

  Já sama stopaře neberu, bojím se, ale manžel párkrát vzal.
  Stopem jsem ani nikdy nejezdila, jen asi 3 x v životě jsme s holkama stopovaly, ale nikdy ne sama.
  V dnešní době bych se fakt bála

  superkarma: 0 14.08.2008, 06:50:07
 29. avatar
  [3] Vivian [*]

  Nyotaimori: tebe bych vzala

  superkarma: 0 14.08.2008, 00:49:12
 30. avatar
  [2] Vivian [*]

  Jezdila jsem, teď ne, máme auto, ale kdyby se naskytla příležitost, jela bych zase, proč ne... ?
  Zatím moc neřídím, takže stopaře logicky neberu, ale až budu, tak asi selektivně...

  superkarma: 0 14.08.2008, 00:47:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme