Teroristické útoky, napětí mezi zeměmi a letecké havárie letadel nikomu před dovolenou zrovna „nepřidají“. Není proto divu, že turismus skomírá. Na vytouženou dovolenou do Egypta se zřejmě nepodívá ani Petra (39). Jenže ona za to viní svého manžela.

„Na dovolené u moře jsem nebyla už osm let. Vlastně od té doby, co máme děti. Celou tu dobu mi to ale hrozně chybělo. Takže jakmile to jen trochu šlo, začala jsem na společnou dovolenou šetřit. Vím totiž, že Karel není zrovna nadšený cestovatel. Kdyby to bylo na něm, v životě se nikam za hranice nepodíváme!“ říká Petra, která si nakonec svůj sen splnila. Na jaře koupila pro celou rodinu zájezd do Egypta a manželovi jej dala k narozeninám. Aby tolik neprotestoval.

Man„Byl sice trochu zaskočený, ale neposlal mě s dárkem do háje. Dokonce se snad i začal těšit, jak si tam v zimě v teple odpočine. A možná ho přesvědčilo nadšení. Moje i našich dětí, které už pak nemluvily o ničem jiném. Jenže jak se blíží leden, kdy máme odlétat, začal Karel doslova vyšilovat. Vzhledem ke všem těm útokům a násilí kolem, má totiž strach, že se nám tam něco stane. Nebo s námi spadne letadlo,“ svěřuje se Petra, která si ale až donedávna stála za svým. Zájezd zrušit nemínila.

„Jenže hádek začalo přibývat. Naše těšení se na dovolenou se pomalu změnilo v argumentaci pro a proti. Já manžela přesvědčuji, že se není čeho bát a je mnohem větší pravděpodobnost, že se vybouráme v autě. To ho ale vytáčí doběla a spustí přednášku. Prý nedokáže pochopit, jak jsem sobecká. Zbytečně riskuji a neváhám kvůli pár dnům hloupé dovolené riskovat život svých dětí. Tím mi ale hrozně ubližuje. Přece bychom jeli jen do turistického resortu, kam není zakázané ani nedoporučené cestovat! A rozhodně nejsme jediní, kdo tam má v plánu jet,“ rozčiluje se Petra, která byla až donedávna přesvědčená, že neustoupí. Jenže to nemá v plánu ani její muž.

Při poslední výměně názorů mi zcela vážně mi řekl, abych s ním nepočítala, prý nejede. A jestli já pojedu a dětem se něco stane, mám je na svědomí. Sice jsem mu řekla, že je to jeho věc a já se odmítám bezdůvodně třást strachy doma na gauči, ale tak jistá si tím ve skutečnosti nejsem. Přeci jen se mi bez něj nikam nechce. Při koupi dovolené jsem si představovala, jak si to všichni společně užijeme. A ne že on bude naštvaný doma a já bez nálady na pláži. Nakonec tu dovolenou asi fakt zruším, což mě mrzí už teď,“ váhá Petra s tím, že ji manžel svým postojem neskutečně zklamal.

Stanovisko českého Ministerstva zahraničních věcí

Bezpečnostní situace v turistických letoviscích na kontinentálním pobřeží Rudého moře, jako např. v el-Ghouně, Hurghadě, Safaze či v Marsa Alam, je v současné době relativně klidná. Případné výlety mimo tato letoviska (výlety do pouště, Káhira, Luxor, Asuán) doporučujeme pouze v rámci organizovaných cest zajišťovaných cestovními kancelářemi.

Dochází ke zvýšenému počtu krádeží přímo z pokojového trezoru. Doporučujeme proto si nebrat zbytečně větší množství peněz. Hotelový management či jednotlivé cestovní kanceláře přistupují ke každému případu individuálně. Vždy si vyžádejte přítomnost turistické policie a vyžádejte si policejní protokol - prostřednictvím vašeho delegáta.

Bezprostřední situaci kolem resortů konzultujte se svým delegátem.

Čtěte také:

Reklama