Poválečné děti.
Tak ani nevím čím začít.
V mém dětství žádná sexuální výchova nebyla. Vše bylo tabu a zastíněné tajemstvím. Jednou jsem našla lékařskou knihu, kde byla vyobrazená miminka v matčině bříšku. Svěřila jsem se kamarádce, a když rodiče nebyli doma, tak jsme v tom listovaly a přemýšlely, jak se tam doslaly, a co to je oplodnění. Maminka na to přišla, dostala jsem pár facek a kniha zmizela.

V době dospívání jsme si s holkama povídaly, co to je sex, protože některé byly částečně poučené. Ve škole, 9. třída (my dívky) jsme měly nauku „ péče o dítě“, nosily jsme si panenku a dostávaly jsme základní informace, jak se zachází s miminkem. O sexu či pohlavních chorobách nebyla řeč.

V 15 letech jsem zpovídala zkušenější kamarádku, jaké to bylo, když měla první styk. Vyděsila mě příšerně, vykládala, jak ji to bolelo atd…

Když jsem v pozdějších letech získala zkušenosti a vdala jsem se, řekla jsem si, že své děti budu vychovávat naprosto jinak, něž jsem byla vychovávána já. Někdy v roce 1976-77 vyšla krásná kniha s gramofonovou deskou s názvem „Jak jsme přišli na svět“, namluveno Danou Medřickou, ve formě pohádky. Úžasná kniha, mnoha maminkám by fungovala i nyní. Tak můj 5letý chlapeček poslouchal pohádky a věděl, že se narodil z bříška.

První problém ale přišel. Stále měl problémy s kůžičkou, a tak nakonec v 10 letech musel na obřízku. Jak vysvětlit děcku, proč musí zákrok podstoupit? Vše se zdařilo a srdnatě nastoupil do nemocnice. (Vysvětlení v dobu bylo, že by se nemohl vyčurat) Neměl ještě léta na hlubší vysvětlení. Ve 13 letech se mně začal sám vyptávat na různé věci. Odpovídala jsem decentně – pravdivě.
V jeho 15 letech jsem nakoupila prezervativy, uložila je do šuplíku, se slovy: „Až to někdy budeš potřebovat, vezmi si to a neptej se, jestli můžeš. Funguje to proti pohlavním chorobám a proti otěhotnění."
Koukal na mě, jestli si nedělám legraci... 2-3 roky tam ležely a potom se začaly ztrácet. Pravidelně jsem to bez řečí doplňovala.

Závěr – oženil se ve 27 letech a je zodpovědný otec.

Dcera – přišla na svět za 14 let po synovi. Taktéž velice ráda poslouchala pohádku „ Jak jsme přišli na svět“. Byla však zvědavější a dříve se ptala. V 11 letech věděla vše, co bylo potřeba vědět. V 15 letech jsem ji vzala ke gynekologovi a nechala jí napsat antikoncepci. Preventivně, neboť byla dost vyspělá a líbila se. Měla jsem strach, aby si nekomplikovala život a mládí.
Povedlo se to, každá třetí její spolužačka už má v 21 letech děti, ale ona ne. Má známost, ale trochu vyšší cíle, bydlení (dům na hypotéku), vyšla z puberty a díky výchově, poučení a antikoncepci si přešla ta svá „telecí léta“ bez postihu.

Takže maminky by měly říkat dětem pravdu, babičky a prababičky by neměly oblbovat… holt, pravda se vyplácí.

Hezký den všem ženám-in přeje Pastel.ka.


Milá Pastel.ko,
díky za lehce opožděný příspěvek.
Není to sice už tématem dne, ale každá zkušenost se hodí.

 
 

Reklama