Preventivní prohlídky dětských očí mohou zachránit mnohé. Kdy je nutné se očím věnovat více? Na to nám odpoví MUDr. Pilková z Dětského očního centra Kukátko.

Na co si mají dát pozor rodiče školních dětí?
Starší děti si ve škole stěžují, že špatně vidí na tabuli, může je také často bolet hlava nebo jsou po činnostech vyžadujících zrakovou koncentraci více unavené. Časté je také zaměňování písmen, která jsou si podobná – jako např. E a B nebo P a F – tak se může projevovat astigmatismus.

optic

Jak odhalit, že špatně vidí?
Pokud si dítě na problémy s viděním nebo bolesti hlavy stěžuje, je vždy lépe zajít k očnímu lékaři. Existují i různé aplikace, kterými se dá zrak otestovat, u školních dětí je již lze s úspěchem použít.

Jak často by mělo dítě chodit na preventivní prohlídky?
I školní děti chodí každé dva roky na pravidelné prohlídky ke svému pediatrovi, kde by měl být zrak vždy vyšetřován čtením optotypů. Pokud rodiče nemají jistotu, že tento screening proběhl tak, jak by měl, mohou vždy preventivně vyhledat oftalmologa. U dětí, které si nestěžují na výše uvedené problémy, a v rodině není žádná oční vada, stačí kontroly jednou za dva roky.

Kam na vyšetření?
Školní děti již nepotřebují péči ve speciálních dětských centrech, zpravidla je ošetří i oftalmolog, který se věnuje péči o dospělé.

Více informací i kontakty najdete na www.detskeoci.cz.

K tématu také vyšlo:

Reklama