Bulvár

Ještě mi není 25 let a jsem nezaměstnaný/á

Od letošního října platí nový zákoník práce č. 436/2004 Sb. a nový zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., které upravují pracovně právní vztahy a zásadně mění podmínky pro uchazeče o zaměstnání. 

Pojem absolvent, který dříve označoval mladé lidi po ukončení vzdělávání, kteří ještě neodpracovali dva roky, zanikl. Místo něj se v zákoně mluví o skupině, které je potřeba věnovat zvláštní zřetel (sem patří mladí lidé do pětadvaceti let, invalidní osoby, lidé se ZPS, ženy s malými dětmi, osoby těsně před důchodem, tedy lidé, kteří mají horší uplatnění na trhu práce).

Pokud si nenajdou práci už před ukončením školy, můžou se přihlásit na místně příslušný úřad práce, kde jim poskytnou konzultanta, u kterého se budou hlásit v pravidelných intervalech. V případě, že v posledních třech letech pracovali alespoň 12 měsíců (tzn. z pracovního poměru, ze kterého bylo odváděno sociální pojištění), májí nárok na podporu v nezaměstnanosti v určité výši dle posledního čistého výdělku. Pro první 3 měsíce je výše podpory stanovena ve výši 50 % čistého výdělku, následující 3 měsíce je to 45 % čistého výdělku. Po půl roce nárok na podporu zaniká. Pokud tuto podmínku pro přiznání podpory v nezaměstnanosti nesplňují, žádají o sociální dávky na městském úřadě, kde již posuzují příjmy celé rodiny.  

Nepodaří-li se jim práci najít po dobu tří měsíců, vypracuje jim jejich konzultant individuální akční plán, ve kterém stanoví činnosti, které budou vyvíjet, aby našli uplatnění na trhu práce.

„Pro lidi těžce umístitelné na trhu práce jsou vytvářena pracovní místa, která jsou dotována určitou částkou, která závisí na mistní situaci na trhu práce. Již není omezena doba, po kterou jej musí zaměstnavatel zaměstnat.“ Chce-li zaměstanavatel zaměstnat osobu z této skupiny, měl by konzultovat svůj záměr s úřadem práce, na kterém mu poradí, co musí splňovat. Je možné, že na úřadu práce najde uchazeče, který jeho požadavkům vyhovuje lépe.

Co když zjistím, že povolání, kterému jsem se vyučila nebo jej vystudovala, se mi nelíbí a já bych dělala raději něco jiného, nebo že v tomto oboru nenajdu uplatnění?

To je smutný příklad, nicméně i toto dokáže úřad práce vyřešit. Je tu možnost rekvalifikace. Uchazeč může na úřad práce zajít s vlastním návrhem, čim by chtěl být. V tomto případě doporučujeme, aby si předem sehnal zaměstnavatele, který mu potvrdí, že po absolvování kurzu jej zaměstná. Každý připad rekvalifikace se posuzuje zvlášť a záleží na situaci na místním trhu práce. Některé kurzy (kurz ovládání PC) nabízejí úřady práce automaticky, neboť uchazeči tím získávají větší šance na uplatnění se na trhu práce. Uchazeči, kteří navštěvují rekvalifikační kurz, pobírají zvýšený příspěvek podpory v nezaměstnanosti (60 % čistého výdělku).

Je možné si k podpoře v nezaměstnanosti něco přivydělat?

Oproti dřívější době si můžou uchazeči o zaměstnání přivydělat i v době, kdy pobírají podporu v nezaměstnanosti. Výše přivýdělku nesmí přesáhnout Kč 3 350,- (polovina minimální mzdy) a nesmím odpracovat více než 20 hodin (polovinu týdenní pracovní doby).

Za spolupráci na článku děkuji Ing. Petru Klimplovi z Úřadu práce v Pardubicích.  

       
   
10.11.2004 - Společnost - autor: Iva Endrychová

Komentáře:

 1. avatar
  [17] mufly [*]

  Lowel: také jsem přemýšlela nad noční recepční v hotelu, tam je ale překážkou moje angličtina - nic uvidíme.o)

  superkarma: 0 10.11.2004, 10:59:45
 2. avatar
  [15] mufly [*]

  Lowel: já sama jsem zaměstnaná ve státní sféře, dálkově studuji VŠ. V práci mi nechtějí dát dovolenou, abych mohla chodit do školy, hledám jinde. Jenže hledám mimo obor. Jsem totiž administrativní pracovnice, ale studuji něco jako žurnalistiku. Dost dobře umím německy, ale s angličtinou válčím, sice se tu s rodilími mluvčími domluvím, ale používám i ruce a nohy. Bohužel tady je preferovaná angličtina. Uvidím - možná dodělám školu a odjedu pracovat do Irska nebo Britanie. Nebo přeruším školu a odjedu nyní. Pak budu umět dva jazyky a bude se práce hledat líp... Ani se nebráním odejít mimo mé město. Naopak hledám mimo, protože i to bude důvod se osamostatnit. Jenže to je pak vázáno na finance. V současné době, kdy můj čistý příjem je přesně nájem na byt zde, to není reálné

  superkarma: 0 10.11.2004, 10:23:35
 3. avatar
  [13] mufly [*]

  Lowel: tady je to úplně jinak - spíše vezmou zkušeného, než ztrácet čas s nějakým absolventem. Navíc většina výběrových řízení je vyřešena ještě než jsou vypsána. Skoro mám pocit, že v dnešní době se bez známosti neprosadíš... Bohužel.

  superkarma: 0 10.11.2004, 10:10:12
 4. avatar
  [11] mufly [*]

  Lowel: Lowel, protože ten článek se má týkat pouze absolventů, ale protože tento pojem u zákon o zaměstnanosti nezná, tak mladých lidí do pětadvaceti let. Tam se nepředpokládá, takovýto problém. Navíc jsem se zaměřila pouze na tyto mladé lidi.

  superkarma: 0 10.11.2004, 09:37:23
 5. avatar
  [8] mufly [*]

  Pavluska: hm já na oběd také nechodím, ale že bych si zkracovala práci o tom žádná...

  S tou rekvalifikací, tak to opravdu nevím...

  superkarma: 0 10.11.2004, 09:10:06
 6. avatar
  [5] mufly [*]

  Tina9: bylo mi řečeno standardní polovinu tydenní pracovní doby a to je myslím 40,5 h

  superkarma: 0 10.11.2004, 08:59:11
 7. avatar
  [4] Tina9 [*]

  Nový zákon o zaměstnanosti navíc přesně říká, že u přivýdělku je možno si vydělat MÉNĚ NEŽ polovinu minimální mzdy a pracovat MÉNĚ NEŽ polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Takže v praxi by to nemělo být přesně těch 3350,- a 20 hodin, ale opravdu méně. Věřte mi, něco o tom vím .

  superkarma: 0 10.11.2004, 08:51:33
 8. avatar
  [3] mufly [*]

  Pavluska: díky za upozornění, zaúřadoval tiskařský šotek, nyní jsem si to kontrolovala podle diktafonu - snad se to během dne opraví.

  K tomu placení rekvalifikace: Pokud se budeš chtít rekvalifikovat na něco, na co jsou na úřadu práce požadavky, tak, rekvalifikaci zaplatí ÚP. Pokud, ale budeš chtít být třeba střihačka psů a na ÚP nebude žádný takovýto požadavek, rekvalifikaci Ti neuhradí, ale když si seženeš něhoko, kdo ji uhradí, tak se můžeš rekvalifikovat i na střihačku psů.o)

  superkarma: 0 10.11.2004, 08:19:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme