Také vás láká krása krápníkové výzdoby, či tajemství setmělých prostor? Vydejte se na výlet do severomoravských jeskyní. V okolí Litovle najdete hned dvoje: Mladečské a Javoříčské. A když budete hledat dál, najdete i třetí...

Zajímavým tipem pro milovníky jeskyní jsou nejen jeskyně v Moravském krasu, kde jich za jeden den můžete navštívit opravdu solidní množství, ale také jeskyně na severu Moravy, poblíž hradu Bouzov a města Litovel. Velké jeskynní komplexy tu naleznete hned dva, jejich prohlídka se ale v mnohém liší...

cave

Javoříčské jeskyně

Kdyby vás snad napadlo vzít si na výlet do jeskyně kočárek s tím, že ho necháte zamknutý někde u vchodu, tak Javoříčské jeskyně k takové prohlídce rozhodně vhodné nejsou. Jejich vstup se totiž nachází po solidně strmém asi půlkilometrovém výšlapu od parkoviště v nacisty zdecimované obci Javoříčko na kopec Špraněk. Cesta je zde lesní, ale upravená, aby nepodléhala erozi do kaskád a schodišť.

K jeskyni se dá také pěšky dojít po asfaltce, která na kopec šplhá od Javoříčka trochu jiným a podstatně delším směrem. Běžní motoristé na ni nesmí, ale můžete zde potkat vozidlo s povolenkou.

Jaké jsou Javoříčské jeskyně?

Jde o klasické jeskyně s krápníkovou výzdobou. Osobně mám jeskyně moc rád, ale zde jsem se trochu nudil, protože výklad je zaměřený spíše na děti a průvodkyně (evidentně brigádnice), kterou jsme měli, o jeskyních nevěděla víc, než co ji naučili při instruktáži. Tak jsme si prošli oba placené úseky v celkové délce 790 metrů a tvářili se šťastně, že už víme, co připomíná ten či onen krápník. Možná pro lidi bez fantazie dobré, ale já bych ocenil spíš mlčení a oddával se kráse chodeb a dómů s vlastními představami.

Jeskyně postrádají tradiční dotykový stalagmit přání, neužijete si ani obří propasti, zato zde najdete zde přírodní louži, do které můžete hodit minci.

Každá krápníková jeskyně má svoji krápníkovou chloubu. V Javoříčských jeskyních je to krápník zvaný Záclona.

Nezodpovězená zajímavost

Hned na začátku prohlídky mě zaujal pěkně vyvedený řez jedním krápníkem, ale průvodkyně mi nebyla schopná odpovědět zvídavou otázku, zda se podle soustředných čar dá určit stáří krápníku, podobně jako na letokruzích stromu.

Celkový dojem byl dobrý a krápníková výzdoba nás uchvátila, tak třeba jsme jen neměli na průvodkyni štěstí.

Mladečské jeskyně

Tyto jeskyně najdete na kraji obce Mladeč a na rozdíl od Javoříčských jsou bezvadně přístupné po ulici. Přímo k jeskyním se dojet nedá, protože ulice sem je zavřená, ale terénní převýšení je minimální a do jeskyní se investovalo evidentně víc peněz, protože už jen jejich okolí je skutečně krásné a moderní.

Jaké jsou Mladečské jeskyně?

Ještě před vstupem do útrob země si můžete prohlédnout zajímavou výstavku o životě pravěkých lidí a nálezech v Mladečských jeskyních. Tahle výstava vás pak vlastně provází celou dobu. Zdejší jeskyně totiž takřka postrádá krápníkovou výzdobu, která byla z velké části poničena či ukradena. A tak zde opuštěně stojí jen místní chlouba, stalagmit Egyptská mumie, a několik dalších menších útvarů. Namísto četných krápníků máte šanci shlédnout masivní kamenné bloky, které jsou do sebe mnohdy zaklesnuté tak, že to budí skutečný respekt. Od průvodkyně se dozvíte zajímavé informace o tom, jak se v jeskyních pravěkým obyvatelům žilo, kde nejspíš bydlel jeskynní medvěd, či kudy jak proudila voda a kde se odhaduje nález dalších prostor...

Z mého pohledu jsme měli na průvodkyni daleko větší štěstí, než v Javoříčských jeskyních, a tak jsem se jí zeptal na ten řez krápníkem - mou domněnku mi potvrdila, opravdu se tak dá určit stáří krápníku.

Celkový dojem z Mladečských jeskyní byl lepší, než z těch Javoříčských, i když zde krápníková výzdoba skoro není. Vyhrály to průvodkyní, kouzlem prostor, které navozovalo přirozenou bázeň z přírody a také „péčí o zákazníka“.

Závěrem povídání drobný úkol

Najděte v okolí volně přístupnou jeskyni Průchodnice. Jako lákadlo pro vás mám video z vlastní expedice do této jeskyně...

A ještě jedno vodítko, aby se vám lépe hledalo. Když tempo jeskyni pátral, zastavil jsem se v obci Ponikev, kde mi místní prozradili, že kdyby na to byly peníze, tak existují dohady opřené o rozbory vod, které tvrdí, že jednou z chodeb Průchodnice se dá dojít až do Macochy. Ovšem to by ji nejprve speleologové museli prohrabat.

Pokud Průchodnici najdete, vyfoťte se u ní a nahrajte snímek do diskuze pod tímto článkem!

Kam dál?

Reklama