.

Ještě nemáte vody dost?

Cestování

Ještě nemáte vody dost?

ton

Prázdniny jsou v plném proudu, ale počasí nám zatím moc nepřeje. Voda se na nás valí z oblohy a koupaliště a břehy rybníků či řek vesměs zejí prázdnotou. Přesto, když na chvíli vysvitne sluníčko, jakoby nám vody bylo málo a okamžitě se vrháme do vln. Ale i tato oblíbená aktivita s sebou nese rizika.

Zejména v době letních radovánek nastávají situace, kdy někdo přecení své síly a začne se topit. A postiženými bývají nejčastěji děti, které se koupou bez dozoru dospělých.

K tonutí dochází jednak u neplavců a špatných plavců či u lidí vyčerpaných, ale i jako důsledek onemocnění či úrazu při pobytu ve vodě – například infarkt myokardu, mozková mrtvice, epileptický záchvat, poranění krční míchy při skoku do mělké vody...

Často se také topí lidé opilí nebo mohou plavci náhle dostat křeč do svalu v důsledku podchlazení v příliš studené vodě.

Tonoucí se stébla chytá

Topení se je většinou spojeno se spolykáním a s vdechnutím vody do plic. Pokud při tonutí dojde současně k podchlazení, vydrží tělo s kyslíkovými rezervami delší dobu (kvůli zpomalenému metabolismu spotřebovává tělo méně kyslíku).

Úspěšná záchrana je pak možná u podchlazených osob – zejména u dětí – i po více než 50 minutách od události.

Zdravotnická první pomoc

Poskytuje se až na pevné půdě a je závislá na stavu vědomí postiženého:

 • je-li při vědomí, komunikuje, zpravidla zrychleně dýchá, je promodralý a může i zvracet – je vhodná poloha v polosedě a je nezbytné zabránit následnému podchlazení svlečením mokrého oděvu a zahalením pokrývkou (deka, suchá osuška). Vždy je nutný transport do nemocnice v doprovodu lékaře záchranné služby;
 • je-li postižený v bezvědomí, ale dýchá, potom je nutné vyčistit ústní dutinu od nečistot (bahno, písek, listí) a vyjmutí zubní protézy. Naprosto neúčinná je snaha „vylévat vodu z plic“ – voda se velmi rychle z plic vstřebává do oběhu a jen se tím zdržují důležité záchranné úkony. Pokud postižený dýchá, je vhodná stabilizovaná poloha na boku. Poté ho přikryjeme pokrývkou a stále sledujeme. Okamžitě kontaktujeme zdravotnickou záchrannou službu;
 • je-li nemocný v bezvědomí a nedýchá, pak vyčistíme dutinu ústní, postiženého uložíme do vodorovné polohy na záda, mírně zakloníme hlavu, otevřeme pacientovi pusu a zahájíme dýchání z úst do úst a nepřímou masáž srdeční, takzvanou laickou resuscitaci.

Snažíme se zajistit alespoň ještě jednoho zachránce – ten okamžitě přivolá zdravotnickou záchrannou službu a poté aktivně pomáhá s resuscitací

Důraz při poskytování první pomoci se klade hlavně na rychlost. Čím déle je postižený ve vodě, tím menší je naděje na úspěšné přežití. Stejně tak s oživováním je nutno začít co nejdříve.

První pomoc

1. dospělí a děti od 8 let:
Projeví se zástava dechu a krevního oběhu » poloha vleže na zádech na pevné podložce » otevření a vyčištění ústní dutiny » uvolnění dýchacích cest » umělé dýchání » záklon hlavy » dlaň jedné ruky přitiskneme na čelo, prsty této ruky stiskneme nos druhá ruka může přidržovat bradu » dva vdechy s dostatečným objemem (hrudník se viditelně zvedá/klesá) » nepřímá srdeční masáž (hranu jedné dlaně položíme na nahý hrudník doprostřed hrudní kosti, u mužů spojnice bradavek), druhou dlaň položíme na první, případně propleteme prsty obou rukou, prsty tonsměřují kolmo k hrudní kosti, nedoléhají k hrudníku, během masáže nevzdalujeme ruce od hrudníku, paže zachránce jsou napnuté v loktech a kolmo k ose těla postiženého » 30 stlačení hrudníku frekvencí 100 stlačení za minutu, resuscitační poměr 30:2 (třicet stlačení na dva vdechy)

2. děti 1–8 let:
Postup stejný jako u dospělého člověka » umělé dýchání – 5 základních vdechů, každý v trvání přibližně jedné sekundy, objemem dechu takový, aby se zvedal hrudník, ale abychom nedýchali proti odporu » nepřímá srdeční masáž dlaní jedné ruky na středu hrudní kosti » 30 stlačení frekvencí 100 a více stlačení za minutu, resuscitační poměr 30:2

3. novorozenci a kojenci do 1 roku
Uvolnění dýchacích cest provádět jen mírným záklonem hlavy (podložení pod rameny » umělé dýchání – 5 základních vdechů z úst (jen jejich objem) do úst a nosu, aby se zvedal hrudník » frekvence 2–3 rychlé dechy za sekundu » nepřímá srdeční masáž dvěma prsty (nebo překříženými palci) na hrudní kosti asi 1,5 cm pod spojnicí bradavek » frekvence minimálně 120 stlačení za minutu, resuscitační poměr 3:1 (novorozenci – do měsíce života) a 30:2 (kojenec – do 1 roku)

Při estetických zábranách a nepřekonatelném odporu nemusíme provádět umělé dýchání » provádíme záklon hlavy a nepřímou masáž srdce.

Obnovení životních funkcí kontrolujeme vždy po třech cyklech (dýchání a masáž), a to po fázi vdechů (po masáži by na krkavici mohla být patrná odezva). Po obnovení životních funkcí a ošetření přidružených poranění ukládáme postiženého do stabilizované polohy.

Záchrana tonoucího

ton

Měli by ji vykonávat profesionálové – hasičský záchranný sbor, vodní záchranná služba, plavčík. Záchrana tonoucího je totiž fyzicky i jinak velmi náročná činnost vyžadující předchozí výcvik a pro nezkušeného zachránce může být velmi nebezpečná.

Pokud však není nablízku žádný profesionál, musíme být při vytahování tonoucího z vody velmi opatrní. Postižený se totiž instinktivně snaží po čemkoliv z vody vylézt a lehce by nezkušeného zachránce stáhnul ke dnu.

Proto se laikům doporučuje počkat v blízkosti tonoucího, až upadne do bezvědomí, a poté ho teprve vytáhnout na břeh. Postižený může být značně promodralý, může se objevit zduřelost rtů a ušních boltců.

Příznaky tonutí

 • panický strach, usilovné nepravidelné dýchání
 • ztráta vědomí, zmodrání
 • plicní otok (vykašlávání narůžovělé zpěněné tekutiny)
 • křeče
 • zástava dechu a oběhu
 • podchlazení

Po tonutí je nezbytný neprodlený transport do nemocnice, a to i v případě, že je postižený při vědomí se stabilními životními funkcemi.

Zdroj: Zdravcentra

Ovládáte zásady první pomoci? Troufli byste si vy sami poskytnout potřebnou první pomoc?

   
16.07.2009 - Tipy - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] lenagirl [*]

  myslím že první pomoc ovládám ale ještě jsem se nikdy nevyskytovala tam kde bych musela zasahovat Sml23

  superkarma: 0 23.07.2009, 10:16:15
 2. [13] paja2876 [*]

  první pomoc zná asi každý...horší je potom realita....ale myslím, že v případě nouze, by si asi každý nějak poradil..

  superkarma: 0 18.07.2009, 12:03:13
 3. avatar
  [12] wich [*]

  lucsej — #11 Vždyť se taky učí Sml80

  superkarma: 0 17.07.2009, 23:09:27
 4. [11] lucsej [*]

  první pomoc by se měla učit ve škole..

  1. na komentář reaguje wich — #12
  superkarma: 0 17.07.2009, 23:04:34
 5. avatar
  [10] Myškomedvídek [*]

  myslím,že když se člověk do nějaké svízelné situace dostane poradí siSml80

  superkarma: 0 17.07.2009, 16:29:00
 6. [9] orangutan [*]

  dnes už ano,měly jsme zatopený sklep a koupelnu

  superkarma: 0 16.07.2009, 23:37:20
 7. avatar
  [8] polimurda [*]

  první pomoc by měl znát každý člověk na zpaměť   a mělo by to být samozřejmostí  pomoci každému- i nepříteli.  Kdejaký vztek na druhého je pouhá malichernost      Sml32

  superkarma: 0 16.07.2009, 21:01:21
 8. avatar
  [7] Veronka22 [*]

  Sml80

  superkarma: 0 16.07.2009, 19:28:00
 9. [6] 1011 [*]

  První pomoc znám,ale naštěstí jsem nemusela zasahovat.Každý by měl znát zásady první pomoci,měla by to být povinnostSml79

  superkarma: 0 16.07.2009, 18:42:45
 10. avatar
  [5] wich [*]

  ifulinkaa — #3 Neboj, kdyby (nedejbože) situace nebyla simulovaná, zvládla bys to Sml33 V těchto situacích jedná člověk tak nějak přirozeně impulsivně. Problém je občas s tonoucím, který má tendence stahovat zachraňujícího, je nutné ho paralyzovat, profesor nám říkal, že klidně i fackou.

  superkarma: 0 16.07.2009, 15:20:45
 11. [4] Jenien [*]

  ifulinkaa — #3 Ano, našprtat teorii si může každý, ale jak se člověk zachová v dané situaci.... Sml80

  superkarma: 0 16.07.2009, 15:14:15
 12. avatar
  [3] ifulinkaa [*]

  když jsme na kurzu zkoušeli dostat tonoucího ven z vody,nedařilo se mi,vždy mě nějak topil,takže si nejsem jista,kolik umrlců by bylo

  vše ukáže nastalá situace,teď se můžeme chlubit,jak vše teoreticky známe a pak stojíme jako kolíci,nevědě,co dělat!

  1. na komentář reaguje Jenien — #4
  2. na komentář reaguje wich — #5
  superkarma: 0 16.07.2009, 09:38:41
 13. avatar
  [2] wich [*]

  Ty počty a poměry při resuscitaci jsou v konečném důsledku jedno. Hlavní vždycky je prostě tu masáž srdce nějak udělat a člověka rozdýchat Sml80

  superkarma: 0 16.07.2009, 07:56:06
 14. avatar
  [1] Dante Alighieri [*]

  Myslím, že když někdo potřebuje první pomoc, není čas na rozmýšlení, jestli bych si mohla troufnout nebo ne a udělám to.

  superkarma: 0 16.07.2009, 00:22:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme