Bulvár

Ještě jednou bych se chtěla vrátit do dětství


Je tomu 36 let, co zaklapla dvířka za mým dětstvím prožitým ve slovenské vesničce u babičky. Rodiče se sice odstěhovali za prací krátce po mém narození, ale já tam jezdila každý rok na celé prázdniny. Své dětství jsem prožila tam a bylo mi tam krásně. Pak se babička přestěhovala za námi a krásy mého dětství skončily definitivně.
Celé ty roky vzpomínám na vše, co jsem tam prožila. Nikdy jsem se tam již nevrátila osobně, ale vracím se tam velmi často ve snech. Zdá se mi, že se procházím kolem našeho domu, kde dávno bydlí cizí lidé. Potkávám kamarádky, už dávno netuším, jak dnes vypadají. Znovu sedím na louce a s kamarádkou paseme husy, děláme panenky a nábyteček z bodláků, to byla naše dětská hra. Učím se první očka na pletacích jehlicích. Každé ráno pouštím z vrat krávu, kterou bere na pastvu obecní pastýř. Tenkrát to tak u nás bylo. Každé ráno volal na ulici „kravy na pašu", to jsem už čekala na dvoře a pustila krávu ven.

Každé odpoledne jsem s napětím čekala na pána, který rozvážel sifon, nebyly balené vody, a tak se vozil v pětilitrových lahvích sifon. Dala jsem mu prázdnou láhev a dostala plnou, to jsem vždy čekala, jestli dostanu modrou. Modrá láhev na sifon byla hezčí než čirá. O víkendu jsem čekala na zvoneček, přijel zmrzlinář. Byl to Jugoslávec a vyráběl výbornou zmrzlinu. Jednou jsem dojela na prázdniny v sobotu kolem oběda a zmrzlinář právě končil, poslední porce zmrzliny ale vyšla na mě. Tedy nevyšla, všechny ženy v řadě daly přednost Annině vnučce, která byla upatlaná z dlouhé cesty vlakem. Nikdo nenadával a všichni mi tu pochoutku moc přáli a měli radost, že jsem přijela. Kam jsem přišla, všude jsem dostávala dobroty. Všichni mě měli rádi a všude jsem byla doma".

Vzpomínám si, jak jsem se v pěti letech domáhala účasti na svatbě, nakonec mě babička drhla na dvorku v neckách, oblíkla mi krásné vypůjčené šaty a já mohla jít.
Vzpomínám,  jak sedím na schodech a čtu, v ruce krajíc chleba s medem a kolem mě včely, nakonec jsem s chlebem utekla do kuchyně.
Jak jsem sedávala v chlívku u prasete a babička lítala po dvoře a hledala mě. A já ani nedutala, protože jsem chtěla u toho prasátka být.
Vzpomínám na krásnou květinovou zahrádku, na ty vůně a barvy květin.
Na ovocný sad, kde rostly hrušky, které byly uvnitř krvavě červené. Na žluté melouny, které chutnaly po ananasu, říkala jsem jim ananasové. Na rajčata a papriky, které jsem trhala přímo z keře a jedla je jen tak, neumyté.
Na stoly postavené na dvoře, přikryté bílými ubrusy a plné dobrot, hlavně vařených kuřat. A na všechny lidi kolem nich, kteří se vesele baví a oslavují už ani nevím co. Rodina a sousedi se tak scházeli při významných příležitostech a bylo to bezva.
A taky vzpomínám na to, jak mi bylo špatně, přejedla jsem se slaniny opékané na ohni a k tomu jsem přidala švestky. A na babičku, která mě celou noc léčila a utěšovala. Mám hodně krásných vzpomínek, ale zůstaly jen ty sny. Své dětství bych neměnila.

Už několik let si říkám, že tam zajedu, protože ten sen jako by mi to říkal - jeď tam, musíš to ještě jednou vidět. Jenže sama si netroufám. Jednak bych to tam nepoznala a netrefila bych a jsem zrakově postižená, takže musím mít průvodce. Tak přemýšlím, že snad přemluvím maminku a na pár dní tam zajedeme, nějaké vzdálené příbuzné tam ještě má, a na spaní jsou hotely. Já bych se tam moc ráda ještě jednou podívala. Ještě jednou bych se chtěla vrátit do dětství, ale ne ve snu, doopravdy.

Milá ženo-in,
možná vás právě dnešní téma vyburcuje k tomu, abyste tam zajela. Ale připravte se na to, že to někdy bolí.
   
14.06.2007 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Japina [*]

  Krásné ... , taky mám podobné vzpomínky - v jedné ruce palačinku s borůvkami nebo bramborový placek, v druhé kotě nebo štěně, nebo jak všichni tři sourozenci sedíme na zápraží a žvýkáme voštiny (víčky z medových pláství), když děda s taťkou točili med ...

  superkarma: 0 14.06.2007, 13:14:42
 2. avatar
  [14] Smajlinka [*]

  Zrovna dnes se mi zdálo, jak se vracím do vesničky, kde jsem prožila dětstvi. Je to zvláštní, ale čím jsem starší, tím víc se do dětství vracím. Ty ošklivé zážitky pomalu blednou a vystupují ty hezké. Naštěstí moje děti, pokud budou, tak budou jezdit na prázdniny tam, kde já prožila dětství...

  superkarma: 0 14.06.2007, 12:36:41
 3. avatar
  [13] marcellina* [*]

  krasne napsane...
  kdoví na co budou s nostalgií vzpomínat "dnešní" deti

  superkarma: 0 14.06.2007, 12:15:27
 4. avatar
  [12] Kadla [*]

  gerda: Já taky...

  superkarma: 0 14.06.2007, 12:11:00
 5. avatar
  [11] gerda [*]

  Kadla: to je pravda, člověk, když vychovává vlastní děti, ani nedomyslí, jak by si měl na všecko dávat pozor, protože jim to později z paměti nikdo a nic nevymaže. Ani dobré ani zlé. No jo, po bitvě je každý generálem, teď už vím, co jsem dělala špatně

  superkarma: 0 14.06.2007, 12:10:22
 6. avatar
  [10] Kadla [*]

  gerda: Je zvláštní, jak na nás ty věci působí. Dodnes si pamatuji vůni Živých květů, babiččinu šíleně růžovou rtěnku (tenkrát byla v módě), bramboráky s čajem na stole, ulici, kde jsme hrávali panáka a gumu, kamarádky z babiččina domu (už jsem je 30 let neviděla), pískoviště, kde jsme si hráli a kopřivy za místními garážemi, kde jsme hrávali bojovku. Nic v mém dalším životě už na mne tak nezapůsobilo.

  superkarma: 0 14.06.2007, 12:02:27
 7. avatar
  [9] gerda [*]

  Kadla: trefilas to dobře!

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:57:16
 8. avatar
  [8] Kadla [*]

  gerda: Já jsem jako malá holka lovila u babičky ve skříni. Měla tam prastaré kalendáře ze začátku minulého století, všude staré šaty, klobouky, vůně naftalínu, spousta drobnůstek, krajková kombiné, knihy z červené knihovny. Dodnes si pamatuji, jak jsem to přehrabovala a tu vůni. Před dvěma lety jsem o tom napsala píseň, kterou dneska naše kapela zpívá. Nevím, jestli se mi podařilo zachytit tu atmosféru, ale vždycky, když ji hrajeme, si na babičku vzpomenu: http://www.kamenurazu.cz/nicnenijakbylodriv.html

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:46:10
 9. avatar
  [7] gerda [*]

  Meander: já si taky přesně pamatuju, jak voněla u babičky skříň v kuchyni, dřevěný kafemlejnek a vůbec celý její dům. Škoda, že vůně nejdou uchovat jako fotky.

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:41:00
 10. avatar
  [6] Meander [*]

  Doteď si pamatuju detaily z domu v Trojanive, kde bydlela ukrajinská babička. Dokonce i vůni kuchyně a peřin a vlhké vedro v bani.

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:32:58
 11. avatar
  [4] gerda [*]

  já jsem si teď vzpomněla na jednu straší hranou slovenskou pohádku, dávala ji tamní televize. Už přesně ani nevím, o co šlo, ale vybavuju si přesně jednu scénku: matka chtěla zachránit syna, který byl ve velkém nebezpečí, a chtěla ho vrátit zpět mezi lidi. Překonávala nástrahy, ale šla pevně za svým cílem. Jenom jednou zakolísala: ukázala se jí krajina jejího dětství, poznávala známou branku, kterou chodívala domů, ke své mamince a to bylo hodně silné pokušení. Filmová hrdinka ale statečně odolala, vzdala se blaženosti bez starostí a obětovala to všechno pro svoje dítě. Tady je vidět, že dětství je něco tak silného, že z toho žijeme do konce života a jak pravil někdo chytřejší, je to studánka, ze které pijeme po celý život a nikdo nemá právo ji zakalit. Asi tak nějak to bylo.

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:30:56
 12. [3] Pavla_b [*]

  moc krásné

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:23:49
 13. avatar
  [2] gerda [*]

  To je krásně napsané. Ty pocity naprosto chápu, prožívám to stejně, jen místo se liší. Zajímavé je, že každý vzpomíná na své dětství na vesnici - jsem zvědavá, jestli bude nějaký příspěvek vzpomínat na dětská léta ve městě.

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:18:52
 14. avatar
  [1] Kadla [*]

  To je nádhera. Úplně mi běhá mráz po zádech. Podobné pocity občas mívám. A pak depku, protože se nejde vrátit....

  superkarma: 0 14.06.2007, 11:12:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme