Vztahy

Jen si tak trochu zaflirtovat...


Kradmé uhrančivé pohledy. Letmé dotyky. Koketní smích. Neustálý zájem a pozornost.

Nevinná hra, nebo začátek vztahu? Laškujete ve společnosti, i když jste zadaní?

Co na tom, vždyť troška nezávazného a hravého koketování nás dokáže nakopnout a proteplí i ten nejvšednější, fádní den.

Chvála koketerie
Když se to vezmeme kolem a kolem, je flirtování vlastně úžasná zábava. V podstatě dráždivě hříšná, přesto společensky únosná. Ba přímo žádaná.
 

Slovo flirt má základ v latinském flos = květina. Flirt ve významu, jak jej známe dnes, pochází ze starofrancouzského slovního spojení Conter fleurette, což je vlastně výraz
pro naše Má mě rád – nemá mě rád? (říkanka, při které se z kytky postupně otrhávají okvětní lístky). Tento výraz pak přešel do angličtiny jako: to flirt, kde je užíván dodnes.

Přelétavý, nenucený zájem o toho druhého. Nevinná hra. Je tak vzrušující! Není zdravotně závadná. Nestojí peníze. A s naším sebevědomím dělá divy. Do šedi všedních dnů přináší pocit dobrodružství, nádech čehosi zakázaného. Příslib, výzvu. Možná touhu – a přitom nevinnost. Jak báječná kombinace!

Za flirtování označujeme nezávaznou konverzaci nebo vzájemnou komunikaci s milostným či erotickým podtextem. Jde o odlehčený způsob, jak vyjádřit skutečné pocity (např. sexuální touhu) lehce humornou, nezávaznou formou.

Lidé při flirtování mohou mluvit nebo jednat způsobem, který vyvolává dojem důvěrnějšího vztahu nebo delší známosti, než odpovídá skutečnosti. Přitom ale současně neříkají ani nedělají nic, co by v dané situaci bylo nepřístojné nebo nevhodné.

Obvykle k tomu používají laškovný žert nebo ironii.

Při flirtování se používají stylizovaná gesta, mluva, řeč těla, pózy a fyziologické znaky, které obvykle bývají součástí předehry (např. mrkání, rozšíření zorniček, lehké důvěrné dotyky, úsměv, posílání vzkazů, básniček).

Pozor na „harašení“!

Přitom se nedá říci, že by dnešní doba flirtování nějak zvlášť přála. Hon na „harašící“ muže, který před léty úspěšně rozpoutaly americké feministky a který se už rozšířil do celého světa, vede k tomu, že se muži přece jen drží na uzdě.

Váhají, zda ženě podržet dveře nebo ji pustit sednout v tramvaji, přinést květiny či jen tak vyseknout poklonu, aby to náhodou nepovažovala za obtěžování a sexuální harashment.

Proč by si měli komplikovat život a pomáhat dámě z kabátu? Co kdyby se přitom nechtíc dotkli třeba jejího ramene? Vzápětí by se pak třeba dozvěděli, že jsou úchylové či sexuální loudilové.

Ovšem, mezi námi, dámy! Tím že se k jakémukoliv náznaku flirtu stavíme odmítavě, škodíme především samy sobě.

Všichni muži totiž nejsou jen primitivní „čuňata“, kterým jde jen o „to“! Někteří skutečně chtějí být jen našimi příjemnými kolegy a kamarády, chtějí si s námi rozumět a občas – byť jen nevinně – i zalaškovat. A dost! Nic víc, nic míň…

Co je špatného na tom, když kolega s uznalým pohledem ocení vaši novou minisukni se slovy: „Teda, kdybych si všim´ dřív, jak máš hezký nohy, tak bych se o tebe ucházel sám!“

Proč hned dotčeně vykřikovat něco o „děvkařích“, kteří na ženě nedokážou ocenit nic jiného než figuru? Vždyť buďme upřímné: Stejně jsme si ji koupily proto, abychom své krásné nožky světu předvedly! Tak o co jde?

Umění koketovat

Podle psychologa Petra Šmolky, pokud nechceme něco víc, musíme si při flirtování dávat pozor, abychom nenarazili. K tomu, aby se flirt jaksepatří vyvedl, musíme dodržet dvě zásadní podmínky.

Tou první je vhodný protějšek, od kterého nám nehrozí žádné nebezpečí. Tedy například – máme-li šéfa, vyhlášeného proutníka, měly bychom se držet stranou. Takový muž pochopí naše laškování jednoznačně jako pozvánku do postele.

Stejně tak plýtváme energií u kolegy bručouna nebo workoholika, žijícího jen svou prací. V takových případech bychom sklízely jen kyselé úsměvy či zděšené pohledy a kvapný úprk ze scény.

Zkrátka – k nezávaznému flirtu potřebujeme stejně naladěný protějšek. A to lze naštěstí celkem spolehlivě odhadnout.

Druhou podmínkou je nálada. Což je ovšem logické. Když ráno vstaneme levou nohou z postele a nic se nám nedaří, jak by mělo, koketování je to poslední, nač bychom mysleli. Stejné je to s vytipovaným protějškem. I kdybychom se rozkrájeli, cítíme buď mrazivé, či naopak výbušné povětří, obojí k flirtu nevhodné.

Jdi ode mne blíž!

„Aby však flirt úspěšně proběhl, je třeba vědět, čeho se určitě vystříhat. I tady platí dvě zásady – především však pro muže,“ říká Šmolka.

Tak za prvé – mějte na paměti, že o tom, zda flirt proběhne či ne, rozhoduje žena. To neznamená, že se nemůžete pokusit o flirt jako první. Ale pokud žena nezabere, radši to vzdejte.

A za druhé –  klidně slovně či očima koketujte od rána do večera, ale vyvarujte se tělesných kontaktů. Na pracovišti platí – stůjte od své kolegyně na délku paže. A to i přesto, že letmé doteky flirt ještě víc nastartují. I tady o byť letmém dotyku rozhoduje jako první žena.

Praví mistři flirtování vědí, že se musí vyvarovat vulgárních výrazů, lascivních gest a sprostých, či přímo oplzlých anekdot.

Také automatické tykání nebo příliš osobní dotazy mohou na protějšek působit odtažitě.

Flirtování je prostě umění. Ale bez obav. Takový suchar, který by v sobě neměl sebemenší vlohu pro flirtování, je opravdu jen málokdo. Přesto – lidé s přirozeným smyslem pro humor mají nespornou výhodu.

Flirt není vážný, je napínavý, zábavný a plný překvapení. I nemilých, ale s tím už se musí počítat. Koketování vyžaduje vstřícnost, pohotovost a slušnost. A také notnou dávku sebekritičnosti.

Lidé, kteří si dokážou udělat legraci sami ze sebe, mají dveře k zábavnému flirtu otevřené dokořán.

Kde, kdy, jak a proč?

Na flirtu je příjemné, že k němu nepotřebujeme žádné zvláštní prostředí ani neklade nároky na čas. Koketovat se dá vlastně kdekoliv a kdykoliv. V práci, ve společnosti, při tanci, při sportu, na ulici, v obchoďáku při nákupech, během telefonování, v restauraci, se sousedem.

Můžeme koketovat pár minut nebo třeba celý večer. Někdy stačí okamžik, kdy zachytíme čísi pohled, vteřina, během které si ladně přehodíme nohu přes nohu nebo svůdně prohrábneme neposlušnou hřívu vlasů, a tím vyrazíme „sledovanému“ protějšku dech.

Flirt je elixírem mládí. Když si dáme doušek, pocítíme za chvíli, že jsme žádoucí. Že se líbíme. A že nám – bez ohledu na věk, vrásky a kila navíc – stále ještě leží svět u nohou.

Flirtujete?

   
16.02.2009 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [49] sofia [*]

  Meander: ty budes asi vod Prahy,vid?no jo voni vod Prahy jsou kapanek chytrejsi.

  superkarma: 0 18.02.2009, 21:57:36
 2. avatar
  [48] Meander [*]

  sofia: Ty ani jinou než blbou odpověď dát nedovedeš, viď? Kde nic není...

  superkarma: 0 18.02.2009, 15:12:19
 3. [47] sofia [*]

  Manx: a to plati i pro tebe na blbou otazku,blba odpoved!

  superkarma: 0 18.02.2009, 12:00:48
 4. [46] sofia [*]

  Meander: nad cim jsem mela premyslet? na blbou otazku, blba odpoved!!

  superkarma: 0 18.02.2009, 11:56:46
 5. avatar
  [45] risina [*]

  Tématické video: http://www.novinky.cz/clanek/161597-video-nemecky-moderator-uchopil-v-primem-prenosu-kolegyni-za-prso.html

  superkarma: 0 17.02.2009, 22:18:09
 6. avatar
  [44] Kassy [*]

  Ech, ještě že mě příroda obdařila dostatečně ošklivými nohami a dostatečně vysokou inteligenfcí, abych tuhle věc nemusela ani provozovat ani snášet od jiných.

  superkarma: 0 17.02.2009, 17:15:03
 7. avatar
  [43] sas [*]

  gentiana: Sexuální harašení je stručně asi toto : Za obtěžování lze podle zákona považovat jakékoliv nežádoucí chování sexuální povahy, které je nevítané, nevhodné či urážlivé.

  Definice je to velmi široká a může v podstatě zahrnout skoro cokoli. Rozhoduje zde tedy jen a pouze zdravý rozum. Na chování svého nadřízeného a kolegů se proto dívejte realisticky a rozlišujte skutečný nežádoucí sexuální podtext od nevinného laškování.
  Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti

  superkarma: 0 17.02.2009, 16:12:58
 8. [42] gentiana [*]

  Nyotaimori: oni jsou na sebe v redakci všici milí a příjemní a možná i flirtovní, ale v poslední době, semizdá, jim jaksi pro samou milost vázne práce.

  superkarma: 0 16.02.2009, 23:04:17
 9. [41] gentiana [*]

  lukas.cejka: a co pjekně prosím stojí za pozornost? Ego pana Čejky a jeho ge-ni-ál-ní názory a poznatky?


  sas: prosila bych přeložit pojem ''uzákonění sexuálního harašení do nějakého existujícího jazyka.

  superkarma: 0 16.02.2009, 23:01:48
 10. avatar
  [40] tyrkys [*]

  Manx:

  superkarma: 0 16.02.2009, 22:50:53
 11. avatar
  [37] tyrkys [*]

  Nyotaimori: Uff, vidím, že jsem udělala dobře, že jsem to nečetla.

  superkarma: 0 16.02.2009, 22:47:30
 12. avatar
  [35] Lilinka [*]

  Nyotaimori: Jo, to bude ono. Právě, že jsem nikdy neslyšela někoho, kdo by se koketně smál. A ono to bude tím, že nechodím do kurníku.

  superkarma: 0 16.02.2009, 22:36:41
 13. avatar
  [33] Lilinka [*]

  Může mi někdo vysvětlit, jak se vyrábí koketní smích?

  superkarma: 0 16.02.2009, 22:27:18

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] Meander [*]

  sofia: A ty už jsi někdy zkoušela přemýšlet?

  superkarma: 0 16.02.2009, 22:13:53
 2. [30] sofia [*]

  Meander:ty jsi asi nikdy neflirtovala ze se tak .... ptas.

  superkarma: 0 16.02.2009, 21:48:10
 3. avatar
  [29] Lubar [*]

  Chybí mi tady dvě podstatné věci - kde neflirtovat a s kým neflirtovat.
  Flirt je príma, když je to v baru, náhodně v obchodě, na dovolené, flirt je mimo, když je to někde, kde se dá očekávat opakovaný kontakt s tím člověkem - v práci, ve škole, na jazykovém kurzu, na koleji a podobně... Tam totiž podle mě je fakt nebezpečí, že si strany neporozumí v očekáváních ... a to je vždycky průšvih...

  superkarma: 0 16.02.2009, 21:36:06
 4. avatar
  [28] átéčko [*]

  risina: Také...ty letmé doteky
  wich: A já se hodně usmívám! Ale opravdu neflirtuji.

  superkarma: 0 16.02.2009, 21:20:24
 5. avatar
  [27] sas [*]

  risina: Tak to zkus. Naznač, že to myslíš vážně a možná se budeš divit. Muži ženám příliš nevěří, ale pokud jsou si jistí, tak jdou za svým.

  superkarma: 0 16.02.2009, 21:13:42
 6. avatar
  [26] risina [*]

  sas: Zas ty muže tolik nepřeceňuj, oni sice většinou nazančují, že něco beoru/myslí jako pozvánku k sexu, ale kdyby je žena vzala vážně, rychle vycouvají...

  superkarma: 0 16.02.2009, 20:26:58
 7. avatar
  [25] risina [*]

  Jo, flirtuju. Ovšem jen pohledy a hlavně slovy. K letmým dotykům od v podstatě cizích lidí mám stejný odpor jako k neletmým a koketní smích mi nějak nejde přes hrdlo...

  superkarma: 0 16.02.2009, 20:25:07
 8. avatar
  [24] sas [*]

  Uzákonění sexuálního harašení byla opravdu hloupost. I na mužích je někdy vidět, že by ženu rádi potěšili, ale raději to z uvedeného důvodu neudělají.
  S flirtem bych byla velice opatrná. Muži stačí málo, aby jakýkoliv podnět bral jako pozvánku k sexu.

  superkarma: 0 16.02.2009, 16:42:32
 9. avatar
  [23] Meander [*]

  A k čemu to je dobré?

  superkarma: 0 16.02.2009, 15:49:44
 10. avatar
  [22] wich [*]

  Usmát se na hezkého kluka/chlapa, proč ne. Zvlášť když od něj něco potřebuju Oni se tady lidi vůbec málo usmívají. Ale jinak si vybírám, koho si připustím k tělu třeba jen na přátelské obejmutí či pusu na přivítání

  superkarma: 0 16.02.2009, 15:37:23
 11. [21] Rikina [*]

  Ovšem. Je to zábavné a není na tom nic proti ničemu.

  superkarma: 0 16.02.2009, 15:24:34
 12. avatar
  [20] *daisy* [*]

  Vseho s mirou...

  superkarma: 0 16.02.2009, 14:17:13
 13. avatar
  [19] ToraToraTora [*]

  Aka: ...a za ta slova před spaním o jeden otčenáš navíc a teď kuš od počítače a pomáhat sestrám péct na neděli oplatky

  superkarma: 0 16.02.2009, 13:59:23
 14. avatar
  [18] átéčko [*]

  Aka: Jo, zrovna jsem přemášlela o flirtujících chlapech. To je ještě větší hnus, než flirtující ženy. A opravdu jich znám hodně.
  Myslí si, jak jsou úžasní

  superkarma: 0 16.02.2009, 13:56:30
 15. avatar
  [17] Aka [*]

  flirtující chlap je mi vyloženě odpornej - vypadá jako neukojenej chcípák který hledá oběť...většinou je mu úplně jedno s kým... jen najít nějakou "koketu" která mu na to skočí.

  superkarma: 0 16.02.2009, 13:30:57
 16. avatar
  [16] Lukáš Čejka [*]

  man-mimo: kdyby Hitlerovi nevenovali pozornost, tak zustal v pivnici u sveho sneni, ale vybrali si ho jako sveho kone do voleb ...

  superkarma: 0 16.02.2009, 12:50:03
 17. avatar
  [15] man-mimo [*]

  lukas.cejka: mno, o komunistech i Hitlerovi si to svého času asi říkali taky ...

  superkarma: 0 16.02.2009, 12:47:22
 18. avatar
  [14] Lukáš Čejka [*]

  gentiana: Pachatel článku slyšel o feministkách asi jenom z rychlíku.... -> vsak taky za vic pozornosti nestoji

  superkarma: 0 16.02.2009, 12:43:28
 19. avatar
  [13] cristy.crow [*]

  Tohle mi naštěstí nikdy moc nešlo.

  superkarma: 0 16.02.2009, 11:39:27
 20. avatar
  [12] gerda [*]

  mám ráda nenucenou konverzaci v přátelském prostředí, ale dělat ze sebe diblíka a pomrkávat na opačné pohlaví, tak to bych si připadala jako blbec. I ve dvaceti. Buď mám skutečný zájem a dám to najevo, anebo ne a v tom případě si přece nebudu dělat blázna z lidí. Je to zábava pro fifleny.

  superkarma: 0 16.02.2009, 11:26:42
 21. avatar
  [11] Luni [*]

  Flirtovala bych, leč nemám s kým

  superkarma: 0 16.02.2009, 11:19:37
 22. avatar
  [9] sanvean [*]

  hm, na tohle moc nejsem, buď všechno nebo nic

  superkarma: 0 16.02.2009, 10:52:23
 23. avatar
  [8] Kelly [*]

  Koketní smích? Doufám, že něco tak přibržděného v mé blízkosti neuslyším.

  superkarma: 0 16.02.2009, 10:33:50
 24. avatar
  [7] Ditulin [*]

  Ano, ale mám hranice, které nikdy nepřekračuji.

  superkarma: 0 16.02.2009, 10:18:45
 25. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Flirtuji ráda a často. No a?

  superkarma: 0 16.02.2009, 10:06:24
 26. avatar
  [5] átéčko [*]

  Suzanne:

  superkarma: 0 16.02.2009, 09:50:09
 27. [4] gentiana [*]

  Pachatel článku slyšel o feministkách asi jenom z rychlíku....
  A já taky nestojím o to, aby mi někdo vysvětloval, jak mám hezký nohy. buˇˇdto to vím sama a je to zbytečné sdělení, nebo nemám hezký nohy a pak dotyčný kecá blbosti. Asi tak.

  superkarma: 0 16.02.2009, 09:49:56
 28. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Mně osobně přijde nebezpečná už první věta: Kradmé uhrančivé pohledy. Letmé dotyky. Koketní smích. Neustálý zájem a pozornost...

  Ne, tohle ze zásady nedělám. Mezi slovním flirtováním (srandičky a slovní pingpong) a tou první větou je veliký, převeliký rozdíl. Hubou melu vesele, usmívám se do světa, ale doteků a uhrančivých pohledů se chráním Sebevědomí mám dostatečné i bez toho

  superkarma: 0 16.02.2009, 09:47:15
 29. avatar
  [2] átéčko [*]

  Ne, nesnáším to. Nikdy jsem se ani vyzývavě neoblékala . Ráda si povídám s chytrými a vtipnými lidmi. Nepokládám to za flirtování.

  superkarma: 0 16.02.2009, 09:41:26
 30. avatar
  [1] Mipe [*]

  Málo - nedostatek vhodných obětí.

  superkarma: 0 16.02.2009, 08:02:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme